Nadchodząca faza rewitalizacji, a konkretnie rozwój nowych osiedli mieszkaniowych w celu zastąpienia kamienic uznanych za nienadające się do renowacji i przeznaczonych do rozbiórki, ma się wkrótce rozpocząć w Łodzi. Ten miejski projekt będzie realizowany na Bałutach, gdzie planuje się budowę 300 mieszkań komunalnych.

Będzie to pierwsza tego typu inicjatywa mieszkaniowa w Łodzi. Do tej pory działania rewitalizacyjne w centrum miasta, trwające od kilku lat, koncentrowały się głównie na gruntownej modernizacji niszczejących kamienic. Jednak ponieważ nie wszystkie nadają się do renowacji, rada miejska planuje budowę nowych budynków z mieszkaniami w miejscu, gdzie kiedyś stały zburzone budynki. To podejście ma na celu odmłodzenie całego bloku ulic w dzielnicy Bałuty.
Inwestycja ma się rozpocząć przy ul. Młynarskiej 20. W tym miejscu zburzono już kamienicę w bardzo złym stanie, a wkrótce mają się rozpocząć prace nad nowym pięciopiętrowym budynkiem. W nowej konstrukcji znajdzie się 28 dwu- i trzypokojowych mieszkań, a także trzy lokale przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo na parterze znajdzie się przestrzeń komercyjna.
Budynek zostanie wzniesiony przy użyciu współczesnych technik prefabrykacji. Ta metoda, jak zauważyli przedstawiciele rady miasta Łodzi, umożliwia szybsze i bardziej efektywne przejście ze starych zasobów do nowych mieszkań o podwyższonych standardach.
Kolejne budynki wielorodzinne powstaną również przy ul. Wojska Polskiego 13, gdzie rozebrano już frontową część kamienicy, oraz przy ul. Franciszkańskiej 40/42. W obrębie tego samego bloku nowe budynki powstały również przy ul. Młynarskiej 5/7 oraz Młynarskiej 2 i 4.
„Będziemy kontynuować rozwój innych obszarów na Bałutach. Na horyzoncie widać rewolucję mieszkaniową na ulicy Okopowej, gdzie wybudujemy kamienicę z ponad 80 mieszkaniami. Prace rozpoczną się w przyszłym roku. Ponadto w kolejnej fazie planujemy mieszkania komunalne przy ulicy Zgierskiej 41 i 43/45” – stwierdziła Aleksandra Stańczyk z Urzędu Miasta Łodzi.
Łącznie w ciągu najbliższych pięciu lat w tych lokalizacjach ma powstać 300 nowych mieszkań komunalnych. Zostaną one ukończone w stanie „pod klucz”, co oznacza, że nowi mieszkańcy będą musieli je jedynie wyposażyć, aby nadawały się do zamieszkania.
Dostęp do mieszkań będą miały osoby, które spełnią kryteria określone w uchwale Rady Miasta w sprawie zasad najmu nieruchomości wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Łodzi.
Budowa nowych budynków mieszkalnych ma być sfinansowana ze środków budżetu miasta oraz Funduszu Dopłat BGK. (PAP)
bap/ podkładka/