Dodatek za staż pracy, powszechnie nazywany świadczeniem za staż pracy, jest przywilejem oferowanym pewnym kategoriom osób. Dotyczy to głównie osób pracujących w sektorze publicznym. Jaka jest wysokość dodatku za staż pracy i kto może go faktycznie otrzymać? Wyjaśniamy.

Zawartość:
Czym jest dodatek za staż pracy i kto może go otrzymać?
Dodatek za staż pracy (nazywany również świadczeniem za staż pracy lub premią za długoterminową służbę ) to wyraźna korzyść wypłacana określonym grupom osób wraz z ich regularną pensją. Dodatek ten wzrasta z każdym kolejnym rokiem służby.
Kto kwalifikuje się do dodatku za staż pracy ? To świadczenie przysługuje osobom pracującym w sektorze publicznym. Obejmuje to między innymi:
- urzędnicy;
- personel służb mundurowych;
- pracownicy służby zdrowia;
- dostawcy usług opieki społecznej;
- pracownicy kolei;
- pracownicy sądów i prokuratur;
- nauczyciele.
W zależności od konkretnego zawodu, dodatek za staż pracy przyznawany jest po określonym okresie zatrudnienia. Na przykład żołnierze są uprawnieni po 3 latach służby. Funkcjonariusze policji mogą otrzymać dodatek po 2 latach pracy, natomiast pracownicy jednostek samorządu terytorialnego kwalifikują się po 5 latach.
Warto zauważyć, że firmy z sektora prywatnego mogą również zapewnić dodatek za staż pracy . Jednak w ich przypadku nie jest obowiązkowe oferowanie takiego świadczenia.
Ile wynosi dodatek za staż pracy? Kwota rośnie z każdym kolejnym rokiem służby
Wartość premii za staż pracy ustalana jest na podstawie stażu pracy i wynagrodzenia zasadniczego . Zwiększa się ona z każdym kolejnym rokiem zatrudnienia. Maksymalne kwoty świadczenia zależą od konkretnego zawodu. Rozważając wcześniej wymienione przykłady:
- żołnierze mogą spodziewać się dodatku za wysługę lat po 3 latach pracy – wówczas wynosi on 3% wynagrodzenia zasadniczego i wzrasta o dodatkowe 3% co 3 lata, aż do osiągnięcia 15 lat służby, po czym wzrasta o 1% za każdy kolejny rok, aż do osiągnięcia maksymalnego poziomu 35%;
- policjanci mogą liczyć na premię za staż pracy po 2 latach pracy – początkowo wynosi ona 2% wynagrodzenia zasadniczego i wzrasta o 1% rocznie do momentu przepracowania 20 lat, po czym premia rośnie o 2% za każde kolejne 2 lata służby, aż do osiągnięcia maksymalnego poziomu 35% wynagrodzenia zasadniczego;
- pracownicy samorządowi otrzymują dodatek za staż pracy po 5 latach – początkowo wynosi on 5% wynagrodzenia zasadniczego i wzrasta o 1% rocznie, aż do osiągnięcia 20 lat służby, po czym wynosi maksymalnie 20% wynagrodzenia zasadniczego;
- nauczyciele zaczynają otrzymywać dodatek za staż pracy od 4 roku zatrudnienia – wzrasta on o 1% rocznie aż do osiągnięcia maksymalnego limitu 20% wynagrodzenia zasadniczego.
Premia za staż pracy. Co jest wliczone w staż pracy?
Dodatek za staż pracy , jak wskazuje jego nazwa, opiera się na stażu pracy . Co jest brane pod uwagę w tym obliczeniu? Przede wszystkim obejmuje on poprzednie i obecne okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Ważne jest, aby zauważyć, że ten staż pracy nie uwzględnia okresów działalności gospodarczej poza rolnictwem i okresów zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych (takich jak umowy o świadczenie usług).
Okres służby wliczany do dodatku za staż pracy obejmuje również czas spędzony za granicą, służbę wojskową, zarządzanie gospodarstwem rolnym, studia doktoranckie (nieprzekraczające 4 lat) lub pobieranie zasiłku dla bezrobotnych . Powinien on również obejmować okres, w którym pracownik został przywrócony na stanowisko na mocy orzeczenia sądu, a także okres, w którym pracownik miał skrócony okres wypowiedzenia, jeśli umowa została rozwiązana z powodu niewłaściwego postępowania pracodawcy.