Bogusław Chrabota, przewodniczący Rady Programowej PAP. „Agencja potrzebuje nowego prawa”

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny grupy Gremi Media i wydawca „Rzeczpospolitej”, został mianowany przewodniczącym Rady Programowej Polskiej Agencji Prasowej.
Bogusław Chrabota, przewodniczący Rady Programowej PAP. „Agencja potrzebuje nowego prawa” - INFBusiness

Bogusław Chrabota

Zdjęcie: PAP/Albert Zawada

zdmuchnął

Członkowie Rady Programowej PAP zostali wybrani 6 maja przez Radę Mediów Narodowych, a kandydaturę Bogusława Chrabota zgłosiła Izba Wydawców Prasy. Pozostali członkowie Rady Programowej to Krzysztof Skowroński, Martyna Kowacka, Michał Jacek Szymanderski-Pastryk, Michał Kaczmarczyk, Michał Piękoś, Paweł Żulewski, Piotr Giczela i Wojciech Dorosz.

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady członkowie jednomyślnie podjęli decyzję, że przewodniczącym tego organu zostanie Bogusław Chrabota.

Bogusław Chrabota: Nowa ustawa o Polskiej Agencji Prasowej jest niezbędna

– Nie planuję zmiany rady nadzorczej, likwidatora ani redaktora naczelnego PAP – oświadczył Bogusław Chrabota w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. – Rolą Rady Programowej jest doradztwo, opiniowanie i wspieranie działań agencji.

– Osobiście uważam, że trwająca likwidacja spółki PAP wprowadziła agencję w niepotrzebny stan niepewności. Proces likwidacji utrudnia istotne zmiany i postęp. Proces ten musi zostać zatrzymany, a Polska Agencja Prasowa musi zostać ustanowiona na nowych, solidnych podstawach prawnych w ramach znowelizowanej, niezmienionej ustawy. Obowiązujące przepisy, prawie trzydzieści lat po ich wprowadzeniu, są przestarzałe.

Zapytany o wizję PAP, Bogusław Chrabota zauważył, że agencja jest „idealną instytucją, która może stanowić kręgosłup systemu ochrony polskiej sfery publicznej przed dezinformacją; potrzebuje po prostu możliwości rozwoju”.

Czy ktoś z sektora mediów komercyjnych może się do tej misji przyczynić pozytywnie? – Rzeczywiście, rada uznała, że może – odpowiada Bogusław Chrabota. – Być może wynika to z faktu, że media komercyjne są bardziej oddalone od konfliktów politycznych. Nie mierzą się z takimi naciskami partyjnymi jak media publiczne, co zapewnia wyższy poziom profesjonalizmu – tłumaczy. Zaznacza też, że „Rzeczpospolita” jest tego symbolem. – Osoba ze środowiska redakcyjnego jest postrzegana przez opinię publiczną jako posiadająca wystarczającą wiarygodność, aby przewodzić „społecznemu” poparciu dla PAP – powiedział nowo wybrany przewodniczący Rady Programowej PAP.

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” do 2024 r

Bogusław Chrabota, dziennikarz, publicysta, pisarz i prawnik z wykształcenia, w latach 2013–2024 był redaktorem naczelnym dziennika „Rzeczpospolita”, a następnie objął funkcję redaktora naczelnego całej grupy Gremi Media, wydawcy „Rz”.

Do zadań rad programowych należy między innymi ocena programów i planów finansowych organizacji mediów publicznych. Składają się one z 15 członków, w tym 10 przedstawicieli partii politycznych, zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji. Rada Programowa PAP, zgodnie z ustawą o Polskiej Agencji Prasowej, „pełni funkcję organu doradczego i opiniotwórczego, formułuje stanowiska i wyraża opinie w sprawie realizacji zadań przez Spółkę i jej organy zarządzające”.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *