03/01/2024 EPA/Sędzia GUNTHER
Departament Edukacji Stanów Zjednoczonych wstrzymał finansowanie federalne w wysokości ponad 2 miliardów dolarów dla Uniwersytetu Harvarda w Massachusetts po tym, jak uczelnia odmówiła podporządkowania się żądaniom prezydenta Donalda Trumpa dotyczącym polityki różnorodności i antysemityzmu.
Według Reutersa, Departament Edukacji (USDOE) zablokował wieloletnie dotacje na łączną kwotę 2,2 miliarda dolarów i kontrakty na kwotę 60 milionów dolarów przeznaczone dla uniwersytetu założonego w 1636 roku. Harvard otrzymuje około 9 miliardów dolarów rocznie w formie dotacji i kontraktów federalnych, co czyni go największym odbiorcą funduszy na badania naukowe w kraju.
Prezydent uniwersytetu Alan Garber otwarcie sprzeciwił się żądaniom administracji. W liście publicznym stwierdził, że propozycje USDOE, wydane w piątek, pozwolą rządowi federalnemu „kontrolować społeczność Harvardu”. Twierdził, że zagrożą one „statusowi uniwersytetu jako prywatnej instytucji zaangażowanej w zdobywanie, tworzenie i rozpowszechnianie wiedzy”.
„Żaden rząd – niezależnie od tego, która partia polityczna sprawuje władzę – nie powinien dyktować prywatnym uniwersytetom, czego mogą uczyć, kogo mogą przyjmować i zatrudniać, ani jakie dziedziny studiów i badań mogą prowadzić” – twierdził.
Administracja Trumpa zamroziła wcześniej setki milionów dolarów w finansowaniu uniwersytetów, powołując się na brak odpowiednich środków do walki z antysemityzmem. Waszyngton opowiada się również za zniesieniem polityki różnorodności i preferencji opartych na rasie, kolorze skóry lub pochodzeniu narodowym. Ponadto dąży do ograniczenia wpływu wykładowców i studentów, którzy są „bardziej zaangażowani w aktywizm niż w naukę”.
Władze nakazują zewnętrznym komisjom przegląd wydziałów pod kątem „różnorodności poglądów”. Proponują również kontrolę studentów zagranicznych pod kątem wrogości wobec „amerykańskich wartości”.
Agencja Reuters wskazuje, że niedawne starcie między administracją a uniwersytetami wynika z propalestyńskich demonstracji, do których doszło na kampusach po ataku Hamasu w 2023 r. i późniejszych izraelskich działaniach militarnych w Strefie Gazy.
Niektórzy profesorowie z Harvardu wszczęli postępowanie prawne przeciwko administracji w związku z zawieszeniem prawie 9 miliardów dolarów federalnego finansowania. Harvard stara się o pożyczkę w wysokości 750 milionów dolarów, aby złagodzić potencjalne niedobory finansowania.
Z funduszem w wysokości 50,7 mld dolarów Harvard jest uznawany za najbogatszy uniwersytet w Ameryce, według US News & World Report. Jego siła finansowa pochodzi z mieszanki składek absolwentów, lukratywnych grantów badawczych i cennych aktywów nieruchomości.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ogłoszenie/ san/