Mechanizm ATM UE, umożliwiający bezcłowy import towarów z Ukrainy, nie będzie już obowiązywał od początku czerwca tego roku, ogłosił premier Donald Tusk we wtorek podczas swojego wystąpienia w Sejmie. Zaznaczył, że regulacje, które obowiązywały przed konfliktem ukraińsko-rosyjskim, ponownie wejdą w życie.

- Mechanizm autonomicznych środków handlowych (ATM) UE, umożliwiający bezcłowy handel z Ukrainą, zakończy się 5 czerwca.
- Premier Donald Tusk podkreślił, że decyzja o likwidacji ATM jest wynikiem działań mających na celu ochronę polskich rolników.
- Bankomaty zostały uruchomione w 2022 roku przez UE w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę, a ich ważność została przedłużona do czerwca 2025 roku.
- Więcej informacji na temat biznesu znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
— Po wygraniu wyborów jedną z naszych pierwszych decyzji była szybka nowelizacja mechanizmu ATM [autonomicznych środków handlowych] poprzez wprowadzenie pewnych kwot, ale to był dopiero początek. Następnie zainicjowałem kampanię wraz z moimi ministrami, aby przekonać UE do porzucenia mechanizmu ATM, który zliberalizował handel z Ukrainą — stwierdził Donald Tusk podczas plenarnego posiedzenia Sejmu.
Premier podkreślił, że rząd jest zdecydowany wesprzeć Ukrainę w konflikcie z Rosją, ale nie może się to odbywać kosztem polskich producentów, zwłaszcza rolników.
– I to się udało — od 5 czerwca tego mechanizmu już nie będzie. Wracamy do sytuacji, jaka panowała przed wojną o regulacje graniczne — zauważył.
„Rząd Morawieckiego przyjął”
Szef rządu zaznaczył, że wprowadzenie przez Unię Europejską mechanizmu ATM „ znacznie otworzyło granicę polską dla ukraińskich produktów, zwłaszcza produktów rolnych , importowanych bez żadnego nadzoru”. Dodał, że decyzja ta została poparta przez rząd Mateusza Morawieckiego.
Tekst jest kontynuowany pod filmem
Marcin Górzyński: YPO całkowicie odmieniło moje życie
— Nie wyrażałem wówczas żadnej krytyki. Jednak wystarczyły mi trzy, cztery miesiące, żeby zrozumieć, że ten mechanizm jest nielogiczny i zagraża stabilności polskiego rynku. Trzeba było podjąć kroki, żeby go zablokować — przede wszystkim zboża, ale nie tylko. […] Codziennie byliśmy świadkami, jak do Polski przyjeżdżały tysiące wagonów załadowanych zbożem, a wy przed kamerami mówiliście, że wszystko jest w porządku — zauważył Tusk, zwracając się do posłów PiS.
Premier zapewnił, że rząd będzie stawiać na pierwszym miejscu interesy gospodarcze Polski, nawet jeśli będą sprzeczne z interesami Ukrainy.
— Nie mam z tym żadnego problemu, bo nikt nie może twierdzić, że jestem antyukraiński w kwestii konfliktu ukraińsko-rosyjskiego — stwierdził Donald Tusk.
UE wdrożyła mechanizm Autonomous Trade Measures (ATM) w czerwcu 2022 r. po inwazji Rosji na Ukrainę. ATM ułatwia bezcłowy wwóz wszystkich ukraińskich produktów do państw członkowskich UE. W 2023 r. okres obowiązywania tego środka został przedłużony o kolejny rok.
W styczniu poprzedniego roku Komisja Europejska zaproponowała rozszerzenie ATM, wprowadzając jednocześnie maksymalne kwoty na określone produkty w celu ochrony rynku UE. Obejmowały one jaja, drób, cukier, owies, kukurydzę, kasze i miód. Mechanizm ATM będzie obowiązywał do 5 czerwca 2025 r.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.
Źródło