Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
W prognozach pogody widać zmianę. Zima wróci, ale na jak długo? - Gospodarka i Biznes News

W prognozach pogody widać zmianę. Zima wróci, ale na jak długo?

Styczeń żegna nas wysokimi temperaturami i pogodą, która przypomina bardziej przedwiośnie niż środek zimy. W prognozach na najbliższe dni widać jednak zmianę, która powinna ucieszyć osoby tęskniące za prawdziwą zimą.
W prognozach pogody widać zmianę. Zima wróci, ale na jak długo? - INFBusiness

Koniec przedwiośnia w środku zimy. Z początkiem lutego pogoda w Polsce ochłodzi się i zacznie padać śnieg.

Foto: Adobe Stock

Maria Krzos

Według prognozy synoptycznej IMGW lekkie ochłodzenie nastąpi już w nocy z piątku na sobotę i w sobotę. Pojawią się przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, miejscami śniegu lub krupy śnieżnej. W górach może padać śnieg. W najchłodniejszych momentach doby temperatura wyniesie od -2 st. C na południu do 3 st. C na wybrzeżu (w górach od -5 do -3 st. C). Z kolei temperatura maksymalna nie powinna przekraczać 1-5 st. C (chłodniej w rejonach podgórskich – od -2 do 0 st. C).

W nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę przewidywany jest dalsze ochłodzenie. Temperatury minimalne wyniosą od -4 st. C do -1 st. C (chłodniej miejscami na terenach podgórskich, od -7 st. C do -5 st. C; cieplej nad morzem, około 1 st. C). W najcieplejszym momencie dnia temperatura nie przekroczy 3 st. C. Zapowiadane są także kolejne opady śniegu, miejscami deszczu ze śniegiem.

Poniedziałek i wtorek (3-4 luty) to dalszy stopniowy spadek temperatury. Nadal jednak nie będą to duże mrozy. Nocą temperatura spadnie do ok. -5 st. C, a miejscami na terenach podgórskich do -10 st. C. Nad morzem cały czas może być w okolicach zera (lub nawet na plusie). W dzień minusowe temperatury pojawią się na północnym wschodzie oraz rejonach podgórskich Karpat. Nadal będzie padać przelotny śnieg, a na wybrzeżu deszcz ze śniegiem.

Powrót zimy w lutym. Jak długo potrwa?

Z prognoz numerycznych IMGW wynika, że zimowa aura utrzyma się w Polsce do końca przyszłego tygodnia. Temperatury w dzień oscylowały będą w okolicach zera, ewentualnie na lekkim minusie. Nocami pojawiać się będzie mróz do ok. -10 stopni. Tradycyjnie najchłodniej będzie w regionach górskich. Możliwe także opady śniegu, ew. deszczu ze śniegiem. Największa suma opadów przewidywana jest na czwartek, 6 lutego.

Skąd naukowcy wiedzą, że na początku lutego pojawi się zimno nad Polską?

Naukowcy przewidują pogodę w Europie i w Polsce m.in. obserwując tzw. Oscylację Północnego Atlantyku (Oscylację Północnoatlantycką – NAO). NAO jest zjawiskiem całorocznym, które szczególnie mocno wpływa na pogodę w Europie w zimie, kiedy na umiarkowanych szerokościach geograficznych słabnie wpływ promieniowania słonecznego. NAO jest dwubiegunowym typem cyrkulacji atmosferycznej usytuowanym nad Atlantykiem, z centrami akcji nad Islandią (Niż Islandzki) i Wyspami Azorskimi (Wyż Azorski). NAO stanowi najważniejszy makroskalowy układ cyrkulacyjny w sektorze euroatlantyckim. Intensywność obu ośrodków – Niżu Islandzkiego i Wyżu Azorskiego decyduje o kierunku i natężeniu przepływu mas powietrza, które pojawiają się nad Europą i tym samym decyduje o stanie atmosfery.

Jak podaje TVN Meteo, wskaźnik oscylacji północnoatlantyckiej skręca obecnie lekko w mniej łagodną cyrkulację powietrza – m.in. stąd wiadomo, że nadchodzi ochłodzenie.

Naukowcy obserwują też powstawanie wiru niżowego Gilles, który rozwija się właśnie nad północnym Atlantykiem, u wrót Arktyki. Jak informuje TVN Meteo, w następnych dniach będzie on przemieszczać się wolno nad Skandynawią, w kierunku północnej Rosji, a następnie w nasze rejony Europy. Około 2-3 lutego centrum niżu Gilles wędrować ma nad Białorusią i Polską w stronę Bałkanów. Wir ten zaciągnie zimne masy powietrza znad północnej Rosji.

Prognozy długoterminowe na luty 2025

Z długoterminowych prognoz IMGW na luty 2025 wynika, że zimowa nie utrzyma się w Polsce długo. Po stosunkowo chłodnym pierwszym tygodniu lutego reszta miesiąca będzie przypominała bardziej łagodne przedwiośnie niż zimę. Wstępne prognozy przewidują, że w drugim, trzecim i czwartym tygodniu lutego oraz na początku marca temperatury maksymalne wynosić będą ok. 5-7 st. C. W najchłodniejszych momentach doby może być ok. 1-2 stopnie na minusie. Wyjątkiem będą regiony podgórskie, gdzie możliwe są większe mrozy.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *