Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Ceny mieszkań jeszcze wzrosną. Oto szacunki PKO BP - Gospodarka i Biznes News

Ceny mieszkań jeszcze wzrosną. Oto szacunki PKO BP

W perspektywie roku analitycy PKO Banku Polskiego oczekują dalszego hamowania wzrostu średnich cen transakcyjnych mieszkań do ok. 5 proc. rdr. Ich zdaniem duże znaczenie dla prognozy ma termin wprowadzenia i ostateczny kształt nowego programu wsparcia zakupu mieszkania.

Ceny mieszkań jeszcze wzrosną. Oto szacunki PKO BP
fot. Sharon Photo / / Shutterstock

Analitycy Centrum Analiz PKO Banku Polskiego w zamieszczonym w czwartek na swojej stronie internetowej raporcie poinformowali, że w II kwartale br. utrzymywał się wzrost cen transakcyjnych mieszkań – silny na rynku wtórnym, wolniejszy na rynku pierwotnym. Ocenili, że popyt, choć mniejszy o ok. 30 proc. po zamknięciu tzw. bezpiecznego kredytu 2 proc., był znaczący z uwagi na wzrost realnych wynagrodzeń i stabilne oprocentowanie kredytów.

W perspektywie roku (III kwartał 2024 – II kwartał 2025) analitycy oczekują dalszego lekkiego hamowania wzrostu średnich cen transakcyjnych mieszkań do ok. 5 proc. rok do roku. "Perspektywy popytowe są słabsze – horyzont obniżek stóp procentowych pozostaje dość odległy" – poinformował Zespół Analiz Nieruchomości PKO BP.

Według analityków duże znaczenie dla prognozy ma termin wprowadzenia i ostateczny kształt nowego programu wsparcia zakupu mieszkania. "Nowy, prawdopodobnie mocno zmodyfikowany, program, o ile zostanie wprowadzony, to najwcześniej w 2025. Skutkuje to osłabieniem popytu w najbliższych kilku kwartałach, przy jednoczesnej szansie na odczuwalną poprawę sytuacji po stronie podażowej" – ocenili analitycy.

W bazowym scenariuszu – jak podali – wzrost cen mieszkań będzie niewielki, z dynamiką zbliżoną do poziomu inflacji. Ich zdaniem na wzrost cen może też wpływać wzrost kosztów budowy uzasadniony nowelizacją warunków technicznych, wzrostem cen usług budowlanych i możliwym ponownym wzrostem cen materiałów budowlanych, gdy ruszy odbudowa po powodzi z września 2024 r.

Analitycy zwrócili uwagę, że tendencja wzrostowa cen mieszkań na rynku pierwotnym w II kwartale br. osłabiła się w Warszawie (19 proc. r/r wobec 27 proc. r/r w I kwartale br.) i mniejszych stolicach województw – odpowiednio 14 proc. r/r i 22 proc. r/r. W sześciu największych aglomeracjach wzrost cen był zbliżony do I kwartału 2024 r. Według ich wyliczeń na rynku wtórnym w II kwartale br. wzrost cen transakcyjnych w ujęciu rocznym był największy w Warszawie. W porównaniu z poprzednim kwartałem wzrost cen utrzymywał się na rynku wtórnym we wszystkich tych miastach, natomiast na rynku pierwotnym wyhamował, a w przypadku mniejszych stolic województw nastąpił niewielki spadek.

W II kwartale br. wzrost liczby transakcji dotyczących zakupu nieruchomości spowolnił do 28,9 proc. r/r wobec 74,9 proc. r/r w I kwartale. Liczba transakcji była mniejsza o ok. 40 proc. w porównaniu z okresem funkcjonowania programu bezpieczny kredyt 2 proc. i była powyżej kwartalnych wyników sprzed programu, gdy rynek mieszkaniowy był mało aktywny – podali analitycy.

PKO BP w raporcie podkreśliło, że na rynku wynajmu w II kwartale br. w wielu miastach stawki ustabilizowały się w ujęciu rocznym. Podaż jest zasilana m.in. nowymi, małymi lokalami z rynku pierwotnego. W dużych aglomeracjach rośnie też oferta mieszkań z najmu instytucjonalnego – chodzi o inwestycje rozpoczęte 3-4 lata temu. Utrzymuje się wzrost zainteresowania inwestorów segmentem mieszkań studenckich, w tym akademików. (PAP)

pad/ malk/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *