Czy neuroarchitektura zrewolucjonizuje rynek nieruchomości?

W Gdańsku powstała inwestycja, która zdecydowanie wyróżnia się na polskim rynku nieruchomości. Apartamenty Atrium Oliva zdobywają kolejne nagrody w Polsce i za granicą. Eksperci i mieszkańcy doceniają innowacyjny projekt, który powstał m.in. na podstawie neuroarchitektury – dziedziny zajmującej się wpływem przestrzeni na mózg człowieka. To wiedza, która pozwala na nowo zdefiniować nieruchomości premium.

Czy neuroarchitektura zrewolucjonizuje rynek nieruchomości?
/ Materiały dla mediów

Najlepszy adres w Trójmieście

Zanim przyjrzymy się projektowi Atrium Oliva, warto przeanalizować jej lokalizację, która ma niebagatelny wpływ na sukces tej inwestycji. ALLCON zrealizował kameralny kompleks apartamentów w Oliwie – jednej z najpiękniejszych dzielnic Gdańska, znanej z zabytków, urokliwej architektury i zadbanej zieleni. To właśnie tutaj znajduje się także największe centrum biznesowe na Pomorzu oraz uniwersytecki kampus. Atrium Oliva powstało w cichej części dzielnicy, w sąsiedztwie willowej zabudowy oraz gęstych lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Czy neuroarchitektura zrewolucjonizuje rynek nieruchomości? - INFBusiness
Materiały dla mediów

ALLCON szczegółowo zbadał tę lokalizację pod kątem komfortu codziennego życia, biorąc pod uwagę zarówno bliskość wszystkich udogodnień miasta, jak i wskaźniki natężenia dźwięku oraz jakości powietrza. Wyniki są celujące. Inwestycja szybko zyskała przychylność lokalnej społeczności, zdobywając tytuł Najciekawszej Inwestycji Mieszkaniowej w plebiscycie Trojmiasto.pl. Z kolei Prezydent Miasta Gdańska przyznała twórcom oliwskich apartamentów prestiżową nagrodę w konkursie Gdańska Realizacja Architektoniczna 2022-2023. Przedsięwzięcie to jest organizowane przez Miasto oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Wybrzeże (SARP) i ma na celu promowanie najlepszych projektów, które mogą być wzorem dla innych inwestycji budowlanych. 

Well-being to priorytet

Atrium Oliva pod wieloma względami wpisuje się w założenia zrównoważonego budownictwa. Twórcom inwestycji zależało na tym, by wykorzystać oczywiste walory lokalizacji w Oliwie  
i stworzyć miejsce sprzyjające zdrowiu i szeroko pojętemu well-being.

Czy neuroarchitektura zrewolucjonizuje rynek nieruchomości? - INFBusiness
Materiały dla mediów

– Atrium Oliva to najwyższej jakości projekt zrealizowany z troską o człowieka i środowisko. Inwestycja powstała dla świadomego klienta, który interesuje się wpływem różnorodnych czynników na zdrowie i samopoczucie oraz poszukuje jak najlepszych rozwiązań dla siebie i swoich bliskich. W dzisiejszych czasach dysponujemy już wystarczającą wiedzą i technologią, by zmienić naszą perspektywę w budownictwie, tworzyć przestrzenie nie tylko estetyczne i trwałe, ale też bezpieczne dla człowieka, zgodne z jego potrzebami i sprzyjające dobrym relacjom z otoczeniem – mówi Marta Drozd-Piekarska, dyrektorka ds. sprzedaży i marketingu w spółce deweloperskiej ALLCON.

Nowatorski projekt, wykorzystujący najnowszą wiedzę z dziedzin neuroarchitektury i neurourbanistyki powstał w renomowanym Roark Studio. Architekci połączyli sztukę projektowania z naukowymi ustaleniami dotyczącymi funkcjonowania mózgu w różnych przestrzeniach. 

Czy neuroarchitektura zrewolucjonizuje rynek nieruchomości? - INFBusiness
Materiały dla mediów

– Stosujemy zaawansowane symulacje i analizy, które pomagają nam zrozumieć, jak różne czynniki wpływają na projektowaną przestrzeń. Analizujemy oddziaływanie wiatru, komfort termiczny oraz nasłonecznienie zarówno przestrzeni pomiędzy budynkami, jak i wnętrz samych apartamentów. Dzięki temu możemy projektować osiedla, które są nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne i komfortowe dla mieszkańców – mówi Jakub Bladowski, prezes zarządu Roark Studio. – W naszych badaniach nad percepcją przestrzeni wykorzystujemy nowoczesne technologie, takie jak eye-tracking oraz EEG, które pozwalają na dokładne zrozumienie, jak ludzie odbierają i reagują na zaprojektowane przez nas otoczenie. Dzięki tym narzędziom możemy tworzyć przestrzenie, które są bardziej dopasowane do potrzeb i oczekiwań użytkowników, co w rezultacie przekłada się na lepszą jakość życia. 

Starania inwestora i architektów zostały dostrzeżone podczas tegorocznego PLGBC Green Building Summit, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Interdyscyplinarne jury szczegółowo oceniło projekty pod względem m.in. rozwiązań ekologicznych, architektonicznych i estetycznych. Pod uwagę brane były również kwestie społeczne i innowacje. Apartamenty Atrium Oliva zwyciężyły w kategorii Zrównoważona zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna. 

Czy neuroarchitektura zrewolucjonizuje rynek nieruchomości? - INFBusiness
Materiały dla mediów

Polskie i europejskie „Oscary”

W branży nieruchomości istnieją prestiżowe nagrody, które można porównać do Oscarów w świecie filmowym. W skali Polski to Budowa Roku, przyznawana od ponad 30 lat. Inicjatywa jest organizowana przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Polską Izbę Inżynierów Budownictwa. Za Atrium Oliva ALLCON otrzymał najwyższe możliwe wyróżnienie w tym konkursie – Budowę Roku I stopnia.

Europejskie „Oscary” to European Property Awards. Niezależne, 80-osobowe jury, któremu przewodniczą członkowie brytyjskiej Izby Lordów, ocenia m.in. lokalizację i architekturę inwestycji, standard wykończenia oraz udogodnienia. W Atrium Oliva takie udogodnienia to m.in. prywatna strefa fitness ze sprzętem sportowym TechnoGym z prestiżowej linii ARTIS, sauny sucha i infrared, sala klubowa z bilardem oraz klimatyczna strefa relaksu z tężnią solankową. 

Gdańskie apartamenty nie tylko zostały nagrodzone tą prestiżową nagrodą, ale także dodatkowym wyróżnieniem FIVE STAR. Oznacza to, że Atrium Oliva to najlepsza inwestycja w Europie w swojej kategorii Residential Development 20+ Units. 

Czy neuroarchitektura zrewolucjonizuje rynek nieruchomości? - INFBusiness
Materiały dla mediów

Certyfikat BREEAM a zrównoważone budownictwo

Na European Property Awards nie kończy się zagraniczna kariera Atrium Oliva. Międzynarodowe certyfikaty, takie jak BREEAM są gwarancją, że inwestor realizując inwestycję spełnił szereg norm dotyczących wysokiej jakości projektu, jak i jego wpływu na środowisko, dobrostan mieszkańców i otoczenie. Na polskim rynku nieruchomości występują one głównie w segmencie biurowym. ALLCON podjął wyzwanie certyfikacji również obiektów mieszkaniowych. Atrium Oliva jako pierwsza inwestycja w Trójmieście uzyskała certyfikat BREEAM Final w swojej kategorii – New Construction: Residential z bardzo wysokim wynikiem, który plasuje się na 3. miejscu w Polsce

– Certyfikację w ALLCONie traktujemy jako element filozofii wdrażania holistycznie rozumianych cech zrównoważonego budownictwa do projektu. Tym samym, priorytety wyznaczone w ramach certyfikacji są dla nas drogowskazem w fazie projektowania, realizacji i eksploatacji inwestycji. BREEAM nie jest celem samym w sobie, traktujemy go jako uwierzytelnienie zrównoważonych cech projektu, dobrych praktyk na placu budowy oraz odpowiednich procedur odbiorowych przez niezależną trzecią stronę. Chcemy, żeby nasi klienci i inwestorzy mieli pewność, że składane przez nas deklaracje związane z zielonym budownictwem nie są tylko pustym sloganem – mówi Aneta Król, koordynator ds. zrównoważonego budownictwa

W projekcie na każdym kroku można napotkać nowoczesne rozwiązania, sprzyjające wygodzie, zdrowiu, środowisku i energooszczędności. Są to m.in. system automatyki domowej, panele fotowoltaiczne, system gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej oraz czujniki wilgotności gleby zintegrowane z systemem podlewania, nawiewniki okienne z filtrem antysmogowym i antyalergicznym oraz zintegrowany system identyfikacji z kontrolą dostępu. 

Partnerem publikacji jest ALLCON

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *