Uchwała sejmowa w sprawie Franciszka przeszła. Nie zyskała uznania całej Konfederacji

Uchwała sejmowa w sprawie Franciszka przeszła. Nie zyskała uznania całej Konfederacji
PAP/Tomasz Gzell / Wikimedia Commons/Cosa Rosada

Sejm przyjął uchwałę o uhonorowaniu Papieża Franciszka

W czwartek Sejm większością głosów przyjął uchwałę o upamiętnieniu zmarłego papieża Franciszka. Wniosek poparło 392 członków parlamentu, bez głosów przeciwnych, chociaż trzech przedstawicieli Konfederacji wstrzymało się od głosu. „Nie zgadzam się z twierdzeniem, że ostatni z papieży podtrzymywał znaczące dziedzictwo św. Jana Pawła II” – stwierdził jeden z nich, Grzegorz Płaczek.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, wyrażając głęboki smutek z powodu śmierci Jego Świątobliwości Franciszka, oddaje cześć Jego i Jego posłudze, która charakteryzowała się pokorą i prostotą ” – czytamy w uchwale przedstawionej przez posłankę PiS Dominikę Chorosińską .

„Jego ogromne współczucie dla bezbronnych, potrzebujących i uciskanych, a także jego orędownictwo na rzecz harmonii i sprawiedliwości między ludźmi , a także jego troska o środowisko i dziedzictwo naturalne całego świata stały się integralnymi częściami trwałego dziedzictwa Kościoła” – czytamy w dokumencie.

Sejm. Uchwała w sprawie papieża Franciszka. Trzech posłów Konfederacji wstrzymało się od głosu

Uchwała nie została przyjęta przez parlamentarzystów przez aklamację , co oznacza, że nie uzyskano jednomyślności. Postanowiono przeprowadzić głosowanie . Łącznie 392 parlamentarzystów głosowało „za”, bez sprzeciwu, jednak trzech polityków Konfederacji wstrzymało się od głosu: Krzysztof Bosak, Witold Tumanowicz i Grzegorz Płaczek .

Płaczek wyjaśnił swój wybór w poście na platformie X. Stwierdził, że zasadniczo nie zgadza się ze stwierdzeniem, że ostatni z papieży podtrzymał znaczące dziedzictwo św. Jana Pawła II .

„Papież Polak podkreślał niezmienność norm moralnych i bronił tradycyjnych nauk w takich kwestiach jak aborcja, antykoncepcja, homoseksualizm i rozwód. Chociaż papież Franciszek nie zmienił doktryny, zezwolił na możliwość Komunii dla osób rozwiedzionych (w określonych okolicznościach) ” – twierdził Płaczek.

Przypomniał również o odmiennych stanowiskach obu papieży w sprawie migrantów. Podkreślił, że Jan Paweł II mówił o „konieczności mądrego zarządzania granicami, podczas gdy ostatni papież opowiadał się za przyjmowaniem migrantów z wyjątkową otwartością .

Poseł Konfederacji o papieżu Franciszku. Nawiązał do pandemii

Na zakończenie swojej wypowiedzi Grzegorz Płaczek zwrócił uwagę na działania papieża Franciszka w czasie pandemii koronawirusa . Polityk przypomniał, że w tym okresie duchowny nazywał szczepienia „aktem miłości”.

„Ostatecznie – dla mnie Jan Paweł II był i pozostanie symbolem wolności i tradycyjnego katolika, natomiast papież Franciszek będzie przeze mnie zapamiętany jako papież liberalny, uosabiający dla wielu doktrynalną niejednoznaczność ” – podsumował.

WIDEO: Co z Jasionką po wycofaniu się Amerykanów? „To lepsze dla Polski”

Uchwała sejmowa w sprawie Franciszka przeszła. Nie zyskała uznania całej Konfederacji - INFBusiness

Marcin Jan Orłowski / wka / Polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *