Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Coraz więcej Polaków korzysta z odroczonych płatności - Gospodarka i Biznes News

Coraz więcej Polaków korzysta z odroczonych płatności

W 2023 r. aż 73 proc. klientów sklepów internetowych w Polsce korzystało z odroczonych płatności, co stanowi wzrost o 33 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Z danych CRIF wynika, że rośnie także średnia kwota takich zobowiązań, która wzrosła z 295 zł w 2022 do 355 zł w 2023 r.

Coraz więcej Polaków korzysta z rozwiązań odroczonej płatności.
Coraz więcej Polaków korzysta z rozwiązań odroczonej płatności. | Foto: Yuriosav / Shutterstock

Z raportu CRIF wynika, że wraz z rosnącą popularnością odroczonych płatności, zmniejsza się średnia kwota tradycyjnie zaciąganych pożyczek. W 2022 r. stanowiły one 60 proc. wszystkich zobowiązań, natomiast rok później — jedynie 27 proc.

„Średnia wartość wszystkich zobowiązań w sektorze BNPL to wzrost r./r. z 11 do 22 proc., a w sektorze pożyczek spadek z 89 do 78 proc.” — podano w raporcie.

Kamil Gosławski, menadżer CRIF, wyjaśnił, że konsumenci zaciągają mniej zobowiązań pożyczkowych, ponieważ są w stanie finansować swoje doraźne potrzeby za pomocą odroczonych płatności.

Zauważył jednak, że nie wszyscy użytkownicy BNPL (buy now, pay later) spłacają swoje zobowiązania w terminie. „W grupie 12 proc. użytkowników BNPL, którzy spóźniają się ze spłatą, aż 73 proc. konsumentów ma ponad 91-dniowe opóźnienie” — wskazał. Dodał, że należności te są bardzo trudne do odzyskania i w wielu przypadkach konieczne może okazać się wsparcie firm windykacyjnych.

Z danych CRIF wynika, że najczęściej z odroczonych płatności korzystają osoby w wieku 25-34 lata, które stanowią 67 proc. użytkowników BNPL. Wysoka popularność odroczonych płatności utrzymuje się także w pozostałych grupach wiekowych, do 54. roku życia. Odwrotny trend występuje natomiast w pożyczkach. Osoby po 65. roku życia mają 76 proc. udział w tego typu zobowiązaniach, natomiast 25-34 latkowie — jedynie 25 proc.

Gosławski ocenił, że młodzi konsumenci chętniej korzystają z zakupów online niż osoby starsze, które mogą czuć się mniej swobodnie w cyfrowym świecie. Z kolei w młodszym wieku odroczone płatności rozłożone na raty są sposobem na pozyskanie towarów, na które młodzi nie mogą sobie pozwolić przy jednorazowej płatności.

Z danych CRIF wynika, że w 2023 roku 67 proc. klientów pożyczkowych i BNPL korzystało z usług tylko jednej firmy — o 37 proc. więcej niż w 2022 roku, kiedy zobowiązanie wyłącznie w jednej firmie posiadało 30 proc. klientów.

CRIF to międzynarodowa grupa zajmująca się m.in. analizą usług finansowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *