Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport - Gospodarka i Biznes News

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sebastian Gajewski o podwyżce płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku

Sebastian Gajewski o podwyżce płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

„Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w I kw. 2024 r. pogorszyła się. Wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży. Przyczynił się do tego pierwszy od okresu pandemii spadek sprzedaży krajowej, któremu towarzyszyło dalsze obniżanie się sprzedaży zagranicznej” – wskazano w opublikowanych wynikach Szybkiego Monitoringu Narodowego Banku Polskiego, dotyczących sytuacji przedsiębiorstw.

W swoim raporcie bank centralny wskazuje, że zmniejszyła się też rentowność obrotu netto sektora w „warunkach podbijanej przede wszystkim przez szybki wzrost kosztów pracy kosztochłonności działalności”. Dodano, że spadkowi rentowności towarzyszyło pogorszenie się większości innych miar efektywności i sprawności działania przedsiębiorstw, ale płynność sektora przedsiębiorstw była rekordowo wysoka.

W II kwartale NBP spodziewa się dalszego pogorszenia

„Wyniki Szybkiego Monitoringu NBP (SM NBP) sugerują, że w II kw. 2024 r. sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw nieco się pogorszyła. Firmy spodziewają się jej dalszego pogorszenia w III kw. br., przy mniej optymistycznych niż przed kwartałem oczekiwaniach co do wzrostu popytu, zwłaszcza na rynku krajowym. Szczególnie wyraźne osłabienie prognoz popytu odnotowano w usługach konsumenckich i w budownictwie. Pogorszeniu sytuacji ekonomicznej sektora towarzyszyło obniżenie prognoz zatrudnienia zarówno w horyzoncie kwartalnym, jak i rocznym” – informuje NBP.

W raporcie wskazano, że choć presja płacowa osłabła, zwiększył się odsetek firm zapowiadających wzrost wynagrodzenia w III kwartale, choć – jak podkreślono – „już nie w perspektywie roku”. Jednocześnie zmniejszyła się skala planowanych w horyzoncie kwartalnym i rocznym podwyżek wynagrodzeń.

„Zadłużenie kredytowe sektora przedsiębiorstw niefinansowych w I kw. 2024 r. nie zmieniło się istotnie w relacji rocznej. Jednocześnie zgodnie z wynikami SM NBP w II kw. zainteresowanie pozyskaniem finansowania bankowego pozostało niskie, przy dalszym spadku odsetka podmiotów sektora MSP i dużych firm ubiegających się o kredyt. Towarzyszył temu wzrost udziału firm z sektora MSP, które otrzymały pozytywne decyzje kredytowe. Deklarowana jakość obsługi zadłużenia kredytowego w II kw. br. poprawiła się i była wysoka” – podano w raporcie.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport - INFBusinessW II kwartale 2024 roku NBP spodziewa się dalszego pogorszenia sytuacji finansowej firm.Shutterstock

Niższa aktywność inwestycyjna

NBP wskazał, że w I kwartale tego roku aktywność inwestycyjna – „po wyraźnym wzroście w ubiegłym roku” – obniżyła się. Podkreślił jednocześnie, że spadek inwestycji był ograniczony do przedsiębiorstw publicznych i wynikał m.in. z zakończenia wydatkowania środków unijnych z perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. W raporcie wskazano, że wyniki szybkiego monitoringu sugerują przy tym osłabienie optymizmu inwestycyjnego przedsiębiorstw, choć ten rósł przez ostatnich kilka kwartałów. Zmniejszyła się liczba firm zainteresowanych rozpoczynaniem nowych inwestycji, a plany kwartalnych i rocznych zmian wielkości nakładów zostały zredukowane.

„Ankietowane w SM NBP przedsiębiorstwa wskazują na dalszy, niewielki spadek skali planowanych w III kw. 2024 r. podwyżek cen własnych. Prognozy dynamiki cen obniżyły się w większości analizowanych obszarów działalności gospodarczej, a ich spadek był związany z wolniejszym – w opinii ankietowanych podmiotów – wzrostem jednostkowych kosztów produkcji. Firmy spodziewają się natomiast wzrostu dynamiki cen własnych w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy” – informuje NBP.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *