Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Co dalej z niedzielami handlowymi? Jedni za, inni przeciw, ustawa utknęła - Gospodarka i Biznes News

Co dalej z niedzielami handlowymi? Jedni za, inni przeciw, ustawa utknęła

Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga nadal są za, Lewica wciąż przeciw. Czy zniesienie zakazu handlu w niedziele ma jeszcze szanse przejść przez Sejm? Na razie projekt utknął w komisjach, a opinie środowisk są bardzo różne.

Przed nami trzy miesiące przerwy od niedziel handlowych w Polsce /123RF/PICSEL Przed nami trzy miesiące przerwy od niedziel handlowych w Polsce /123RF/PICSEL

Spis treści:

  • 01 Lewica wyrzuca zmiany w handlu do kosza
  • 02 Branża jest za i przeciw jednocześnie
  • 03 PIH: biznes już się przyzwyczaił

W 2024 roku pozostały jeszcze dwie niedziele handlowe. Obie przypadają w grudniu. A czy w kolejnym roku możliwe są zmiany? Jest to coraz mniej prawdopodobne, bo zdania nadal są mocno podzielone, a w Sejmie o większość będzie ciężko.

Lewica wyrzuca zmiany w handlu do kosza

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę to jedna z obietnic wyborczych koalicji rządowej. Wyraźnie przeciwna tym zmianom jest minister rodziny, pracy i polityki społecznej i wydaje się, że ten głos sprawia, że o ustawowe zmiany będzie trudno. W końcu to właśnie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powinna być autorką projektu ustawy w tej sprawie. Jak przypomina portal Business Insider, resort pracy póki co potwierdza, że pracę nad tego typu projektem nie są prowadzone. 

W Sejmie pojawił się jednak poselski projekt Trzeciej Drogi, który mocno promował Ryszard Petru. Przewidywał wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu (pierwszej i trzeciej), oraz gwarancji co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu dla pracowników handlu i dnia wolnego za każdą przepracowaną niedzielę. Pensja za pracę w niedzielę miałaby wynosić 200 proc. normalnej stawki. 

W czerwcu br. Lewica próbowała przegłosować odrzucenie tej propozycji już w pierwszy czytaniu. Projekt ostatecznie trafił jednak do komisji sejmowej. Póki co tego typu zmiany w niedzielnym handlu popiera KO i Trzecia Droga, wyraźnie przeciwna jest cała opozycja oraz Lewica, a „raczej przeciw” jest także PSL. 

Branża jest za i przeciw jednocześnie

Branża handlowa oczywiście chce przywrócenia handlu w niedzielę, jednak niekoniecznie popiera propozycję Trzeciej Drogi.

„Jako branża handlowa traktujemy poselski projekt ograniczenia handlu jako swego rodzaju otwarcie dyskusji publicznej dotyczącej przyszłego kształtu handlu w niedziele” – twierdzi Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, cytowana przez BI.

Problemem ma być choćby kalendarz. Zdaniem przedstawicieli branży klienci będą mieć duży problem z rozróżnieniem, która niedziela będzie handlowa. POHiD, która zrzesza największe sieci handlowe, w tym Biedronkę, Lidl, Auchan, Ikea czy Żabkę, jest przeciwna także podwyżkom wynagrodzeń za pracę w niedzielę. 

„Polityka płacowa każdej z firm powinna być zgodna z Kodeksem pracy, a ewentualne dodatkowe rozwiązania powinny pozostać w gestii każdego przedsiębiorstwa”, pisze organizacja.

PIH: biznes już się przyzwyczaił

Polska Izba Handlu zauważa, że mali i średni przedsiębiorcy już dawno przyzwyczaili się do pracy w sześć, zamiast siedmiu dni

Dzięki ograniczeniu handlu w niedziele i jednoczesnym pozostawieniu możliwości prowadzenia sprzedaży przez mikroprzedsiębiorców mogą oni, zgodnie z intencją tej ustawy, wyrównywać swoje szanse w konkurencji z sieciami wielkopowierzchniowymi – tłumaczy prezes PIH Maciej Ptaszyński.

Czy jednak ten efekt został osiągnięty? W praktyce średniej wielkości markety nadal często otwarte są w niedzielę, a mali przedsiębiorcy nie są w stanie wygrać z taką konkurencją. Ptaszyński zauważa, że wojna cenowa dyskontów nadal znacząco obniża konkurencyjność małych sklepów. „Gdy dyskonty dostaną jeszcze możliwość prowadzenia działalności w dodatkowy dzień, efekt dla segmentu małych polskich sklepów będzie miażdżący”, zauważa prezes Izby.

W związku z tym PIH równie wyraźnie, jak Lewica i związki zawodowe mówi, że projekt Trzeciej Drogi należy wyrzucić do kosza. Zakaz handlu w niedzielę działa w Polsce od 2018 roku. Od czterech lat kalendarz przewiduje siedem handlowych niedziel przed największymi świętami, przed i po wakacjach oraz w styczniu. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *