AP: Statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., spadnie na Ziemię w maju

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

Oczekuje się, że radziecki statek kosmiczny Kosmos 482, który miał wylądować na Wenus w latach 70., wkrótce wykona niekontrolowane zejście na Ziemię, jak donosi AP w piątek. Naukowcy szacują, że półtonowa sonda wejdzie w atmosferę Ziemi około 10 maja.

Eksperci twierdzą, że jest za wcześnie, aby dokładnie przewidzieć, gdzie spadnie uszkodzony statek i ile fragmentów może przetrwać. Trajektoria obiektu jest szeroka, rozciąga się od 52 stopni szerokości geograficznej północnej do 52 stopni szerokości geograficznej południowej, co obejmuje znaczną część zamieszkanych obszarów świata. Dokładne określenie miejsca uderzenia można wykonać z maksymalnie kilkugodzinnym wyprzedzeniem.

Marco Langbroek z Delft University of Technology przewiduje, że statek kosmiczny może osiągnąć prędkość do 242 km/h tuż przed uderzeniem w Ziemię. Ten obiekt jest stosunkowo mały i nawet jeśli się nie rozpadnie, „prawdopodobieństwo (uderzenia w osobę lub obiekt – PAP) jest mniej więcej takie samo jak w przypadku zderzenia meteorytu, które zdarza się kilka razy w roku”, ale podkreślił, że „nie można tego całkowicie wykluczyć”. „Istnieje większe prawdopodobieństwo, że człowiek zostanie uderzony piorunem w ciągu swojego życia (niż że ten obiekt na niego spadnie – PAP)” – wyjaśnił.

ZSRR wystrzelił Kosmos 482 w 1972 r. w celu misji na Wenus, ale z powodu awarii statek kosmiczny nigdy nie dotarł do celu. Od tego czasu krąży wokół Ziemi, stopniowo obniżając się z początkowej wysokości 9800 km do obecnej pozycji 370 km.

Langbroek przewiduje, że sonda wytrzyma ponowne wejście w atmosferę, ponieważ została zaprojektowana tak, aby wytrzymać przejście przez bogatą w dwutlenek węgla atmosferę Wenus. Astrofizyk Jonathan McDowell z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics wspomniał, że lepiej byłoby, gdyby osłona termiczna zawiodła, ponieważ spowodowałoby to rozpad statku kosmicznego podczas ponownego wejścia w atmosferę. W przeciwnym razie, ostrzegł, „półtonowy metalowy obiekt spadłby z nieba”. Naukowcy uważają, że spadochron sondy prawdopodobnie nie będzie działał po 53 latach.

Zgodnie z prawem międzynarodowym Rosja, jako prawny następca Związku Radzieckiego, pozostaje właścicielem i stroną odpowiedzialną za Kosmos 482, zgodnie z Traktatem o przestrzeni kosmicznej z 1967 roku. (PAP)

mzb/ akl/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *