Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Cykl „Zapytaj fizyka” ma już dziesięć lat, rocznicowa debata odbędzie się 25 lutego na FUW - Gospodarka i Biznes News

Cykl „Zapytaj fizyka” ma już dziesięć lat, rocznicowa debata odbędzie się 25 lutego na FUW

zdjęcie: materiały prasowe zdjęcie: materiały prasowe

Znany program popularyzujący naukę „Zapytaj fizyka” od dekady łączy miłośników fizyki z tajemnicami tej dziedziny. Aby uczcić ten kamień milowy, we wtorek 25 lutego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się rocznicowa dyskusja zatytułowana „Quo vadis – debata o fizyce”. Podczas tego wydarzenia naukowcy będą rozmawiać o najważniejszych odkryciach ostatnich lat, a także o wyzwaniach, które przed nimi stoją.

„Zapytaj fizyka” to ciesząca się uznaniem inicjatywa Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, której celem jest przybliżenie szerokiej publiczności cudów fizyki. Inicjatywa obejmuje dwa główne działania. Po pierwsze, na platformie https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/ zespół badaczy wraz ze starszymi studentami pod ich opieką odpowiada na pytania dotyczące fizyki zadawane przez internautów. Po drugie, odbywają się regularne wykłady popularnonaukowe prowadzone przez wybitnych naukowców i popularyzatorów nauki.

W lutym 2025 r. przypada 10. rocznica pierwszej edycji wykładu „Zapytaj fizyka”, w ramach której odbyło się 76 takich spotkań.

Na cześć tej okazji zaplanowano debatę zatytułowaną „Quo vadis – debata o fizyce”, w której zaproszeni eksperci zastanowią się nad najważniejszymi odkryciami ostatnich lat i wyzwaniami, które nas czekają. Debata ta zaplanowana jest na 25 lutego 2025 r. o godz. 18:00 w auli 0.03 Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

„W tej dyskusji zbadamy trajektorię fizyki i, szerzej, całej nauki. Zastanowimy się nad najważniejszymi kierunkami badań, przełomowymi osiągnięciami ostatniej dekady i ich wpływem na ewolucję fizyki. Ponadto zbadamy główne wyzwania i nierozwiązane pytania we współczesnej fizyce” – stwierdza prof. dr hab. Piotr Sułkowski.

W dyskusji wezmą udział: prof. Dorota Gondek-Rosińska, dr Aleksandra Kardaś, prof. Krzysztof Meissner i prof. Barbara Piętka, a moderatorem sesji będzie prof. Piotr Sułkowski.

Prof. Dorota Gondek-Rosińska jest związana z Obserwatorium Astronomicznym na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jej badania koncentrują się głównie na astrofizyce gwiazd neutronowych i czarnych dziur, symulacjach numerycznych źródeł fal grawitacyjnych oraz wykrywaniu sygnałów związanych z łączeniem się czarnych dziur lub gwiazd neutronowych w układach podwójnych przy użyciu danych z detektorów Virgo/Ligo.

Dr Aleksandra Kardaś jest fizykiem atmosferycznym, redaktorem naczelnym portalu naukaoklimacie.pl, popularyzatorem nauki i autorką „Książki o wodzie”. Jest również współautorką podręczników „Nauka o klimat” i „Klimatyczne ABC”, pełni funkcję wiceprezesa zarządu Climate Education Foundation i jest członkiem Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk.

Prof. Krzysztof Meissner jest członkiem Instytutu Fizyki Teoretycznej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jego praca obejmuje teoretyczną fizykę cząstek elementarnych i teorię grawitacji. Wraz z Gabriele Veneziano odkrył nową symetrię w teorii grawitacji, odnoszącą się do tzw. kosmologii poprzedzającej Wielki Wybuch, a we współpracy z Hermannem Nicolai zaproponował rozszerzenie obecnej teorii cząstek elementarnych. Współpracuje również z Rogerem Penrose'em nad obserwacyjnymi poszukiwaniami pierścieni na mapach promieniowania tła kosmicznego.

Prof. Barbara Piętka jest związana z Instytutem Fizyki Doświadczalnej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Kieruje grupą badawczą poświęconą badaniu właściwości nierównowagowych kondensatów Bosego-Einsteina ekscytonowych polarytonów, które są kwazicząstkami powstającymi w wyniku silnego oddziaływania światła z materią. Jej badania mają na celu znalezienie efektywnych rozwiązań dla przetwarzania informacji w temperaturze pokojowej, w szczególności dotyczących akceleratorów fotonicznych, optycznych sieci neuronowych i nowoczesnych systemów komputerowych.

Debatę poprowadzi prof. Piotr Sułkowski, pomysłodawca i twórca cyklu „Zapytaj fizyka”. Kieruje Zakładem Kwantowej Fizyki Matematycznej w Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie również nadzoruje grupę badawczą. Jego praca koncentruje się na matematycznych wymiarach kwantowej teorii pola i teorii strun, w tym ich wzajemnych powiązaniach z teorią węzłów i teorią macierzy losowych. Od ponad dekady stoi na czele inicjatywy „Zapytaj fizyka”, która obejmuje różnorodne wykłady popularnonaukowe.

Gośćmi specjalnymi będą osoby, które w ostatnich latach wygłaszały wykłady w ramach cyklu „Zapytaj fizyka”, co umożliwi uczestnikom wysłuchanie ich perspektyw i dyskusję z nimi po debacie.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/10-lat

Nauka w Polsce

zana/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *