Zdjęcie: Adobe Stock
Start rakiety Ariane-6 został opóźniony z powodu „anomalii na Ziemi”, stwierdził w poniedziałek David Cavailloles, szef Arianespace, organizacji odpowiedzialnej za budowę rakiety. Ariane-6 miał wystartować o 17:24 w poniedziałek z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej.
„Jedynym sensownym rozwiązaniem jest opóźnienie startu, który nie nastąpi dzisiaj” – wspomniał Cavailloles. Dodał również, że istnieje pewność, że start w końcu nastąpi. To już drugie przełożenie startu Ariane-6.
Oczekiwanie związane ze startem Ariane-6 wzrosło, częściowo dlatego, że rakieta miała wystrzelić francuskiego satelitę szpiegowskiego CSO-3 na orbitę. Ponadto byłby to inauguracyjny lot komercyjny Ariane-6, która jest pierwszą rakietą wyprodukowaną w Europie, zdolną do umieszczania satelitów na orbicie.
Inicjatywa Ariane-6 otrzymała dofinansowanie od państw członkowskich Unii Europejskiej i była nadzorowana przez Europejską Agencję Kosmiczną. Francuskie media podkreślają znaczenie tego projektu dla zwiększenia autonomii państw UE w kosmosie, zmniejszając zależność od Stanów Zjednoczonych i Rosji.
„Nie możemy ustalić polityki kosmicznej, nie mając środków na wysłanie naszych satelitów w kosmos” – powiedział agencji AFP Lionel Suchet, tymczasowy dyrektor CNES, francuskiej agencji kosmicznej.
Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę kraje UE nie miały rakiety, która mogłaby na przykład umieścić wojskowe satelity na orbicie. Przed rosyjską agresją kraje UE wykorzystywały w tym celu rosyjską rakietę Sojuz, ale współpraca ta została zakończona po 24 lutego 2022 r.
AFP wyjaśniło, że CSO-3 będzie trzecim satelitą dla francuskiej armii, umożliwiającym przechwytywanie bardzo dokładnych obrazów satelitarnych z dowolnego miejsca na Ziemi. Misja wystrzelenia tego satelity była pierwotnie zaplanowana na 2022 r., ale napotkała różne opóźnienia.
Wystrzelenie rakiety osłaniane było przez trzy myśliwce Rafale, samolot tankowania w powietrzu Airbus A330 MRTT, samolot transportowy A400M i samolot wczesnego ostrzegania AWACS. (PAP)
ojej/ zan/