Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
PIP będzie miał dostęp do danych ZUS. Kontrole będą skuteczniejsze - Gospodarka i Biznes News

PIP będzie miał dostęp do danych ZUS. Kontrole będą skuteczniejsze

Udzielenie dostępu Państwowej Inspekcji Pracy do bazy danych ZUS wymaga zmian ustawowych, ale trwają prace przygotowawcze. Obecnie formułowane są wytyczne dotyczące współpracy z ZUS i Krajową Administracją. Oczekuje się, że przepisy zostaną sfinalizowane do końca roku.

PIP dzięki dostępowi do danych ZUS będzie lepiej wychwytywać firmy do kontroli /123RF/PICSEL PIP zwiększy możliwości identyfikacji firm do kontroli dzięki dostępowi do danych ZUS / 123RF/PICSEL

Prezes PIP Marcin Stanecki oświadczył w grudniu ubiegłego roku, że organ kontrolny stara się o dostęp do danych ZUS, gdyż dałoby to kompleksowy wgląd w sytuację kontrolowanego podmiotu. Istnieją również zamiary sformalizowania umowy.

Wydaje się, że wymaga to zmiany przepisów , ale już podjęto w tej sprawie działania.

Jak poinformowała PIP, obecnie trwają prace nad ustaleniem ram współpracy pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Krajową Administracją Skarbową w zakresie dostępu inspektorów pracy do baz danych ZUS.

Dotychczas odbyły się dwa spotkania, kolejne zaplanowano na przyszły tydzień.

– Przewidywane zmiany, mające na celu umożliwienie inspektorom pracy bezpośredniego dostępu do bazy ubezpieczonych, wskazują na konieczność nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, przepisów o ubezpieczeniach społecznych i przepisów podatkowych – wyjaśnia instytucja.

Harmonogram realizacji tych zmian obecnie wskazuje, że niezbędne zmiany w przepisach zostaną przygotowane do końca tego roku. – Zapewnienie inspektorom pracy bezpośredniego dostępu do bazy danych osób ubezpieczonych jest jednym z moich priorytetów na najbliższe miesiące. Wdrożenie tych zmian pozwoli nam unowocześnić działalność urzędu, a tym samym zwiększyć jakość i skuteczność naszych działań bez zwiększania liczby kontroli – stwierdza Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy. – Jestem przekonany, że uczciwi przedsiębiorcy przyjmą te zmiany z zadowoleniem – dodaje.

ZUS wykorzystuje zaawansowane narzędzia analityczne

ZUS z kolei przyznaje, że od czasu wdrożenia zaawansowanej analityki za pomocą nowoczesnych technologii liczba kontroli spadła, ale są one bardziej skuteczne . Instytucja jest znacznie bardziej biegła w identyfikowaniu płatników składek na potrzeby kontroli. To jest kierunek, w którym zamierza podążać PIP. Dostęp do danych ZUS znacznie by to ułatwił.

Według niedawno opublikowanego badania i raportu Grant Thornton, w 2024 r. duże i średnie przedsiębiorstwa przeszły co najmniej jedną kontrolę przeprowadzoną przez uprawnione organy . Wśród najczęściej wymienianych agencji przedsiębiorcy wskazywali Państwową Inspekcję Pracy (44%).

Co trzeci pracodawca spotkał się z kontrolą ZUS-u lub Sanepidu.

W ramach KPO trwają dyskusje na temat nowych uprawnień PIP

Przedsiębiorcy jednolicie i stanowczo wskazali, że ze wszystkich kontroli, których doświadczyli w ubiegłym roku, najbardziej uciążliwe były kontrole przeprowadzane przez organy podatkowe (44%) i Państwową Inspekcję Pracy (32%). Taką odpowiedź podała odpowiednio prawie połowa i jedna trzecia respondentów. Autorzy raportu podkreślają jednak, że należy zauważyć, iż w ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy była najbardziej aktywnym inspektorem. Mogło to naturalnie wpłynąć na postrzeganie kontroli przeprowadzanych przez ten organ jako szczególnie uciążliwych. W tym kontekście istotne jest również uznanie, że chociaż kontrole podatkowe są stosunkowo rzadkie (24%), ich obciążenie pozostaje wyższe niż w przypadku Państwowej Inspekcji Pracy.

Jednocześnie, jak wcześniej donosiła Interia, spodziewana jest znacząca zmiana w ramach rewizji KPO, która obejmuje rozszerzenie uprawnień inspektorów PIP o uprawnienie do reklasyfikacji umów B2B na umowy o pracę za pośrednictwem decyzji administracyjnej. Wywołało to kontrowersje i opór ze strony pracodawców.

Rewizja KPO wynika z decyzji rządu o wycofaniu się z pełnego poboru składek na umowy cywilnoprawne, co spotkało się ze znacznym sprzeciwem związków zawodowych i ekspertów ds. ubezpieczeń społecznych. Organizacje pracodawców również były podzielone w kwestii tego manewru podjętego przez rząd.

Monika Krześniak-Sajewicz

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *