Jak wynika z raportu „Analiza rynku mieszkaniowego w I kwartale 2025 roku” opracowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny, w pierwszym kwartale 2025 roku można było zaobserwować wyraźny wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe – złożono 98 tys. wniosków o kredyt hipoteczny, co oznacza wzrost o 24% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Raporty wskazują, że wskazania Rady Polityki Pieniężnej sugerują możliwość obniżki stóp procentowych w maju 2025 r., co w połączeniu z umiarkowanym wzrostem cen nieruchomości i wzrostem realnych płac może pobudzić dalszy popyt na kredyty mieszkaniowe.
„W pierwszym kwartale 2025 roku roczna zmiana cen sprzedaży mieszkań na obu rynkach była minimalna. Wśród 16 miast wojewódzkich i Gdyni ceny mieszkań na rynku wtórnym wzrosły rok do roku o 3,9%, podczas gdy na rynku pierwotnym odnotowano wzrost o 2,1%. W trzecim kwartale 2024 roku średnie roczne wzrosty cen wyniosły około 15%, a w pierwszym i drugim kwartale 2024 roku osiągnęły nawet 20%” – podano w raporcie.
„Jesteśmy więc świadkami spadku tempa wzrostu cen. Ponadto w dwóch najdroższych miastach, Warszawie i Krakowie, ceny sprzedaży mieszkań były porównywalne lub nieznacznie niższe od tych obserwowanych w pierwszym kwartale 2024 r. Podwyżki cen na rynku pierwotnym i wtórnym dotknęły przede wszystkim mniejsze miasta wojewódzkie” – czytamy dalej.
Zauważono, że dostępność nowych ofert sprzedaży znacząco wzrasta, zarówno kwartalnie, jak i rocznie. W 16 miastach wojewódzkich i Gdyni średnia tygodniowa liczba nowych ofert sprzedaży osiągnęła 10,1 tys., co oznacza najwyższą liczbę ofert od początku 2022 r. Stanowi to kwartalny wzrost o 21,9% i roczny wzrost o 12,5%. Liczba ofert rośnie zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.
Podano, że ceny wynajmu pozostały stabilne przez kolejny kwartał. W siedmiu miastach (Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Łódź, Wrocław), które stanowią ponad 75% wszystkich dostępnych ofert, średnia cena wynajmu mieszkania wzrosła o 2,2% rok do roku w Q1 2025. Odzwierciedla to wzrosty obserwowane w poprzednich kwartałach.

W Warszawie średnia cena wynajmu spadła o 0,8% r/r, podczas gdy Gdynia odnotowała największy wzrost – 4,9%. Ponieważ ceny wynajmu wykazały stabilny wzrost, a dynamika cen sprzedaży uległa spowolnieniu, różnica między wzrostem sprzedaży a cenami wynajmu w siedmiu miastach w I kw. 2025 r. zmniejszyła się do najniższego poziomu w ostatnich kwartałach (0,3 punktu procentowego).
Liczba ofert wynajmu mieszkań spadła. To kolejny kwartał z rzędu, w którym nastąpił spadek rok do roku. W pierwszym kwartale 2025 r. liczba ofert wynajmu w siedmiu miastach spadła o 8% rok do roku. W Warszawie liczba ofert spadła o 6%, podczas gdy w pozostałych sześciu głównych miastach średni spadek wyniósł 10%.
Podano, że w pierwszym kwartale 2025 r. roczny wzrost liczby ludności miejskiej
Źródło