Polsko-francuska drużyna zajęła drugie miejsce w ćwiczeniach obrony cybernetycznej NATO

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

Wspólny polsko-francuski zespół zdobył drugie miejsce w ćwiczeniach obrony cybernetycznej NATO Locked Shields 2025, które odbyły się w Tallinie w Estonii. W zawodach wzięło udział ponad 4000 uczestników z 41 krajów — zarówno członków, jak i partnerów sojuszu.

„Te cztery dni to czas intensywnych wysiłków pod presją czasu, prowadzonych w kontekście wojny cyfrowej” – poinformowała Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy (NASK), zaznaczając w oświadczeniu wydanym w piątek, że jej specjaliści odegrali również kluczową rolę w sukcesie zespołu.

Jak zauważył Marcin Dudek, szef zespołu CERT Polska w NASK i jeden z uczestników, Locked Shields „to ćwiczenie na wysokim poziomie, w którym biorą udział eksperci z całego świata, co sprawia, że rywalizacja jest niezwykle zacięta aż do ostatnich chwil”. „Ostateczny wynik może zależeć od zaledwie kilku punktów, dlatego jesteśmy szczególnie dumni z naszej imponującej pozycji” – dodał.

W tym roku w skład zespołu kierowanego przez oficera wojsk obrony cyberprzestrzeni weszło ośmiu ekspertów z CERT Polska oraz dwóch z pionu prawnego instytutu.

„Wyobraźmy sobie kraj na skraju kryzysu: przerwy w dostawie prądu, przeciążone sieci i zalew dezinformacji zalewający internet, a wszystko to z powodu poważnego cyberataku” – tak NASK scharakteryzował scenariusz ćwiczeń.

Przez cztery dni globalni specjaliści bronili fikcyjnego państwa Berylia.

„Ataki były bardzo zróżnicowane — od precyzyjnych włamań do sieci energetycznych i telekomunikacyjnych po kampanie dezinformacyjne i konieczność szybkich reakcji na incydenty prawne i komunikacyjne. Jednak tym razem była to cyberwojna w szczytnym celu, ponieważ każdy zespół szkolił się i uczył, jak zwiększyć bezpieczeństwo i gotowość prawdziwych krajów na zagrożenia” — stwierdzono w raporcie.

W skład polsko-francuskiego zespołu wchodzili przedstawiciele Dowództwa Sił Obrony Cyberprzestrzeni, krajowych zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego (CSIRT), uczelni technicznych, firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem oraz organów rządowych.

Eksperci NASK odpowiadali za zarządzanie zespołem sieciowym, wspieranie zespołu systemów specjalnych, w tym obronę sieci 5G i systemów przeciwlotniczych, zapewnienie bezpieczeństwa systemu Windows oraz przeprowadzanie analiz prawnych.

Polsko-francuski zespół był pod dowództwem oficera z Cyberspace Defense Forces Component Command (DKWOC). Współpraca z Francją, jak podkreślono w komunikacie prasowym, dała możliwość wymiany wiedzy, testowania interoperacyjności systemów i działania w warunkach zbliżonych do rzeczywistych zagrożeń.

„Tegoroczne osiągnięcie dodatkowo dowodzi silnej pozycji Polski w dziedzinie cyberobrony w ramach NATO. Locked Shields ilustruje znaczenie współpracy między instytucjami, wyspecjalizowanych kompetencji i zdolności do szybkich reakcji” – podsumowano w oświadczeniu. (PAP)

jjj/ pasek/ lm/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *