Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Cła Donalda Trumpa dosięgną też Polski i krajów naszego regionu. Zobacz wyliczenia - Gospodarka i Biznes News

Cła Donalda Trumpa dosięgną też Polski i krajów naszego regionu. Zobacz wyliczenia

Zmniejszony popyt ze strony USA oddziałuje na eksport krajów takich jak Polska, Czechy, Węgry i Rumunia dwoma kanałami. Będzie mieć jednak ograniczony wpływ na aktywność w przetwórstwie i byłby skoncentrowany w niewielkiej liczbie branż.

Donald Trump i Andrzej Duda w 2020 r.
Donald Trump i Andrzej Duda w 2020 r. | Foto: Credit Agricole, Drew Angerer/Getty AFP / East News
  • Podobnie jak w przypadku Polski, waga USA w handlu zagranicznym Czech, Węgier i Rumunii jest nieznaczna i nie przekracza istotnie 3 proc.
  • Udział eksportu w PKB, który na Węgrzech i w Czechach jest znacznie wyższy niż w Polsce
  • Ekonomiści Credit Agricole w 2026 r. oczekują normalizacji sytuacji gospodarczej we wszystkich krajach EŚW-4
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na Businessinsider.com.pl

Donald Trump nie odpuszcza tematu ceł. Zapowiadane drastyczne podwyżki mają uderzyć głównie w Chiny, ale o skutki takiej polityki martwią się także europejskie kraje. Ekonomiści Credit Agricole sprawdzili, jak mogłoby się to odbić na krajach naszego regionu (Europy Środkowo-Wschodniej).

„Zmniejszony popyt ze strony USA oddziałuje na eksport krajów EŚW-4 (Czechy, Węgry, Rumunia, Polska — przyp. red.) dwoma kanałami. Pierwszym z nich jest bezpośredni handel państw regionu z USA, a drugim — negatywny wpływ podniesienia ceł objawiający się spadkiem popytu z krajów, dla których państwa EŚW pełnią rolę dostawców (np. Niemiec)” — tłumaczą eksperci CA.

Cła Trumpa — wpływ na handel z Polską i krajami regionu

Podobnie jak w przypadku Polski, waga USA w handlu zagranicznym Czech, Węgier i Rumunii jest nieznaczna i nie przekracza istotnie 3 proc.

Cła Donalda Trumpa dosięgną też Polski i krajów naszego regionu. Zobacz wyliczenia - INFBusiness
| Credit Agricole

Eksport ten jest podobnie jak w przypadku Polski skoncentrowany w kilku kluczowych branżach. To produkcja na rzecz energetyki, elektronika. Dodatkowo znaczny udział w eksporcie Węgier ma również kategoria „pojazdy nieszynowe oraz ich części i akcesoria”, a w przypadku Rumunii „kauczuk i artykuły z kauczuku”, „artykuły z żeliwa lub stali” oraz „żeliwo i stal”.

„Czynnikiem różnicującym stopień ekspozycji państw EŚW-4 na zmniejszony popyt z USA jest udział eksportu w PKB, który na Węgrzech i w Czechach jest znacznie wyższy niż w Polsce, co potęguje efekty spadku popytu zagranicznego na wzrost gospodarczy” — czytamy w opracowaniu CA.

Ekonomiści szacują, że przykładowy spadek popytu z USA o 10 proc. przyczyni się do obniżenia produkcji w przetwórstwie przemysłowym Czech o 0,11 proc., Węgier o 0,10 proc., Polski o 0,08 proc., i Rumunii o 0,07 proc. To przy uwzględnieniu bezpośrednich i pośrednich efektów.

Podsumowując, ewentualny spadek popytu ze strony USA ma ograniczony wpływ na aktywność w przetwórstwie krajów EŚW-4 i byłby skoncentrowany w niewielkiej liczbie branż, tym samym nie stanowiąc istotnego ryzyka dla oczekiwanego ożywienia gospodarczego.

„Nawet gdyby przyjąć, że spadek eksportu z UE do USA byłby dużo większy (np. o 30 proc.), to jego efekty na produkcję i PKB w państwach EŚW-4 byłby nadal niewielki” — przyznają eksperci CA.

Prognozy gospodarcze

W 2026 r. oczekują normalizacji sytuacji gospodarczej we wszystkich krajach EŚW-4. Wzrost PKB obniży się nieznacznie z uwagi na oddziaływanie efektów wysokiej bazy z 2025 r., jednak pozostanie na relatywnie wysokim poziomie. Dynamika inwestycji publicznych nadal będzie kształtowała się na podwyższonym poziomie z uwagi na wciąż znaczącą absorpcję środków unijnych. Wzrost gospodarczy będzie również wspierany przez poprawę popytu zagranicznego i silną konsumpcję.

Jednocześnie oczekują utrzymania się tendencji spadkowych w zakresie inflacji. W drugiej połowie 2026 r. ma znajdować się w pobliżu celów inflacyjnych poszczególnych banków centralnych we wszystkich analizowanych krajach.

„Naszym zdaniem, w przypadku materializacji zarysowanego powyżej scenariusza makroekonomicznego, krajowe banki centralne będą kontynuowały stopniowe luzowanie polityki pieniężnej, a kursy walutowe będą stopniowo umacniały się względem euro” — prognozują.

Cła Donalda Trumpa dosięgną też Polski i krajów naszego regionu. Zobacz wyliczenia - INFBusiness
| Credit Agricole

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *