Warszawa: Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Mariana Turskiego

Uroczystość żałobna poświęcona Marianowi Turskiemu, historykowi, dziennikarzowi i byłemu więźniowi obozu koncentracyjnego Auschwitz, odbyła się w Warszawie. „Był niezwykłym autorytetem w okresie globalnej niepewności, gdy przywództwo było kruche, a my szukaliśmy prawdziwych, skromnych postaci przewodnictwa. Profesor był powściągliwy, mówił cicho i rozważnie, ale każde słowo miało ogromną wagę” – zauważył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na Cmentarzu Żydowskim.
Warszawa: Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Mariana Turskiego - INFBusiness

Uroczystość żałobna ku czci Mariana Turskiego na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

Zdjęcie: PAP/Piotr Nowak

administracja

Reklama

Uroczystości upamiętniające Mariana Turskiego rozpoczęły się w południe na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie. Po nabożeństwie odbędzie się spotkanie upamiętniające zmarłego w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Reklama

W memoriale Mariana Turskiego uczestniczyli wybitni osobistości, m.in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska oraz minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Pomnik Mariana Turskiego. Historyk zmarł w wieku 98 lat

Szczegóły dotyczące upamiętnienia Mariana Turskiego zostały wcześniej ujawnione przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

„Memoriał Mariana Turskiego rozpocznie się w niedzielę 23 lutego o 12:00 na Cmentarzu Żydowskim. (…) Następnie odbędzie się spotkanie poświęcone zmarłemu w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Na zakończenie wydarzenia wyświetlony zostanie film dokumentalny „11. Nie bądź obojętny” w reżyserii Andrzeja Wolfa” – podano. „We współpracy z Rodziną Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce zakłada Fundusz Mariana Turskiego dla Obojętnych, którego celem jest zwalczanie wszelkich form dyskryminacji” – ogłoszono. Żałobnicy zostali również zachęceni do wpłacania składek na fundusz zamiast przynoszenia kwiatów.

Warszawa: Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Mariana Turskiego - INFBusinessSpołeczeństwo Marian Turski, wybitny historyk i dziennikarz, zmarł. Miał 98 lat.

Potępiał zło wynikające z obojętności, a także zaniedbanie, konformizm, bezmyślność, brak empatii i współczucia. Marian Turski zmarł w wieku 98 lat.

Reklama Reklama

O śmierci historyka, dziennikarza i byłego więźnia Auschwitz poinformował we wtorek tygodnik „Polityka”, z którym Marian Turski był związany przez wiele lat. „Z głębokim smutkiem żegnamy Mariana Turskiego, wieloletniego redaktora „Polityki”, naszego skromnego i życzliwego kolegę, a jednocześnie wyjątkowego strażnika pamięci, niezwykłą osobę, której głos rozbrzmiewał na całym świecie” – napisano. „Świadek różnych epok, dziennikarz, historyk, mieszkaniec Oświęcimia. Przyjaciel, spostrzegawczy obserwator, wyjątkowy mówca i słuchacz, człowiek o niezwykłej wrażliwości, życzliwości i serdeczności. Nasz Marian” – podkreślono na platformie X.

„Mam szczęście, że Marian Turski jest moim dziadkiem”

Pierwszą osobą, która przemówiła do uczestników uroczystości żałobnych, była wnuczka zmarłego, Klaudia Siczek.

– Dzielił nas ocean, ale on zawsze był obecny. Kiedykolwiek wyczuł, że coś może przynieść radość, robił wszystko, co w jego mocy, aby to się stało. (…) Czuję się ogromnie szczęśliwa, że Marian Turski jest moim dziadkiem – wyraziła.

Trzaskowski: Marian Turski był wybitnym autorytetem w czasach słabego przywództwa

Do zebranych przemówił również prezydent miasta Rafał Trzaskowski. – Dzisiaj żegnamy Mariana Turskiego – wybitnego świadka historii, orędownika porozumienia polsko-żydowskiego, ale przede wszystkim przyjaciela – stwierdził polityk. – Był niezwykłym autorytetem w czasach globalnej niepewności, gdy przywództwo było słabe i potrzebowaliśmy autentycznych, dyskretnych postaci przewodników. Profesor był skromny, mówił cicho i powoli, a jednak każde słowo miało niezwykłą moc. Każde słowo głęboko rezonowało. Był historykiem, publicystą, autorytetem dla wielu pokoleń. Dzięki jego poświęceniu powstało muzeum Polin – podkreślił.

Trzaskowski zauważył również, że Marian Turski należał do pokolenia, które podkreślało to, co istotne i uczyło istoty bycia dobrym człowiekiem. – Podkreślał znaczenie wrażliwości, życzliwości i solidarności. Unikał dyskusji o bohaterstwie – stwierdził. „Nawet w piekle solidarność może umożliwić człowiekowi przetrwanie” – Trzaskowski przypomniał słowa zmarłego, a także 11. przykazanie „Nie bądź obojętny”.

Kim był Marian Turski? Znany historyk, dziennikarz i były więzień Auschwitz zmarł

Marian Turski urodził się w 1926 roku w Druskiennikach jako Mosze Turbowicz. W wieku czternastu lat został wysłany

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *