Li Chenggang, obecny ambasador Chin przy Światowej Organizacji Handlu (WTO), został mianowany wiceministrem handlu i głównym przedstawicielem ds. negocjacji handlowych, jak ogłosiło chińskie Ministerstwo Zasobów Ludzkich w środę. W nieoczekiwanym rozwoju wydarzeń zastępuje Wang Shouwena, który odegrał kluczową rolę w negocjacjach, które doprowadziły do zawarcia umowy handlowej między Pekinem a Waszyngtonem w 2020 r.

Nominacja Li Chengganga następuje w trakcie narastającego konfliktu taryfowego między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Analitycy sugerują , że ta zmiana może wskazywać, że Pekin poszukuje nowej strategii rozwiązania impasu w ich interakcjach gospodarczych.
Li Chenggang ma wykształcenie prawnicze i ekonomiczne. Część swojej kariery akademickiej spędził w Niemczech i przez lata zajmował różne stanowiska w chińskim Ministerstwie Handlu, co zapewniło mu duże doświadczenie w stosunkach międzynarodowych.
Nie wiadomo, jakie stanowisko obejmie Wang Shouwen, który od 2022 r. pełni funkcję wiceministra handlu. Jego nazwisko zostało usunięte z oficjalnej listy przywódców ministerstwa, jak donosi Reuters. Wang udowodnił, że jest doświadczonym negocjatorem, mając za sobą liczne konfrontacje z urzędnikami USA podczas poprzednich negocjacji handlowych.
Zmiana w chińskim ministerstwie handlu następuje, gdy prezydent Xi Jinping wyrusza w podróż do Azji Południowo-Wschodniej. Głównym celem Pekinu podczas tej podróży jest wzmocnienie relacji gospodarczych z krajami sąsiednimi w odpowiedzi na trwające napięcia handlowe z Waszyngtonem w obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej.
W przeciwieństwie do większości krajów, które chcą negocjować umowy dwustronne z administracją prezydenta USA Donalda Trumpa, Pekin wybrał inną taktykę. W odwecie za stanowcze działania Białego Domu w zakresie taryf i handlu, chińscy urzędnicy zdecydowali się na wdrożenie własnych kontrceł na towary amerykańskie, podkreślając jednocześnie, że dyskusje z USA mogą się odbywać wyłącznie na zasadach równości i wzajemnego szacunku.
Obecnie cła na chiński import do USA wynoszą 145%, podczas gdy chińskie cła odwetowe na wszystkie produkty pochodzące ze Stanów Zjednoczonych wzrosły do 125%. Biorąc pod uwagę zaostrzenie konfliktu, nadchodzące działania Li Chengganga jako negocjatora handlowego będą miały kluczowe znaczenie dla kształtowania stosunków gospodarczych między USA a Chinami.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News. Opracował: KUC Udostępnij artykuł Biuletyn Bądź na bieżąco z informacjami z sektora biznesu i finansów Zarejestruj się
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER
Gospodarka
Problem Ukrainy z gazem: Kijów potrzebuje miliardów metrów sześciennych przed zimą
wczoraj 16:09 Gospodarka
Ceny mogą teraz zmieniać się wielokrotnie w ciągu dnia. Firmy mogą je podnosić łatwiej niż kiedykolwiek
Sobota 13:25 Tylko u nas Ekonomia
4k kolorów, 500 projektantów. Widziałem jak powstają ubrania znanej marki
Sobota 12:37
Źródło