Sektor usług bywa niedoceniany, ale w rozwiniętych państwach to on odpowiada za większość rocznego produktu krajowego brutto. W przeciwieństwie do przemysłu europejskie usługi — mimo wysokich stóp procentowych — radzą sobie nieźle. Jednak słabość przemysłu może zdławić ożywienie i w tym sektorze.
Indeks PMI dla usług, obliczany przez S&P Global, we wrześniu 2024 r. wyniósł w strefie euro 51,4 pkt, czyli zmalał z 52,9 pkt na koniec poprzedniego miesiąca — wynika ze finalnych danych, opublikowanych w czwartek rano. To rezultat lepszy od prognoz, ponieważ oczekiwano 50,5 pkt. Wynik usługowego PMI jest w krajach europejskiej unii walutowej sporo wyższy niż w przypadku analogicznego wskaźnika dla przemysłu, który w Europie już od paru lat boryka się z poważną zadyszką.
Wynik 50 pkt to ważna bariera, która rozdziela ekspansję (odczyty powyżej tej granicy) od recesji (poniżej) w sektorze. Ważne jest nie tylko to, czy jest poniżej tego granicznego poziomu, ale istotną wskazówką jest także to, czy następuje zmiana: rosnący wskaźnik PMI, nawet jeśli znajduje się poniżej 50 pkt, sugeruje poprawę w sektorze. Usługowy PMI w strefie euro utrzymuje się powyżej 50 pkt od lutego tego roku włącznie.
Spadając do 51,4 pkt we wrześniu z 52,9 w sierpniu, indeks wskazywał wprawdzie kolejny raz w tym roku na ekspansję, ale była ona skromna i najsłabsza od siedmiu miesięcy — zauważyli eksperci S&P w komentarzu. Dodano, że oczekiwania dotyczące wzrostu w następnych 12 miesiącach we wrześniu poprawiły się. Był to pierwszy miesiąc od maja, w którym wzrosła ufność gospodarcza przedsiębiorstw usługowych, choć wciąż jest stosunkowo niska.
W Niemczech, największej gospodarce Europy, indeks PMI dla usług zgodnie z prognozami zmalał nieznacznie do 50,6 pkt z 51,2 pkt. Od marca tego roku włącznie ta miara aktywności gospodarczej nad Renem jest powyżej bariery 50 pkt. Niepokojąco może wyglądać spadek wskaźnika we Francji – we wrześniu wyniósł 49,6 pkt w porównaniu do 55 pkt zanotowanych w sierpniu, ale trzeba pamiętać, że wtedy był podbity przez wzmożoną aktywność związaną z Igrzyskami Olimpijskimi. Odczyt okazał się wyraźnie wyższy od prognoz (48,3 pkt). We Włoszech usługowy PMI we wrześniu zmalał do 50,5 pkt z 51,4 pkt i w tym przypadku okazał się nieco gorszy od oczekiwań (51pkt).
Od pewnego czasu lepiej wypadają dane gospodarcze z południowej Europy. W przypadku Hiszpanii usługowy PMI wystrzelił do 57 pkt z 54,6 pkt miesiąc wcześniej, czyli mocno przebił prognozy na poziomie 54 pkt (przypominamy, że także przemysłowy PMI mocno pozytywnie zaskoczył, podskakując do 53 pkt).
— Na pierwszy rzut oka sektor usług w strefie euro wydaje się trzymać całkiem nieźle. Ale gdy przyjrzymy się bliżej i poszczególnym krajom, obraz nie jest już tak różowy, z wyjątkiem Hiszpanii. Tutaj przecieramy oczy ze zdumienia. Sytuacja w pozostałych trzech wiodących gospodarkach strefy euro jest zupełnie inna. We Francji działalność biznesowa dostawców usług zwolniła po efekcie IO, a w Niemczech i Włoszech wzrost prawie „uderzył w ścianę” we wrześniu. Nawet jeśli Hiszpanii uda się uniknąć wciągnięcia w dół przez zmagania sąsiadów, sektor usług strefy euro jako całość wydaje się zmierzać w kierunku bardziej powolnego wzrostu — skomentował Cyrus de la Rubia, główny ekonomista w Hamburg Commercial Banku.
Dodał, że wskaźnik zatrudnienia wzrósł w Hiszpanii i Francji, a nawet we Włoszech wzrost zatrudnienia spadł tylko nieznacznie. Najgorzej wygląda sytuacja w Niemczech, gdzie firmy faktycznie redukują zatrudnienie. To właśnie tam recesja w sektorze wytwórczym daje o sobie znać, ponieważ w tym środowisku firmy składają mniej zamówień w sektorze usług.
— Sytuacja w sektorze usług w strefie euro będzie się nadal pogarszać. Wskazuje na to spadek nowych transakcji. Po raz pierwszy od lutego spadła ona w strefie euro w porównaniu z poprzednim miesiącem. Podobnie wygląda sytuacja w Niemczech i Francji. Biorąc pod uwagę trwającą recesję w przemyśle, gospodarka strefy euro prawdopodobnie wzrosła tylko w marginalnym tempie w trzecim kwartale. Nasz model prognozowania PKB, który uwzględnia wskaźniki PMI, również wskazuje na jedynie minimalny wzrost — podsumował de la Rubia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło