Zdjęcie: Adobe Stock
Przed przybyciem portugalskich kolonizatorów do Ameryki Południowej, rdzenna ludność konstruowała to, co jest znane jako geoglify z geometrycznymi wzorami, według Eduardo Nevesa, lidera brazylijskiego zespołu archeologów. Jego grupa bada obecnie pozostałości artefaktów prekolumbijskich w regionie.
Neves, który zazwyczaj nadzoruje Muzeum Archeologii i Etnografii na Uniwersytecie w São Paulo, poinformował lokalne media, że w 2024 r. jego zespół odkrył wiele geoglifów w zachodniej Brazylii, w tym niewielkie rowki i kopce kamienne, które można odróżnić od otaczającego terenu.
Badacz wskazał, że niedawno zidentyfikowane geoglify to duże kształty geometryczne, głównie kwadraty. Wyjaśnił, że zostały one rozpoznane dzięki zastosowaniu techniki Lidar, która wykorzystuje zdalne wykrywanie za pomocą lasera impulsowego do pomiaru odległości.
Wspomniał, że jeden z odkrytych geoglifów przedstawia dwa kwadraty o różnych rozmiarach połączone linią, która, zdaniem brazylijskiego archeologa, mogła w starożytności służyć jako ścieżka.
Neves zauważył, że trwające śledztwa nie przyniosły jeszcze ostatecznego wyjaśnienia dotyczącego uzasadnienia budowy tego typu konstrukcji; jego zespół zlokalizował je również w stanach Acre i Rondonia.
Zdaniem naukowca niezbędne są dalsze poszukiwania geoglifów w amazońskiej dżungli, ponieważ podkreślił, że jego zespół w ostatnich latach odkrywał „pozostałości społeczeństw prekolumbijskich w różnych miejscach”.
Neves twierdził, że pierwsze dowody na obecność rdzennych mieszkańców Amazonii można prześledzić aż do 13 000 lat temu. Archeolog stwierdził ponadto, że w czasie, gdy portugalscy kolonizatorzy przybyli do Brazylii, szacuje się, że w amazońskim lesie deszczowym mieszkało od 8 do 10 milionów osób. (PAP)
bar/