Według piątkowej „Rzeczpospolitej” zbiorowe zwolnienia pracowników w ubiegłym roku przekroczyły 9,5 tys. osób. Zwraca też uwagę, że rok 2025 zapowiada się jako trudny.
Gazeta informuje, że wiele dużych firm rozpoczęło rok od redukcji zatrudnienia. Wśród nich są Poczta Polska, sieć supermarketów Carrefour, jeden z czołowych producentów mebli w Polsce, Black Red White, wybitny dostawca w sektorze lotniczym, Collins Aerospace i znana marka kosmetyków Oriflame. Zapowiedziane przez nich zwolnienia mogą wpłynąć na prawie 9,6 tys. pracowników.
Niektórym udaje się ograniczyć skalę planowanych zwolnień
„Tymczasem, według informacji GUS i wyliczeń „Rzeczpospolitej”, rok 2024 zakończył się największymi od początku pandemii Covid-19 zwolnieniami grupowymi – mowa tu nie tylko o tych zgłoszonych do urzędów pracy, ale również o tych przeprowadzonych.
Zwykle jest ich znacznie mniej, ponieważ raporty uwzględniają również pracowników, których pracodawcy zamierzają zmienić warunki pracy i wynagrodzenia (co niektórzy akceptują), a niektórym przedsiębiorstwom udaje się złagodzić skalę planowanych zwolnień grupowych.
Jak podaje „Rzeczpospolita”, w ubiegłym roku nie było wielu ograniczeń w zakresie skali zwolnień. Pracodawcy ogłosili grupowe zwolnienia, które objęły 37,3 tys. pracowników (ponad 20% więcej niż w roku poprzednim). Z kolei liczba osób, które straciły pracę, wzrosła w tym okresie o prawie 60 proc., osiągając 27 tys.
Przeczytaj także: Domagają się znacznego wzrostu zasiłków dla bezrobotnych. Nawet połowy ostatniej pensji >>>
Dziennik podaje, że było to częściowo spowodowane redukcją zatrudnienia ogłoszoną w poprzednich latach, w szczególności szeroko zakrojoną restrukturyzacją zatrudnienia, rozłożoną na kilka lat w firmach (np. bankach).
Zaktualizowana lista zawodów
W zeszłym tygodniu Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało nową listę zawodów, na które według przewidywań będzie szczególne zapotrzebowanie na polskim rynku pracy.
Celem niniejszej prognozy jest ukierunkowanie rozwoju oferty kształcenia zawodowego zgodnie z zapotrzebowaniem krajowego i regionalnego rynku pracy.
W 2025 r. na liście znajdą się zawody wymagające wykształcenia wyższego, takie jak opiekun osób starszych i opiekun w ośrodku pomocy społecznej.
Przeczytaj także: W tych zawodach będą możliwości >>>