Komisja Europejska pozytywnie o polskim planie wychodzenia z deficytu

Komisja Europejska pozytywnie oceniła polski plan budżetowy, który zakłada wychodzenie z procedury nadmiernego deficytu w ciągu czterech lat. Jednocześnie zarekomendowała krajom członkowskim przyjęcie polskiego planu.

Komisja Europejska
Komisja Europejska | Foto: Quinta / Shutterstock

– Mamy pozytywną ocenę Komisji Europejskiej dla naszego Średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego; komisja wzięła pod uwagę wzrost inwestycji w rozbudowę naszych zdolności obronnych — napisał na platformie X szef resortu finansów Andrzej Domański.

x.com

– Komisja wzięła pod uwagę wzrost inwestycji w rozbudowę naszych zdolności obronnych. Stawiamy na wzrost gospodarczy napędzany inwestycjami — napisał na platformie X Domański.

Z kolei w komunikacie prasowym Ministerstwa Finansów Domański przekazał, że wyznaczony w Planie wysiłek fiskalny zapewni redukcję nominalnego deficytu do 2,9 proc. PKB w 2028 r.

– Cieszymy się, że Komisja dostrzega inwestycje Polski w rozbudowę zdolności obronnych – jest to przecież jeden z priorytetów UE. W efekcie tych wydatków redukcja nadmiernego deficytu musi jednak skupić się na kolejnych latach, co Komisja także wzięła pod uwagę. Pierwszy raport z działań służących ograniczeniu nadmiernego deficytu opublikujemy do 30 kwietnia przyszłego roku. Oczekujemy na formalne przyjęcie obu rekomendacji przez Radę UE już podczas polskiej prezydencji — dodał.

Rząd przyjął Średniookresowy plan budżetowo-strukturalny na lata 2025-2028 we wtorek 8 października. Według Ministerstwa Finansów najważniejszy element Planu stanowiła ścieżka wydatków do 2028 r., która w średnim okresie powinna zapewnić zgodność deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych (wg unijnej metodologii ESA2010) z przepisami UE.

– W opublikowanym dzisiaj projekcie rekomendacji Rady UE zatwierdzających ścieżkę wydatków w Polsce na lata 2025-2028 zawarta została pozytywna ocena ścieżki wydatków z Planu. W konsekwencji ścieżka zaproponowana przez Polskę zostanie również rekomendowana przez Radę UE w związku z procedurą nadmiernego deficytu (EDP, excessive deficit procedure), jakiej Polska podlega od lipca br. – wskazał resort we wtorkowym komunikacie.

Resort wyjaśnił, że ścieżka wydatków zaprezentowana w przedłożonym przez rząd Planie została opracowana po otrzymaniu tzw. trajektorii referencyjnej wydatków, którą Komisja Europejska przekazuje każdemu państwu członkowskiemu, gdy deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych przekracza 3 proc. PKB lub dług sektora instytucji rządowych i samorządowych przekracza 60 proc. PKB.

Obecnie osiem państw objętych jest procedurą nadmiernego deficytu. Pięć z nich wybrało dłuższe, siedmioletnie ścieżki równoważenia budżetu. Polska zamierza zrobić to w krótszym, czteroletnim okresie. Ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych w Polsce do poziomu poniżej 3 proc. PKB ma nastąpić w 2028 r.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *