Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Polacy narzekają na firmy. Dlaczego zmieniają pracę? Są dwa powody - Gospodarka i Biznes News

Polacy narzekają na firmy. Dlaczego zmieniają pracę? Są dwa powody

Firmy wyrażają obawy dotyczące braku młodych pracowników i ich niewystarczającego przygotowania do zajmowanych stanowisk, co zostało podkreślone w badaniu Deloitte. Raport zatytułowany „2025 Global Human Capital Trends” rzuca również światło na powody rosnącej liczby rezygnacji wśród Polaków. Wyróżniają się dwa główne czynniki.

Employees complain about wages, decreasing motivation, and tasks. Illustrative photo. /123RF/PICSEL Pracownicy wyrażają niezadowolenie z płac i spadku motywacji i obowiązków zawodowych. Zdjęcie ilustracyjne. / 123RF/PICSEL

Deloitte wskazuje w swoim raporcie, że obecny rynek pracy stoi przed dwoma poważnymi wyzwaniami: niedoborem doświadczonego personelu i rosnącą liczbą osób decydujących się na zmianę pracy. „Firmy poszukują wykwalifikowanych ekspertów, ale wielu kandydatów nie ma praktycznego doświadczenia” – stwierdzają autorzy raportu.

Niedobór młodych pracowników na rynku. Polskie firmy mają trudności

Wyniki ankiety ujawniają, że 70% przebadanych firm jest dotkniętych niedoborem młodych pracowników, a dla 40% z nich sytuacja ta staje się coraz bardziej problematyczna. Jednocześnie 66% menedżerów przyznało, że nowo zatrudnionym pracownikom często brakuje niezbędnego przygotowania do wypełniania ich ról.

Przeczytaj także: Wydają więcej niż zarabiają i napotkają wyzwania związane z pracą. Niepokojący raport na temat pokolenia Z

Badania wykazały ponadto, że 73% pracodawców i 72% pracowników dostrzega „pilną potrzebę” odgrywania przez firmy bardziej aktywnej roli w pielęgnowaniu młodych talentów. „Eksperci podkreślają, że organizacje muszą zrewidować swoje strategie HR — skuteczna rekrutacja jest kluczowa, ale przede wszystkim rozwój pracowników jest niezbędny” — podkreślili autorzy raportu.

Firmy wyrażają obawy dotyczące braku umiejętności pracowników w zakresie sztucznej inteligencji

Deloitte również bada temat AI w swoim raporcie. Według badania 79% CEO przewiduje, że sztuczna inteligencja przekształci ich organizacje w ciągu najbliższych trzech lat, a tylko 22% firm przygotowało swoje działy HR na tę zmianę. Tymczasem ponad połowa pracowników i członków zespołów zarządzających (54%) obawia się łączenia pracy ludzkiej z narzędziami technologicznymi. Autorzy badania zauważyli, że w 2024 r. 52% firm zatrudniających ponad 100 pracowników korzystało z co najmniej jednego rozwiązania AI.

Przeczytaj także: Osoby prowadzące działalność na własny rachunek zarabiają więcej niż pracownicy, ale płacą znacznie niższe składki

Obecnie 75% polskich firm zgłosiło niedobór pracowników z umiejętnościami w zakresie sztucznej inteligencji lub zaawansowanej analizy danych. 48% ankietowanych pracodawców uważało, że ich obowiązkiem jest zwiększenie kompetencji w zakresie AI wśród swoich pracowników. Wzrost wydajności zgłosiło 63% polskich firm, które już wdrożyły rozwiązania oparte na AI. „Jednak firmy wykorzystujące sztuczną inteligencję stanowią tylko niewielki (6%) procent całości, co jest znacznie mniej niż średnia UE wynosząca 13,5%” – dodali autorzy.

Powody zmiany pracy Polaków. Oznaki kryzysu motywacji i zarobków

Dane z raportu „2025 Global Human Capital Trends” wskazują, że Polacy rezygnują głównie z dwóch powodów. 90% polskich pracowników przyznało, że odczuwają oznaki kryzysu motywacji zawodowej, co skłoniło ich do poszukiwania nowego zatrudnienia. Tymczasem 85% stwierdziło, że zamierza zmienić firmę z powodu chęci wyższych zarobków (52% respondentów) lub z powodu braku elastyczności u obecnego pracodawcy (33%).

Przeczytaj także: Firmy są mniej skłonne do zezwalania na pracę zdalną. Wolą widzieć pracowników w biurze

Polacy wyrażają obawy dotyczące bezsensownych zadań

Tendencja ta jest również widoczna wśród kadry zarządzającej — 64% rozważa zmianę pracy w ciągu najbliższego roku. 36% wskazało nieprzygotowanie do pełnienia swoich ról jako powód, podczas gdy 40% zgłosiło pogorszenie zdrowia psychicznego po objęciu nowego stanowiska. Ponadto badanie wykazało, że wielu pracodawców uważa, że tylko zapracowani pracownicy są produktywni — podaje pulshr.pl. Z drugiej strony pracownicy wyrażają frustrację z powodu angażowania się w zadania, które nie przynoszą rzeczywistej wartości dla firmy, co wskazało 41% respondentów.

W badaniu Deloitte „2025 Global Human Capital Trends” wzięło udział prawie 13 000 liderów biznesowych i specjalistów HR z 93 krajów. Blisko 500 respondentów z Polski reprezentowało różne branże i sektory.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *