Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Żółw triasowy z Tajlandii należy do nieznanego dotąd rodzaju, miał krewnych w Polsce - Gospodarka i Biznes News

Żółw triasowy z Tajlandii należy do nieznanego dotąd rodzaju, miał krewnych w Polsce

Zdjęcie: materiały prasowe Zdjęcie: materiały prasowe

Żółw, który istniał około 215 milionów lat temu na terenie dzisiejszej Tajlandii, nie pasował do żadnego z wcześniej uznanych rodzajów, ale wskazuje na większą różnorodność wśród wczesnych członków tej grupy, niż wcześniej sądzono – wykazali badacze, w tym ci z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Ten gad miał krewnych w Polsce.

Trias to najstarszy okres ery mezozoicznej, trwający od 251 do 201 milionów lat temu. Okres ten dzieli się na trzy segmenty: wczesny (czyli tuż przed wymieraniem permskim), środkowy i późny. „W triasie zaczęły pojawiać się liczne grupy czworonogów, które znamy dzisiaj. Jedną z takich grup są żółwie. Choć w tym przypadku są to gatunki, które możemy zaklasyfikować jako żółwie, to jednak nie należą jeszcze do żadnej z istniejących grup. Nazywamy je pniem ewolucyjnym” – powiedział w rozmowie z PAP dr Tomasz Szczygielski z Instytutu Paleobiologii PAN.

Według niego w triasie istniały trzy grupy żółwi: Proganochelyidae, Proterochersidae i Australochelyidae (ta ostatnia znana jest tylko z triasu w dzisiejszej Argentynie). Wcześniej uważano, że pierwsze dwie rodziny były reprezentowane przez zaledwie dwa podstawowe rodzaje: Proganochelys i Proterochersis. „Teraz odkryto, że istniały dodatkowe rodzaje, a wczesne żółwie były znacznie bardziej zróżnicowane” — dodał Tomasz Szczygielski.

W późnym triasie żółwie były już rozproszone po całym świecie, ale tylko jeden gatunek został udokumentowany we wschodniej części superkontynentu Pangea – Proganochelys ruchae z Tajlandii. Ten żółw żył około 215–210 milionów lat temu i prawdopodobnie był półwodny i stosunkowo mały – mierzący od kilku do kilkudziesięciu centymetrów długości.

Paleontolog, który specjalizuje się w żółwiach triasowych, postanowił zbadać swoje okazy, opisane wcześniej w latach 80., dokładniej. „Badanie historycznych i niepublikowanych materiałów przechowywanych w Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu, biorąc pod uwagę nowe dane, wskazało, że tajski gatunek nie należy do rodzaju Proganochelys, który występuje wyłącznie we współczesnej Europie, ale do nowego rodzaju Thaichelys („tajski żółw”), w obrębie grupy Proterochersidae” — wyjaśnił główny autor powiązanej publikacji, która ukazała się w czasopiśmie „PLOS One”.

„Żółw z Tajlandii wykazywał mozaikę cech anatomicznych widocznych u innych znanych rodzajów. Obserwujemy zatem reprezentację tej linii ewolucyjnej, być może jednej z najbardziej prymitywnych, wciąż posiadającej zbiór prymitywnych cech, które nie są w pełni rozwinięte. Nasze analizy wykazały, że żółwie w okresie triasowym „eksperymentowały” z różnymi adaptacjami i że nie było tylko 2-3 głównych rodzajów ewoluujących liniowo i osiągających natychmiastowy sukces; raczej nastąpiło wiele prób i błędów, co doprowadziło do rozwoju licznych gałęzi ewolucyjnych, z których niektóre przetrwały do jury, podczas gdy inne wyginęły pod koniec triasu” – wyjaśnił Tomasz Szczygielski.

Dodał, że odkrycia te poszerzają naszą wiedzę nie tylko na temat ewolucji żółwi, ale także na temat ewolucji ekosystemów w triasie w ogóle.

Jak zauważył Tomasz Szczygielski, badania nad żółwiami triasowymi do niedawna uważano za niszowe; odkryto również niewiele z miejsc paleontologicznych. „Najwcześniejsze artykuły naukowe szczegółowo opisujące żółwie triasowe powstały na przełomie XIX i XX wieku. Następny zestaw pojawił się pod koniec XX wieku, ale przełomowe odkrycia zaczęły pojawiać się dopiero w naszym XXI wieku, częściowo dzięki postępom w technologii trójwymiarowego skanowania skamieniałości. Podczas gdy wiele pytań zostało rozwiązanych, wiele innych pozostaje zagadkowych, takich jak specyficzne preferencje środowiskowe poszczególnych gatunków, ponieważ czasami nawet w pobliskich, równie starożytnych miejscach żółwie mogą występować w dużych ilościach lub wcale” — zauważył.

Badacz podkreślił również, że „polski” żółw triasowy, którego szczątki opisano po raz pierwszy w 2012 r., był blisko spokrewniony z żółwiem z Tajlandii. Jest to wcześniej niezidentyfikowany gatunek, nazwany Proterochersis porebensis, co w przybliżeniu można przetłumaczyć jako „oryginalny żółw z Poręby” (jego szczątki odkryto w Porębie koło Zawiercia).

1
Zdjęcie: materiały prasowe

Jak przypomniał Tomasz Szczygielski, jeden z odkrywców nowego gatunku, są to jedne z najstarszych żółwi na świecie, istniały 215 milionów lat temu na terenie dzisiejszego województwa śląskiego, mierzą około metra długości, są prawdopodobnie wszystkożerne i wodno-lądowe.

Zapytany, czy współczesne żółwie pochodzą z triasowych linii ewolucyjnych, paleontolog potwierdził, że chociaż łączą je pokrewieństwa w obrębie tej samej grupy ewolucyjnej, to reprezentuje ona wyraźnie odrębną gałąź, która pojawiła się dopiero pod koniec jury (około 160 milionów lat temu).

Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik (PAP)

acp/ bar/ mhr/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *