Musimy w Polsce i Unii Europejskiej wdrożyć reformy ułatwiające zamianę oszczędności na inwestycje oraz uprościć regulacje, by zwiększyć konkurencyjność europejskich firm – zapewnił podczas odbywającego się w Warszawie Europejskiego Forum Rynków Kapitałowych minister finansów Andrzej Domański.

Przemówienie ministra otworzyło forum, które odbywa się na GPW w Warszawie. – Problemem nie są oszczędności europejskie ani brak kapitału. Pieniądze są, oszczędności wynoszą blisko 1,4 bln euro. Ale równocześnie europejskie firmy mają problemy z pozyskaniem pieniędzy na rozwój, między innymi dlatego, że rynki kapitałowe są rozdrobnione. W rezultacie inwestorzy uciekają z kapitałem z Europy. Musimy położyć kres temu trendowi. Potrzeba rozwoju rynków kapitałowych, zarówno krajowych, jak i europejskich, stała się moim zdaniem niezwykle pilna – stwierdził Domański.
Co przeszkadza w rozwoju rynku
Zaznaczył, że podstawowym celem rynku kapitałowego powinno być finansowanie gospodarki realnej oraz otwieranie nowych źródeł finansowania dla kluczowych sektorów, takich jak obronność, energetyka czy transformacja cyfrowa.
ReklamaZobacz takżeProwadzisz firmę? Możesz odebrać nawet 3000 zł w bonusach za Konto Firmowe Online w Santander Banku Polska. Bezwarunkowe 0 zł za otwarcie i prowadzenie
Podkreślił, że Unia Europejska nie może traktować wzrostu gospodarczego jedynie jako skutku ubocznego innych polityk, dodając, że konieczne jest jego świadome wspieranie poprzez inwestycje, uproszczenie regulacji oraz stworzenie warunków dla lepszego przepływu kapitału. Jego zdaniem zbyt duża liczba przepisów podnosi koszty transakcji i zmniejsza konkurencyjność unijnych firm względem przedsiębiorstw z USA czy Azji.
Trzeba postawić na innowacje
Minister podkreślił, że krajowa gospodarka przez wiele lat wykazywała dużą odporność na kryzysy, a prognozy na 2025 rok wskazują na wzrost PKB na poziomie 3,5–4%. Aby jednak utrzymać ten wzrost, Polska musi postawić na inwestycje w innowacje, produktywność oraz akumulację kapitału. Jednym z kluczowych wyzwań jest transformacja energetyczna. – Obecnie polska gospodarka w dużym stopniu opiera się na węglu, co wymaga znacznych nakładów finansowych na rozwój odnawialnych źródeł energii – dodał minister. Podkreślił, że środki publiczne nie wystarczą do przeprowadzenia tej transformacji, dlatego konieczne jest szerokie zaangażowanie kapitału prywatnego.
Minister zapowiedział również działania na rzecz poprawy mechanizmów oszczędzania i inwestowania. Jednym z kluczowych aspektów reform będzie jego zdaniem uproszczenie regulacji, które obecnie stanowią barierę dla przedsiębiorstw i podnoszą koszty transakcyjne.
Nowe otwarcie, czyli unia oszczędności i inwestycji
Minister Domański przypomniał, że idea utworzenia jednolitego europejskiego rynku kapitałowego nie jest nowa – jej początki sięgają 2015 roku, kiedy Komisja Europejska opublikowała pierwszy dokument na ten temat.
– Dotychczasowe wysiłki nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Widzimy jednak szansę w ponownym otwarciu i projekcie unii oszczędności i inwestycji – stwierdził, zapewniając, że Polska chce przyspieszyć dyskusję na ten temat podczas swojej prezydencji w UE.
Minister wskazał na potrzebę harmonizacji wybranych elementów prawa państw członkowskich. Zbyt duże różnice w przepisach między krajami sprawiają, że inwestorzy mają trudności w przenoszeniu kapitału i korzystaniu z efektu skali.
Potęga gospodarcza, a nie regulacyjna
Polski rynek kapitałowy jest najbardziej rozwiniętym w Europie Środkowej, ale nadal jego wielkość stanowi jedynie 25% krajowego PKB. Dla porównania, w Niemczech ten wskaźnik wynosi 50%, a w Szwecji i Danii 200%. Minister podkreślił, że rozwój rynku kapitałowego w Polsce oraz w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej ma kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego całej Unii Europejskiej.
Minister podkreślił, że przyszłość europejskiej gospodarki zależy od zwiększenia inwestycji, a kluczowe znaczenie ma integracja rynku kapitałowego oraz odejście od nadmiernej regulacji.
– Unia Europejska musi być potęgą ekonomiczną, a nie regulacyjną. Cieszymy się, że taka perspektywa ta jest coraz bardziej akceptowana w Unii – podsumował Domański.
Forum Europejskich Rynków Kapitałowych odbywa się na GPW w Warszawie. Bankier.pl jest patronem medialnym wydarzenia.