W 2025 roku niektóre zawody będą szczególnie poszukiwane, a ich pracownicy mogą liczyć na wyższe pensje i solidne podwyżki. Eksperci zapowiadają wzrost zapotrzebowania na specjalistów w kluczowych branżach, gdzie konkurencja o pracowników będzie szczególnie zacięta. Wśród nich jest m.in. coraz większy popyt na specjalistów z tzw. zielonych zawodów.
/East News /East NewsSpis treści:
Jak będzie wyglądać będzie rynek pracy w nowym roku? Eksperci nie spodziewają się wielkich zmian. „Pracodawcy nadal będą ostrożnie podejmować decyzje rekrutacyjne, co wynika z obecnej sytuacji gospodarczej i rosnących kosztów, w tym płac” – zwróciła uwagę dyrektor zarządzająca Gi Group Poland Anna Wesołowska.
Z przeprowadzonych przez Gi Group badań i analiz wynika, że mniej firm niż w latach ubiegłych zwiększy zatrudnienie, natomiast tyle samo zamierza utrzymać jego poziom.
Rynek pracy w 2025 roku. W tych zawodach będzie zatrudnienie
Zapotrzebowanie na pracowników będzie nadal wysokie w przemyśle i logistyce, co – jak uzasadniła Wesołowska – wynika z jednej strony z niedoboru kadr, z drugiej zaś, ze stosunkowo wolno postępującej automatyzacji. W przemyśle wśród poszukiwanych będą w pierwszej kolejności fachowcy – spawacze, mechanicy, elektromechanicy, operatorzy maszyn i elektrycy. Z kolei w transporcie i gospodarce magazynowej poszukiwani będą pracownicy głównie na stanowiska operatorów i monterów maszyn.
Lekarstwem na niedobór pracowników – według Wesołowskiej – będzie zatrudnianie na stałe pracowników pozyskanych wcześniej do pracy tymczasowej, a także cudzoziemców m.in. z Azji i Ameryki Południowej. Dlatego – jak zaznaczyła – „istotne jest uproszczenie oraz ustabilizowanie procedur legalizacyjnych, tak aby szybciej i efektywniej zaspokajać potrzeby rynku pracy, przy jednoczesnym zapewnieniu procedur bezpieczeństwa”.
Dodała również, że kluczowa pozostanie w przyszłym roku aktywizacja osób, które znajdują się poza rynkiem pracy, głównie kobiet oraz osób w wieku 50+. Ekspertka podkreśliła, że firmy powinny też położyć nacisk na podwyższanie kwalifikacji pracowników, by lepiej dostosować je do potrzeb rynkowych.
Maleje presja na podwyżki płac? W tych zawodach można liczyć na podwyżki
W ocenie Wesołowskiej można zauważyć lekko malejącą presję na podwyżki płac, ale – jak zaznaczyła – poziom wynagrodzenia jest najważniejszym czynnikiem satysfakcji zawodowej pracowników, niezależnie od branży. Ekspertka zwróciła uwagę, że wzrost wynagrodzeń w przyszłym roku będzie wynikał przede wszystkim z kolejnej podwyżki płacy minimalnej oraz z chęci przeciwdziałania rotacji. W jej ocenie, na wyższe pensje będą mogli także liczyć fachowcy oraz pracownicy, których na rynku brakuje.
Dyrektor agencji pracy Grafton Recruitment Ewa Michalska wskazała z kolei, że na rynek pracy w 2025 roku nadal znacząco będzie wpływała koniunktura gospodarcza, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Oceniła, że widoczny będzie niedobór pracowników, co „nakręci rywalizację firm o najlepsze kadry”. W jej opinii, dużą zmianą na polskim rynku pracy będzie stopniowe wprowadzanie jawności wynagrodzeń, co pozwoli przedsiębiorstwom zaoszczędzić czas i usprawnić procesy rekrutacyjne.
Rynek pracy w 2025 roku. Rośnie zapotrzebowanie na „zielone zawody”
Według Michalskiej w 2025 roku utrzyma się zapotrzebowania na pracowników finansach, w tym specjalistów z doświadczeniem księgowym, ds. kosztów i kontrolingu procesów. Dodała, że wzrośnie też zapotrzebowanie na „zielone” zawody, takie jak technik ds. instalacji odnawialnych źródeł energii czy operator maszyn w zakładach recyklingowych.
Według niej, popyt będzie rósł także np. na projektantów elementów farm wiatrowych, specjalistów ds. naprawy samochodów elektrycznych, pracowników zajmujących się wymianą infrastruktury energetycznej. Ponadto – jak zaznaczyła Michalska – nadal będzie widoczne duże zapotrzebowanie w obszarach takich jak cyberbezpieczeństwo, rozwiązania chmurowe oraz AI.