Czego nie możesz przechowywać w piwnicy?
Piwnice, szczególnie te w blokach, są traktowane jako swoisty magazyn rzeczy aktualnie niepotrzebnych. Przechowuje się w nich dosłownie wszystko, od jedzenia poprzez meble aż do substancji niebezpiecznych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ogromnym zagrożeniem pożarowym jest zapchana piwnica i jak wysokie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów.
Pożar kamienicy w Poznaniu w 2024 roku pokazał, do czego może doprowadzić składowanie niebezpiecznych materiałów w piwnicach. W czasie akcji ratowniczej doszło do eksplozji, w której śmierć poniosło dwóch strażaków, a 14 osób zostało rannych. Jakich przedmiotów nie można trzymać w piwnicy?
Państwowa Straż Pożarna przestrzega
W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Państwowej Straży Pożarnej odwołującym się do przepisów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku określono dokładnie, jakich przedmiotów nie wolno przechowywać w następujących miejscach:
- w piwnicach,
- na poddaszu i strychu,
- na klatce schodowej i korytarzach.
Dotyczy to substancji i rzeczy, które stanowią zagrożenie pożarowe. PSP wyjaśnia, iż do niebezpiecznych materiałów zaliczają się m.in.:
- gazy palne (acetylen, propan-butan, gazy stosowane w instalacjach klimatyzacyjnych),
- benzyna, rozpuszczalniki, alkohole i nafta,
- materiały wybuchowe i wyroby pirotechniczne (zimne ognie, świece dymne, fajerwerki, granaty, flary i niewybuchy).
Sposób składowania lub wykorzystania danych materiałów może przyczynić się do wybuchu pożaru. Meble, pluszowe maskotki, książki, a nawet elektronika powinny być składowane w sposób bezpieczny, ponieważ zbyt duże ich natężenie w jednym miejscu stwarza zagrożenie i utrudnia ewentualną walkę z ogniem. Nie wolno również składować żadnych materiałów palnych w obrębie dróg ewakuacyjnych.
„Materiałów palnych nie można przechowywać również w pomieszczeniach technicznych, na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz na drogach komunikacji ogólnej w piwnicach” – zaznacza PSP. Za przestrzeganie przepisów ochrony przeciwpożarowej odpowiada zarządca, kierownik lub właściciel obiektu budowlanego lub inna osoba, która nimi włada.
Wyrywkowe kontrole piwnic. Jakich przedmiotów nie powinno się przechowywać?
W 2024 roku w Polsce zgłoszono ponad 102 tys. pożarów, z czego prawie 30 tys. miało miejsce w obiektach mieszkalnych. W celu zwiększenia bezpieczeństwa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało wyrywkowe kontrole piwnic, które będzie wykonywać straż miejska. Mandat za przechowywanie niedozwolonych przedmiotów może wynieść nawet 5 tys. zł. Kontrole dotyczą też poddaszy oraz strychów.
Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi pleśni, co wpływa negatywnie nie tylko na nieodpowiednio zabezpieczoną żywność, ale też książki, zabawki czy buty. Tekstylia, meble, skóra oraz dokumenty najlepiej przechowywać w domu lub umieścić w szczelnych pojemnikach i dopiero wtedy wynieść do piwnicy.
WIDEO: Elon Musk rozmawiał z liderką AfD. "Moja rada dla Niemców"
red. / polsatnews.pl
Źródło