Pomimo zbliżającego się zamknięcia śląskich kopalń, Polska Grupa Górnicza rozpoczęła przygotowania do raportowania zrównoważonego rozwoju (ESG). Aby ułatwić ten wysiłek, wyznaczono koordynatora projektu i dedykowaną grupę roboczą. Wydajność wydobywcza w PGG należy do najniższych na świecie.

- Planowane zamknięcie kopalń na Śląsku to: Bobrek w 2025 r., Bolesław Śmiały w 2028 r., Sośnica w 2029 r., a pozostałe kopalnie zostaną zamknięte do 2049 r.
- Niemniej jednak Polska Grupa Górnicza rozpoczęła przygotowania do raportowania ESG, powołując koordynatora projektu i zespół roboczy.
- Wydajność wydobywcza w PGG należy do najniższych na świecie. Na jednego pracownika przypada 459 ton wydobycia węgla, podczas gdy w USA wskaźnik ten wynosi 5600 ton.
- Więcej informacji biznesowych znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
Na początku tego roku PGG utworzyło Mine Liquidation Plant, którego zadaniem jest ponowne wykorzystanie nieproduktywnych obszarów kopalni w celu ułatwienia otwarcia innych działań, czego Mine Restructuring Company nie jest w stanie wykonać. Niezależnie od tego, wycofywanie górnictwa na Śląsku jest w toku.
W 2025 r., chociaż prognozowano, że wydobycie potrwa do 2040 r., kopalnia Bobrek w Bytomiu zostanie zamknięta, po niej w 2028 r. nastąpi zamknięcie kopalni Bolesław Śmiały, a w kolejnym roku kopalnia Sośnica. Ostatecznie do 2049 r. zaprzestaną działalności pozostałe kopalnie, w tym Jankowice i Chwałowice w Rybniku, Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu.
PGG jest już uznawana za jedną z najmniej wydajnych operacji górniczych na świecie. W zeszłym roku 37 000 pracowników musiało wydobyć 17 milionów ton węgla, co dało 459 ton wydobycia na pracownika. Dla porównania, w USA średnia wynosi około 5,6 tys. ton na pracownika, jak podaje portal Wysokie Napięcie. Podczas zamykania górnictwa w Wielkiej Brytanii i Niemczech wydajność wynosiła odpowiednio 2,8 tys. ton i 1,2 tys. ton na pracownika. Nieefektywność śląskich kopalń jest jaskrawa, a mimo to inwestują one w raportowanie ESG.
Zrównoważony rozwój PGG
„14 maja br. zwołano spotkanie, na którym rozpoczęto przygotowania Polskiej Grupy Górniczej do przestrzegania wymogów raportowania ESG w trzech kluczowych obszarach: środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego. Obowiązek ten wynika z przepisów krajowych i unijnych, a jego realizacja nie tylko spełnia wymogi regulacyjne, ale także daje możliwość lepszego zrozumienia wpływu firmy na otoczenie i odwrotnie” – czytamy w komunikacie.
Podczas spotkania konsultanci z firmy wybranej w drodze konkursu przedstawili zarządowi PGG ramy projektu i harmonogram. Zarząd wyznaczył koordynatora projektu i grupę roboczą, jak podano.
— Celem projektu nie jest wyłącznie zapewnienie zgodności z nowymi przepisami do końca roku, ale także stworzenie solidnej, opartej na danych podstawy do identyfikacji, pomiaru i
Źródło