Ile firm w Polsce bankrutuje? Nowe dane GUS. Ekspert sugeruje większą skalę

Liczba zarejestrowanych przedsiębiorstw w Polsce zmalała. „To może oznaczać ostrożniejsze podejście Polaków” – ocenił główny ekonomista Konfederacji Lewiatan odnośnie najnowszych statystyk GUS. Podkreślił, że większość ze 100 zarejestrowanych bankructw dotyczyła sektorów wrażliwych na wahania kosztów operacyjnych.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne | Zdjęcie: Piotr Molecki / East News

Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek, że w Polsce od stycznia do końca marca 2025 r. zarejestrowano 87 250 firm. Stanowi to spadek o 5,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku . Jednocześnie odnotowano 100 upadłości — zgodnie z pierwszym kwartałem 2024 r.

„Biorąc pod uwagę charakter działalności gospodarczej, spadek liczby rejestracji odnotowano w większości sektorów, przy czym największe spadki odnotowano w: handlu i naprawie pojazdów samochodowych (spadek o 25,4%), informacji i komunikacji (spadek o 13,3%) oraz przemyśle (spadek o 7,1%)” – podano w komunikacie GUS.

Najnowsze dane zostały przeanalizowane przez głównego ekonomistę Konfederacji Lewiatan, Mariusza Zielonkę.Może to odzwierciedlać bardziej ostrożne podejście Polaków do zakładania działalności gospodarczej po stosunkowo trudnym 2024 r. , w którym inflacja, niepewność geopolityczna i wysokie stopy procentowe poważnie wpłynęły na sektor mikro i małych przedsiębiorstw” – zauważył.

Ekonomista zauważył, że chociaż spadek liczby rejestracji może niepokoić, nadal utrzymuje się on na stosunkowo wysokim poziomie , szczególnie w porównaniu z ostatnim kwartałem 2024 r., w którym zarejestrowano 82 029 firm.

Ile firm bankrutuje w Polsce?

Co oznacza liczba 100 bankructw? „Ta liczba jest stosunkowo niska i oznacza, że firmy radzą sobie z wyzwaniami rynkowymi lepiej niż rok temu” – ocenił Mariusz Zielonka. Podkreślił, że większość bankructw dotyczyła sektorów wrażliwych na zmiany kosztów operacyjnych – głównie handlu, transportu i przetwórstwa przemysłowego.

Ekonomista zauważył, że oficjalne statystyki dotyczące bankructw firm nie obejmują całego zakresu wyjść z rynku , ponieważ „wiele jednoosobowych działalności gospodarczych jest po prostu zawieszanych lub rozwiązywanych bez przechodzenia formalnych procedur upadłościowych”.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *