Przełom ws. ekshumacji ofiar Wołynia
"Wreszcie przełom. Jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA. Dziękuję ministrom kultury Polski i Ukrainy za dobrą współpracę. Czekamy na kolejne decyzje" – poinformował w piątek Donald Tusk. Na słowa premiera zareagował szef IPN Karol Nawrocki.
Premier Donald Tusk poinformował w piątek po południu o przełomie w kwestii ekshumacji ofiar Wołynia. Decyzja ta była długo wyczekiwana przez polską stronę.
Na wpis premiera zareagował popierany przez PiS kandydat na prezydenta RP, a jednocześnie prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.
„Jeśli się tylko potwierdzi – to świetna wiadomość. My w IPN od lat w pełnej gotowości i determinacji” – napisał na platformie X.
„Czekamy na oficjalne informacje i ruszamy wypełniać nasze obowiązki wobec Polski” – dodał.
Ekshumacja ofiar Wołynia. Tusk pisze o przełomie, Nawrocki stawia Ukrainie warunki
W środę na antenie Polsat News Nawrocki wskazywał, że ukraińska zgoda na ekshumacje jest konieczna, aby po ewentualnym zostaniu prezydentem wziął pod uwagę dołączenie Ukrainy do NATO i Unii Europejskiej.
– Dziś nie widzę Ukrainy w żadnej strukturze – ani w Unii Europejskiej, ani w NATO – do momentu rozstrzygnięcia tak ważnych dla Polaków spraw cywilizacyjnych. Nie może być częścią międzynarodowych sojuszy państwo, które nie jest w stanie rozliczyć się z bardzo brutalnej zbrodni na 120 tys. swoich sąsiadów – deklarował Nawrocki.
Gość Polsat News stwierdził ponadto, że porozumienie ws. ekshumacji zawarte między Radosławem Sikorskim a szefem ukraińskiego MSZ Andrijem Sybihą w listopadzie ub. r. jest „niepotrzebnym wyskokiem szefa polskiej dyplomacji„, a cała sprawa została „wprowadzona do wewnętrznej kampanii„, gdy Sikorski walczył z Trzaskowskim o nominację do startu w wyborach prezydenckich.
W odpowiedzi na te słowa ukraińskie MSZ opublikował oświadczenie, w którym zaapelowało do polskich polityków, by „nie wykorzystywali tematu trudnych kart przeszłości historycznej w wewnętrznej walce politycznej„.
Wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy
Jak wspomniano, pod koniec listopada szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się w Warszawie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Sybihą. Politycy podpisali wówczas wspólne oświadczenie.
„Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia przez polskie instytucje państwowe i podmioty prywatne we współpracy z właściwymi instytucjami ukraińskimi prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na terytorium Ukrainy, zgodnie z ustawodawstwem ukraińskim i deklaruje gotowość do pozytywnego rozpatrywania wniosków w tych sprawach” – cytował wówczas Sikorski.
Na razie nieznane są szczegóły dotyczące najnowszych ustaleń strony polskiej i ukraińskiej. O szczegółach będziemy na bieżąco informować.
WIDEO: Mocny wpis Tuska. Minister Adriana Porowska: Nazwałabym to inaczej
polsatnews.pl
Źródło