Według informacji od głównych deweloperów notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, łączna sprzedaż mieszkań w pierwszym kwartale 2025 r. ponownie wykazała spadek. Era łatwej sprzedaży z dotowanymi kredytami po wysokich cenach wydaje się być skończona. Wydaje się, że konieczne jest podjęcie wysiłków, aby przyciągnąć nabywców, a poszczególne raporty ujawniają znaczne wahania w dynamice sprzedaży. Tymczasem indeks deweloperski osiąga niespotykane dotąd poziomy.

Zgodnie z tradycją co kwartał oceniamy sprzedaż mieszkań przez deweloperów giełdowych z portfela WIG-Nieruchomości. Okresowe dane o sprzedaży obejmują Marvipol, Wikana, Develia, Grupa Archicom, Echo, Inpro, Dom Development, Atal, Lokum Deweloper i Murapol. Monitorowana przez nas lista obejmuje 99 przedstawicieli sektora deweloperskiego, co stanowi 73% udziału w indeksie.
Sam indeks WIG-Nieruchomości odnotował bardzo korzystny okres, ponieważ osiągnął nowy szczyt od ponad 17 lat na poziomie 4740,02 punktów do końca marca. Obecnie jest on nieco ponad 120 punktów niższy, jednak roczny zwrot pozostaje na szanowanym poziomie 11,3%, nawet po globalnym spadku na giełdzie na początku kwietnia.

Pozytywne oceny sektora wskazują również na silny popyt na akcje ze strony wiodących firm, takich jak Dom Development, Archicom i Develia, których wyniki finansowe za IV kwartał doprowadziły ceny do nowych rekordowych poziomów lub w ich pobliżu. Nadal wysokie zyski w połączeniu z wysokimi marżami, hojnymi dywidendami i ambitnymi strategiami sprzedaży zachęciły do inwestycji.
Jednak wyniki poszczególnych firm różnią się znacząco. Największym deweloperom na głównych rynkach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Śląsk i Trójmiasto, udaje się poprawić wyniki sprzedaży, jednocześnie odnotowując znaczne spadki.
Na podstawie raportów operacyjnych za I kwartał, ogólna liczba sprzedanych mieszkań zaczęła ponownie spadać, pomimo odbicia w poprzednim kwartale. Dane wskazują na spadek całkowitej sprzedaży rok do roku, chociaż niektórzy z największych graczy odnotowali wzrost wolumenów. Jest to godne uwagi, biorąc pod uwagę, że rok wcześniej wpływ programu „Safe Credits 2%” był nadal widoczny.
Przykładowo Dom Development odnotował sprzedaż 1033 mieszkań, co oznacza wzrost o 2,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Grupa Archicom odnotowała 29-procentowy wzrost dynamiki rocznej, podczas gdy sprzedaż Wikany wzrosła o 39 proc. Z drugiej strony spadki odnotowano u Marvipolu (-39,6 proc.), Develii (-8,4 proc.), Inpro (-32 proc.), Murapolu (-8 proc.), Lokum Dewelopera (-58 proc.), a zwłaszcza Atala (-52 proc.), który jako jeden z największych deweloperów (ze spadkiem o 382 mieszkań) znacząco wpłynął na ogólne wyniki grupy. Łącznie monitorowani deweloperzy sprzedali 3888 mieszkań w pierwszym kwartale 2025 r., co oznacza spadek o 12 proc. rok do roku.
Źródło |
---|