Wynajmujesz garaż lub miejsce parkingowe? Sprawdź, czy zapłacisz podatek za 2024 r.

Osoby, które osiągają przychody z najmu garażu wolnostojącego, miejsce parkingowego naziemnego lub podziemnego muszą rozliczyć się z fiskusem. Oprócz comiesięcznych przelewów podatnicy mają obowiązek złożyć roczną deklarację podatkową.

Wynajmowałeś garaż w poprzednim roku? Sprawdź, czy zapłacisz podatek
fot. Elena_Alex_Ferns / / Shutterstock

"Wynajmuję tylko miejsce parkingowe w garażu (mam podpisaną umowę), czy muszę zapłacić dodatkowy podatek z tego tytułu na koniec roku?" – czytamy w pytaniu otrzymanym od czytelnika Bankier.pl. Przy okazji zbliżającego się czasu rozliczeń PIT za 2024 r. podpowiadamy jak poprawnie opodatkować przychody z tego tytułu.

Przeczytaj także

Podatek od najmu prywatnego. Sprawdź szczegóły

Zgodnie z przepisami, osoby fizyczne osiągające przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jest to jedyny poprawny sposób opodatkowania dla podatników nieprowadzących działalności gospodarczej, czyli tzw. najmu prywatnego. Od 2023 r., za sprawą nowych przepisów wprowadzonych "Polskim ładem", z opcji opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu została wycofana skala podatkowa. W związku z tym z najem można rozliczyć się tylko za pomocą ryczałtu.

Zobacz takżeRozlicz PIT online i zyskaj maksymalny zwrot podatku za 2024 r.

Stawka podatku od najmu prywatnego

Stawka podatku od najmu prywatnego uzależniona jest od wysokości rocznych przychodów osiąganych z tego tytułu. Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stawki ryczałtu są następujące:

  • 8,5% – dla osób, których przychód z tytułu najmu w ciągu roku nie przekroczy 100 tys. zł,
  • 12,5% – dla osób, których przychód z tytułu najmu w ciągu roku jest wyższy niż 100 tys. zł.

Podatek dochodowy od najmu miejsca parkingowego lub garażu należy zapłacić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego. Płatności należy dokonać na mikrorachunek podatkowy.

Natomiast przychody z najmu, dzierżawy (lub umów o podobnym charakterze) należy rozliczyć w zeznaniu rocznym na formularzu podatkowym PIT-28. Po wypełnieniu formularza może okazać się, że w wyniku zaokrągleń podatnik będzie miał niewielką kwotę do zwrotu lub nadpłaty (zakładając, że w trakcie roku poprawnie ujmował miesięczne płatności).

DF

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *