Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Katowice/ Kontrowersje w nowotworach neuroendokrynnych tematem XI Krajowej Konferencji Naukowej - Gospodarka i Biznes News

Katowice/ Kontrowersje w nowotworach neuroendokrynnych tematem XI Krajowej Konferencji Naukowej

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

W dniach 11–12 kwietnia w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się 11. edycja Krajowej Konferencji Naukowej „Kontrowersje w Guzach Neuroendokrynnych”. Spotkanie to skupia się na współczesnych wyzwaniach związanych z diagnostyką i leczeniem tych typów nowotworów.

Wydarzenie jest koordynowane przez Polską Sieć Guzów Neuroendokrynnych Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. Wystąpią w nim wybitni specjaliści z Polski i zagranicy, którzy podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat najnowszych osiągnięć w diagnostyce, leczeniu i interdyscyplinarnej opiece nad pacjentami cierpiącymi na te nowotwory, w tym te dotyczące układu pokarmowego i płuc.

„Guzy neuroendokrynne to rzadkie i trudne choroby, które wymagają zaawansowanej diagnostyki i współpracy różnych specjalistów. Nasza konferencja stanowi platformę do dzielenia się wiedzą z wiodącymi autorytetami na całym świecie, w tym z prezesem Europejskiego Towarzystwa Guzów Neuroendokrynnych i członkami zarządu Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego” – stwierdziła w wywiadzie dla PAP prof. dr hab. n. med. Beata Kos-Kudła, przewodnicząca Polskiej Sieci Guzów Neuroendokrynnych, prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego i kierownik Kliniki Endokrynologii i Guzów Neuroendokrynnych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tegoroczna konferencja ma szczególne znaczenie, ponieważ zbiega się z 25. rocznicą istnienia Katedry Endokrynologii i Guzów Neuroendokrynnych na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. W świetle tego kamienia milowego wydarzenie będzie również badać przyszłość leczenia guzów neuroendokrynnych i wkład polskich ośrodków medycznych w tę dziedzinę.

„Polska od wielu lat wyróżnia się w stosowaniu najnowocześniejszych terapii, takich jak radioizotopowa terapia PRRT, która jest wykorzystywana od ponad dwóch dekad w leczeniu guzów neuroendokrynnych. W kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, leczenie to zostało przyjęte dopiero niedawno” – podkreśliła prof. Kos-Kudła. „Wyniki naszych inicjatyw, poparte badaniami klinicznymi, potwierdzają wysoką skuteczność stosowanych metod, przynosząc lepsze rezultaty w porównaniu z alternatywnymi strategiami leczenia w innych krajach” – dodała.

Podczas konferencji eksperci będą zagłębiać się w polskie zalecenia dotyczące leczenia guzów neuroendokrynnych, które zostały sformułowane przez panel ekspertów Polskiej Sieci Guzów Neuroendokrynnych i opublikowane w 2022 roku.

„Porównamy je z wytycznymi europejskimi opublikowanymi w 2023 i 2024 r. Ten aspekt konferencji jest kluczowy, ponieważ ułatwi ocenę postępów w leczeniu tych skomplikowanych nowotworów i wesprze dyskusje na temat potencjalnych różnic w podejściach terapeutycznych w różnych regionach” – zauważył prof. Kos-Kudła.

Jak podkreśliła, guzy neuroendokrynne (określane jako NEN) wymagają podejścia multidyscyplinarnego. Leczenie pacjentów z NEN wymaga współpracy endokrynologów, onkologów, specjalistów medycyny nuklearnej, gastroenterologów, pulmonologów i chirurgów.

„Wydarzenia tego typu są zatem niezbędne dla praktyków z różnych dziedzin medycyny, aby wymieniali się doświadczeniami i szukali innowacyjnych, ulepszonych rozwiązań w leczeniu tych pacjentów” – podkreślił prof. Kos-Kudła.

Konferencja będzie również poświęcona wyzwaniom związanym z wprowadzaniem nowych leków na rzadkie choroby, w tym na nowotwory neuroendokrynne.

„Dostęp do współczesnych środków terapeutycznych pozostaje znaczącą przeszkodą, szczególnie w leczeniu rzadkich chorób. Niemniej jednak mamy nadzieję, że przyszłe wysiłki, wspierane przez Ministerstwo Zdrowia, doprowadzą do lepszego dostępu do tych terapii” – podkreślił prof. Kos-Kudła.

Zakończenie konferencji i jubileusz Kliniki Endokrynologii i Guzów Neuroendokrynnych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego będzie okazją do refleksji nad postępem w leczeniu guzów neuroendokrynnych oraz do wymiany myśli i doświadczeń na potrzeby przyszłych działań. (PAP)

jms/ pasek/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *