Kopalnie śląskie inwestują w zrównoważony rozwój. Ale zamykają się

Pomimo zbliżającego się zamknięcia śląskich kopalń, Polska Grupa Górnicza rozpoczęła przygotowania do raportowania zrównoważonego rozwoju (ESG). Aby ułatwić ten wysiłek, wyznaczono koordynatora projektu i dedykowaną grupę roboczą. Wydajność wydobywcza w PGG należy do najniższych na świecie.

Choć likwidacja śląskich kopalń planowana jest już na najbliższe 15 lat, spółka rozpoczyna pracę zespołu ds. zrównoważonego rozwoju
Choć likwidacja śląskich kopalń jest już zaplanowana na najbliższe 15 lat, spółka rozpoczyna pracę zespołu ds. zrównoważonego rozwoju | Zdjęcie: PGG / PGG
  • Planowane zamknięcie kopalń na Śląsku to: Bobrek w 2025 r., Bolesław Śmiały w 2028 r., Sośnica w 2029 r., a pozostałe kopalnie zostaną zamknięte do 2049 r.
  • Niemniej jednak Polska Grupa Górnicza rozpoczęła przygotowania do raportowania ESG, powołując koordynatora projektu i zespół roboczy.
  • Wydajność wydobywcza w PGG należy do najniższych na świecie. Na jednego pracownika przypada 459 ton wydobycia węgla, podczas gdy w USA wskaźnik ten wynosi 5600 ton.
  • Więcej informacji biznesowych znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

Na początku tego roku PGG utworzyło Mine Liquidation Plant, którego zadaniem jest ponowne wykorzystanie nieproduktywnych obszarów kopalni w celu ułatwienia otwarcia innych działań, czego Mine Restructuring Company nie jest w stanie wykonać. Niezależnie od tego, wycofywanie górnictwa na Śląsku jest w toku.

W 2025 r., chociaż prognozowano, że wydobycie potrwa do 2040 r., kopalnia Bobrek w Bytomiu zostanie zamknięta, po niej w 2028 r. nastąpi zamknięcie kopalni Bolesław Śmiały, a w kolejnym roku kopalnia Sośnica. Ostatecznie do 2049 r. zaprzestaną działalności pozostałe kopalnie, w tym Jankowice i Chwałowice w Rybniku, Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu.

PGG jest już uznawana za jedną z najmniej wydajnych operacji górniczych na świecie. W zeszłym roku 37 000 pracowników musiało wydobyć 17 milionów ton węgla, co dało 459 ton wydobycia na pracownika. Dla porównania, w USA średnia wynosi około 5,6 tys. ton na pracownika, jak podaje portal Wysokie Napięcie. Podczas zamykania górnictwa w Wielkiej Brytanii i Niemczech wydajność wynosiła odpowiednio 2,8 tys. ton i 1,2 tys. ton na pracownika. Nieefektywność śląskich kopalń jest jaskrawa, a mimo to inwestują one w raportowanie ESG.

Zrównoważony rozwój PGG

„14 maja br. zwołano spotkanie, na którym rozpoczęto przygotowania Polskiej Grupy Górniczej do przestrzegania wymogów raportowania ESG w trzech kluczowych obszarach: środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego. Obowiązek ten wynika z przepisów krajowych i unijnych, a jego realizacja nie tylko spełnia wymogi regulacyjne, ale także daje możliwość lepszego zrozumienia wpływu firmy na otoczenie i odwrotnie” – czytamy w komunikacie.

Podczas spotkania konsultanci z firmy wybranej w drodze konkursu przedstawili zarządowi PGG ramy projektu i harmonogram. Zarząd wyznaczył koordynatora projektu i grupę roboczą, jak podano.

— Celem projektu nie jest wyłącznie zapewnienie zgodności z nowymi przepisami do końca roku, ale także stworzenie solidnej, opartej na danych podstawy do identyfikacji, pomiaru i

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *