Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Politechnika Bydgoska i Akademia Tarnowska będą mogły przyjąć studentów na kierunki lekarskie - Gospodarka i Biznes News

Politechnika Bydgoska i Akademia Tarnowska będą mogły przyjąć studentów na kierunki lekarskie

Politechnika Bydgoska i Akademia Tarnowska będą mogły przyjąć studentów na kierunki lekarskie - INFBusiness

Minister zdrowia przyznała Politechnice Bydgoskiej i Akademii Tarnowskiej po 60 miejsc na kierunkach lekarskich w roku akademickim 2024/2025 r. – wynika z opublikowanego w środę projektu rozporządzenia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym.

We wcześniejszej wersji projektu rozporządzenia, przekazanej do konsultacji społecznych w maju 2024 r., te dwie uczelnie: Politechnika Bydgoska i Akademia Tarnowska nie miały przyznanych miejsc na kierunkach lekarskich w roku akademickim 2024/2025.

Ministerstwo Zdrowia uzasadniało w projekcie, że nie zostały uwzględnione propozycje uczelni, które otrzymały negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA).

To osiem uczelni i jedna filia uczelni, które prowadziły kształcenie w roku akademickim 2023/2024 z negatywną opinią PKA. Natomiast Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich (negatywna opinia PKA z 19 października 2023 r.) i Akademia Tarnowska (utrzymana negatywna opinia 20 kwietnia 2023 r.) dopiero planowały otwarcie kierunków lekarskich w roku akademickim 2024/2025.

Zgodnie z nową wersją projektu rozporządzenia Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich i Akademia Tarnowska otrzymały po 60 miejsc na prowadzenie jednolitych studiów magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim. W środę, w bazie opinii dostępnych na stronie internetowej PKA, nie było opublikowanych nowych opinii PKA tych dwóch uczelni.

PKA prowadzi kontrolę kierunków lekarskich z negatywnymi opiniami.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maria Mrówczyńska w środę na wspólnym posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Zdrowia poinformowała, że wyniki kontroli PKA kierunków z negatywnymi opiniami, będą znane pod koniec sierpnia.

Dodała, że minister zdrowia Izabela Leszczyna podpisała rozporządzenie w sprawie limitów na kierunkach lekarskich. Jak dodała, dokument trafił do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i niezwłocznie po przeanalizowaniu i zatwierdzeniu przez departament prawny, zostanie opublikowany.

Zgodnie z projektem, lekarzy będzie w roku akademickim 2024/2025 kształcić 30 uczelni. Limit na studia na kierunku lekarskim ogółem wynosi 9 882 miejsca. W tym na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim limit wynosi 6 348 miejsc, na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim – 1 695 miejsc oraz na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w języku innym niż język polski – 1 839 miejsc.

Natomiast na studia na kierunku lekarsko-dentystycznym projektowany limit przyjęć wynosi 1 362 miejsca. W tym na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim wynosi 818 miejsc, na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim – 256 miejsc oraz na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w języku innym niż język polski – 288 miejsc.

W projekcie rozporządzenia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym w roku akademickim 2024/2025 nie uwzględniono ośmiu uczelni i jednej filii uczelni, które prowadziły kształcenie w roku akademickim 2023/2024 z negatywną opinią PKA. Są to: Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Poznańska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Politechnika Wrocławska, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi, Akademia WSB, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu oraz filia w Bielsku-Białej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Minister zdrowia określa limit przyjęć na studia na kierunkach lekarskich w porozumieniu z ministrem do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.(PAP)

kno/ jann/



Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *