Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Bezrobotnych przybywa, bezrobocie spada. Co dzieje się na rynku pracy? - Gospodarka i Biznes News

Bezrobotnych przybywa, bezrobocie spada. Co dzieje się na rynku pracy?

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w lipcu utrzymał się na poziomie zbliżonym do wartości sprzed miesiąca, tzn. spadł o 0,1 punktu, do 69,5 pkt. — podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

W czerwcu bezrobotnych przybyło względem maja. Wskaźnik bezrobocia nie spada dzięki malejącej liczby osób aktywnych zawodowo.
W czerwcu bezrobotnych przybyło względem maja. Wskaźnik bezrobocia nie spada dzięki malejącej liczby osób aktywnych zawodowo. | Foto: Grand Warszawski / Shutterstock

Tym samym, po raz pierwszy od początku roku nie nastąpił wzrost indeksu WRP, co oznacza stabilizację bezrobocia na jego dotychczasowym poziomie. Z drugie strony, zwykle o tej porze roku odnotowujemy spadek lub co najmniej brak wzrostu wskaźnika z przyczyn typowo sezonowych.

Na rynku pracy obserwujemy już od dłuższego czasu zmniejszony popyt na pracowników, któremu towarzyszy umiarkowana redukcja etatów w sektorze przedsiębiorstw. Jednocześnie podaż pracy systematycznie kurczy się ze względów demograficznych. Rokrocznie rynek pracy opuszcza więcej pracowników niż na niego wkracza, zaś zasoby bezrobotnych zarejestrowanych w rejonowych urzędach pracy mają małe szanse na zatrudnienie” — czytamy w komunikacie BIEC.

Znaczący odsetek bezrobotnych stanowią bowiem osoby bez kwalifikacji (ponad 30 proc. ogółu zarejestrowanych bezrobotnych) oraz osoby w wieku powyżej 45 roku życia (ponad 36 proc. bezrobotnych).

Aktualnie dwie spośród siedmiu składowych wskaźnika, oddziałują w kierunku jego spadku zapowiadając tym samym spadek stopy bezrobocia rejestrowanego. Ich siła oddziaływania jest dość duża, zwłaszcza gdy zestawimy to z pięcioma zmiennymi, które zapowiadają wzrost wartość wskaźnika, a tym samym pogorszenie sytuacji na rynku pracy.

BIEC wskazało, że pozytywne sygnały płyną przede wszystkim ze zmiennych obrazujących szanse zatrudnieniowe osób bezrobotnych. Z jednej strony istotnie wzrosła liczba ofert pracy będących w dyspozycji urzędów pracy. W czerwcu w porównaniu do maja w powiatowych urzędach pracy zarejestrowano o 28 proc. więcej ofert pracy. Jednocześnie w czerwcu w porównaniu do maja pracę znalazło o blisko 7 proc. bezrobotnych więcej.

„Wnioski te nie są jednak w pełni spójne z wynikami badania koniunktury GUS. W ramach badania menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych, salda pytań dotyczących zarówno ogólnej sytuacji finansowej przedsiębiorstw, jak i prognoz dotyczących wielkości zmian zatrudnienia właściwie nie uległy zmianie z ujęciu miesięcznym. Oba przyjmują wartość ujemną na poziomie dwucyfrowym wskazując na pesymistyczną oceną sytuacji bieżącej i co najmniej dużą ostrożność w kreacji nowych miejsc pracy w najbliższej przyszłości (przewaga o około 9 p. proc. odsetka firm planujących zwolnienia nad tymi planującymi nowe przyjęcia do pracy)” — czytamy w komunikacie.

Bezrobotnych przybywa, bezrobocie spada. Co dzieje się na rynku pracy? - INFBusiness
| BIEC

„Wzrost szans na zatrudnienie (większy wybór ofert pracy), jak i wzrost odpływu z bezrobocia do zatrudnienia był wyższy od napływu do bezrobocia (stąd odnotowany spadek stopy bezrobocia rejestrowanego). Tym niemniej w czerwcu w urzędach pracy zarejestrowało się o ponad 12 proc. więcej bezrobotnych niż w maju (liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 89,8 tys. w czerwcu 2024 r. wobec 86,1 tys. miesiąc wcześniej — red.). Napływ ten miał przełożenie na inne statystyki dotyczące zasobu bezrobotnych: wzrosła liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy (o 1 proc.). Ponadto o 3 proc. wzrosła wielkość całkowitej kwoty wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych” — podało BIEC.

Bezrobocie w Polsce spadło poniżej 5 proc., pierwszy raz od dawna, i wyniosło 4,9 proc. — wynika z niedawnej publikacji GUS.

Po usunięciu wpływu czynników sezonowych stopa bezrobocia od lutego br. nie zmienia się i wynosi 5 proc. To już czwarty miesiąc z rzędu, gdy kluczowy wskaźnik rynku pracy idzie w dół. Skąd tak niskie bezrobocie przy głośnych ostatnio zwolnieniach? — To efekt dobrej sytuacji na rynku pracy oraz zmian demograficznych. Przez ostatni rok liczba aktywnych zawodowo obniżyła się o około 200 tys. osób. W efekcie wchodzącym na rynek czy bezrobotnym łatwiej uzyskać etat — komentował Jakub Rybacki, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *