W komunikacie do akcjonariuszy polski przedsiębiorca omówił wydarzenia globalne, sytuację makroekonomiczną i wyniki finansowe swojego konglomeratu medialno-telekomunikacyjno-energetycznego za czwarty kwartał i cały rok 2024. Wyniki są zróżnicowane, a poziom zadłużenia pozostaje wysoki.

- Zygmunt Solorz stwierdził, że grupa Cyfrowego Polsatu ma solidne fundamenty, ale przyznał, że stoją przed nią wyzwania, takie jak zakłócenia w handlu światowym i konflikt na Ukrainie
- Zauważył, że MPC zbliża się do potencjalnych obniżek stóp, co byłoby korzystne dla gospodarki. Jest to szczególnie istotne dla jego grupy, która jest obciążona znacznym długiem i przewiduje spadek spłat
- Podkreślił, że osiągnięcie celów wyznaczonych w sektorze zielonej energii jest niezbędne. Podkreślił znaczenie wcześniejszej spłaty części wciąż znacznego zadłużenia
- Więcej szczegółów na temat biznesu znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
„ Jeśli chodzi o sektor zielonej energii, realizacja celów ustalonych przez grupę kilka lat temu jest niewątpliwie krytyczna, ponieważ przechodzimy od finansowania i realizacji inwestycji do ich operacyjnego wykorzystania i monetyzacji. Grupa pokryła już większość wydatków związanych z budową i rozwojem tego sektora, a znaczna część zielonych elektrowni jest już operacyjna – korzystając z darmowych zasobów, takich jak wiatr i światło słoneczne” – wspomniał Zygmunt Solorz w swoim liście do akcjonariuszy.
Stwierdził ponadto, że grupa stworzyła „bardzo silne i stabilne fundamenty” dla swoich przyszłych działań. „ Niemniej jednak musimy zachować czujność zarówno w kontekście krajowym, jak i międzynarodowym w kontekście makroekonomicznym. Na przykład obniżenie stóp procentowych z pewnością byłoby korzystne dla pozycji Grupy, co mogłoby również wzmocnić całą polską gospodarkę i działalność biznesową. Trwająca agresja Rosji na Ukrainę nadal stanowi poważny problem globalny. Podobnie jak wszyscy liderzy biznesu, monitoruję również wahania w światowym handlu. Nasza Grupa nie angażuje się w działalność międzynarodową, ale żadne przedsiębiorstwo nie działa w próżni wobec takich zdarzeń. Jednak – jak konsekwentnie pokazaliśmy w ciągu ostatnich 30 lat – jesteśmy przygotowani do radzenia sobie z takimi sytuacjami” – stwierdził główny udziałowiec Cyfrowego Polsatu.
Zobacz także: Zygmunt Solorz przepłaca pożyczkę. Znaczna transakcja ułatwiła to
Ocenił, że wyniki operacyjne i finansowe grupy w 2024 r. były „bardzo dobre”, a jednocześnie skutecznie realizowała inwestycje strategiczne. „Umożliwiło to bezproblemową i bieżącą – a częściowo nawet przed terminem – obsługę zobowiązań. Grupa zdecydowała się m.in. na przedpłatę kredytu terminowego, co przełożyło się na kilkadziesiąt milionów złotych oszczędności odsetkowych. Przedpłata ta była możliwa dzięki sprzedaży akcji Asseco ” – przypomniał akcjonariuszom w liście.
Rosnące koszty utrudniają wzrost zysków
Skorygowana EBITDA Grupy Cyfrowego Polsatu w IV kw. 2024 r. wyniosła 780,9 mln zł, w porównaniu do 780,9 mln zł w 2019 r.
Źródło