Wybitni matematycy nagrodzeni przez Polskie Towarzystwo Matematyczne na rok 2024

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

Urszula Foryś, Barbara Roszkowska-Lech, Mikołaj Frączyk, Adam Kanigowski i Juliusz Banecki zostali laureatami prestiżowych nagród Polskiego Towarzystwa Matematycznego za rok 2024. Uczeni ci zostali docenieni za swój wkład w badania matematyczne, zastosowania matematyki i jej upowszechnianie.

Nagroda im. Samuela Dicksteina docenia doskonałość w nauczaniu, popularyzacji i historiografii matematyki. W 2024 r. wyróżnienie to otrzymała Barbara Roszkowska-Lech z Politechniki Warszawskiej za jej rozległe osiągnięcia w nauczaniu matematyki i promowaniu matematyki, szczególnie wśród uczniów, studentów i edukatorów. Jury podkreśliło jej godne uwagi osiągnięcie, inicjatywę Dni Popularyzacji Matematyki, którą wymyśliła i prowadzi od 2015 r. w swojej macierzystej uczelni, Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Nagrodę im. Stefana Banacha przyznano wspólnie Mikołajowi Frączykowi i Adamowi Kanigowskiemu z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie za ich znaczący wkład w badania matematyczne. Frączyk został doceniony za serię ośmiu prac skupionych na geometrii i topologii przestrzeni lokalnie symetrycznych, natomiast Kanigowski został uhonorowany za jego znaczący wpływ na rozwój układów dynamicznych i teorii ergodycznej, a także ich powiązania z teorią liczb, fizyką matematyczną i teorią prawdopodobieństwa.

Nagrodę Hugona Steinhausa otrzymała Urszula Foryś z Uniwersytetu Warszawskiego za pracę nad zastosowaniem układów dynamicznych i teorii sterowania do modelowania dynamiki i leczenia raka, a także za wysiłki na rzecz rozwoju biologii matematycznej w Polsce. Ta nagroda jest przyznawana badaczom za ich osiągnięcia w dziedzinie matematyki stosowanej.

Juliusz Banecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie otrzymał nagrodę PTM dla młodych matematyków za zbiór czterech prac z zakresu rzeczywistej geometrii algebraicznej.

Założone w 1919 r. Polskie Towarzystwo Matematyczne zrzesza osoby zaangażowane w polską matematykę. Celem PTM jest reprezentowanie poglądów i interesów polskiej społeczności matematycznej, promowanie kultury matematycznej — w tym wspieranie inicjatyw edukacyjnych i popularyzacja matematyki — oraz wspieranie badań i zastosowań matematycznych.

Nagrody są wspierane przez wybitnych polskich matematyków. Stefan Banach (1892-1945) był kluczową postacią lwowskiej szkoły matematycznej. Hugo Steinhaus (1887-1972) był współzałożycielem lwowskiej szkoły i wraz ze Stefanem Banachem założył czasopismo „Studia Mathematica”, które jest wydawane do dziś. Samuel Dickstein (1851-1939) był matematykiem, pedagogiem, historykiem nauki i wydawcą. (PAP)

Nauka w Polsce

akp/ agt/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *