Fala masowych zwolnień przetacza się przez Polskę. Jest gorzej niż rok temu

– Gwałtowny wzrost liczby doniesień o znaczących redukcjach zatrudnienia w firmach, widoczny w ubiegłym roku, jest nadal odczuwalny, a wiele z tych zwolnień faktycznie zostało przeprowadzonych – zauważa w czwartek „Rzeczpospolita”.

Wiele firm jest zagrożonych zwolnieniami grupowymi /123RF/PICSEL Wiele firm stoi w obliczu zagrożenia masowymi zwolnieniami / 123RF/PICSEL

Na podstawie analizy gazety wykorzystującej dane z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zwolnienia grupowe zgłoszone w pierwszych dwóch miesiącach 2025 r. objęły łącznie 14,8 tys. pracowników , prawie trzy razy więcej niż w roku poprzednim. Ponadto blisko 7,7 tys. osób straciło pracę.

Jak podkreśla gazeta, wprawdzie w lutym odnotowano niewielki spadek liczby ogłoszonych zwolnień grupowych w porównaniu z rokiem poprzednim, ale faktycznie przeprowadzono 2,5-krotnie więcej zwolnień, które wyniosły łącznie 5,7 tys. osób.

Masowe zwolnienia. Setki pracowników w obliczu potencjalnej utraty pracy

„Rzeczpospolita” przypomina czytelnikom o ostrzeżeniach Związku Ceramików Polskich, który ostrzega, że sektor płytek ceramicznych jest narażony na falę bankructw i wzrost bezrobocia, jeśli ceny prądu i gazu nie zostaną obniżone, a rynek krajowy nie zostanie zabezpieczony przed nieuczciwą konkurencją, w szczególności ze strony Indii.

W publikacji przywołano również przypadek fabryki sody w Janikowie, gdzie właściciel – Qemetica Soda Polska (dawniej Ciech) – ogłosił plany zaprzestania produkcji z powodu wysokich kosztów energii i dumpingowej konkurencji spoza UE, co może skutkować zwolnieniem ok. 350 osób . Podobna liczba zwolnień może nastąpić również w Fabryce Łożysk Tocznych w Kraśniku , która planuje przeprowadzić masowe zwolnienia w marcu, powołując się na wzrost kosztów energii i ograniczenia nałożone przez Europejski Zielony Ład – dodaje „Rzeczpospolita”.

Ekspert cytowany przez gazetę wskazuje, że obecnie na rynku trwają opóźnione restrukturyzacje, które zostały odroczone ze względu na wsparcie finansowe ze środków rządowych w czasie pandemii i kryzysu wywołanego wojną na Ukrainie . Niemniej jednak specjalista ten wskazuje również na pewne pozytywne wskaźniki, w szczególności na znaczne złagodzenie polityki fiskalnej przewidziane w niemieckim pakiecie finansowym, które ma pobudzić niemiecką gospodarkę – z korzyścią dla polskich dostawców i partnerów niemieckich firm.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *