Bezrobocie już niestraszne Polakom. Większość uważa, że znajdzie pracę

Polacy coraz mniej boją się bezrobocia, a większość badanych przez CBOS uważa, że znajdzie zatrudnienie na lokalnych rynkach (tam, gdzie mieszka). Nie zawsze jednak dostępna praca jest taka, jaką wymarzyliby sobie ankietowani.

Polacy coraz mniej boją się utraty pracy. Zdj. ilustracyjne /Piotr Kamionka/REPORTER /Reporter Polacy coraz mniej boją się utraty pracy. Zdj. ilustracyjne /Piotr Kamionka/REPORTER /Reporter

Spis treści:

  • 01 Polacy zadowoleni z pracy – jedynie rolnicy narzekają
  • 02 Znacznie spadło poczucie zagrożenia bezrobociem
  • 03 Panuje przekonanie, że pracę można znaleźć na lokalnych rynkach

W sierpniu wśród pracujących zarobkowo znacznie spadło poczucie zagrożenia bezrobociem w porównaniu z poprzednim miesiącem – wynika z badania CBOS. Negatywne nastroje tak jak w poprzednich miesiącach dominują wśród rolników.

Polacy zadowoleni z pracy – jedynie rolnicy narzekają

Z badania CBOS wynika, że w drugiej połowie sierpnia 58 proc. osób uważało, że sytuacja w ich miejscach pracy jest dobra (od pierwszej połowy lipca spadek o 10 punktów procentowych), 27 proc. twierdziło, że jest ona „ani dobra, ani zła” (wzrost o 7 punktów), a 13 proc. oceniło ją negatywnie (wzrost o 3 punkty). Trzech na 100 pracujących zarobkowo (3 proc., wzrost o 1 punkt procentowy) uchyliło się od oceny.

Tak jak w poprzednich miesiącach sytuację w swoim miejscu pracy wyraźnie gorzej niż badani pracujący w innych sektorach gospodarki postrzegali pracujący w prywatnym rolnictwie. Jak podał CBOS, w drugiej połowie sierpnia podzielili się oni na trzy niemal równoliczne grupy: 34 proc. oceniło sytuację w miejscu pracy pozytywnie, 32 proc. uważało, że jest ona „ani dobra, ani zła”, a 30 proc. twierdziło, że jest zła.

Wśród pracujących poza prywatnym rolnictwem wyraźnie dominowały oceny pozytywne, przy czym najczęściej wystawiali je pracownicy instytucji, urzędów lub zakładów całkowicie państwowych, samorządowych lub publicznych, w tym także jednoosobowych spółek Skarbu Państwa (63 proc.) oraz pracujący w sektorze prywatnym poza rolnictwem (62 proc.).

W porównaniu z poprzednim badaniem CBOS oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy najbardziej pogorszyły się wśród pracowników spółek właścicieli prywatnych i państwa, czyli w tej grupie, w której poprzednio odnotowano największą poprawę (o 25 punktów procentowych ubyło w tej grupie ocen pozytywnych, o 23 punkty więcej było przekonanych, że obecna sytuacja jest „ani dobra, ani zła”, a o 1 punkt zmniejszył się odsetek ocen negatywnych).

Znacznie spadło poczucie zagrożenia bezrobociem

Również prognozy dotyczące rozwoju sytuacji w zakładach pracy w ciągu najbliższego roku, po lipcowej poprawie, powróciły do poziomu z czerwca. W drugiej połowie sierpnia, większość pracujących zarobkowo wyraziła przekonanie, że sytuacja pozostanie bez zmian (59 proc., od pierwszej połowy lipca spadek o 1 punkt), a wśród pozostałych badanych więcej było optymistów (19 proc., spadek o 3 punkty) niż pesymistów (14 proc., wzrost o 3 punkty). Nieznacznie wyższy niż w poprzednich miesiącach jest też odsetek osób uchylających się od odpowiedzi na to pytanie (8 proc., wzrost o 1 punkt).

W porównaniu z pierwszą połową lipca znacznie spadło poczucie zagrożenia bezrobociem. W drugiej połowie sierpnia co piąty badany (20 proc.) w mniejszym lub większym stopniu liczył się z możliwością utraty swojej obecnej pracy, tzn. zwolnienia, bankructwa, likwidacji zakładu pracy, gospodarstwa itp. (spadek o 5 punktów procentowych). Jednocześnie minimalnie (o 3 punkty) wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Co dwudziesty ankietowany (5 proc.) uchylił się od odpowiedzi na to pytanie.

Panuje przekonanie, że pracę można znaleźć na lokalnych rynkach

W drugiej połowie sierpnia, w porównaniu z okresem od kwietnia do pierwszej połowy lipca br., poprawiła się ocena sytuacji na lokalnych rynkach pracy – od poprzedniego pomiaru o 4 punkty procentowe przybyło przekonanych, że można tam znaleźć pracę (71 proc.), a o 3 punkty mniej było twierdzących, że jest to trudne lub zupełnie niemożliwe (21 proc.). Minimalnie (o 2 punkty) zmniejszyła się grupa uchylających się od odpowiedzi na to pytanie (8 proc.).

W raporcie zaznaczono, że większość dorosłych Polaków była zdania, że w ich miejscowości lub okolicy wprawdzie można znaleźć jakąś pracę, ale trudno jest o pracę odpowiednią (56 proc.).

Badanie przeprowadzono na grupie pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z rejestru PESEL, od 14 do 25 sierpnia br. Badani mieli do wyboru metodę przeprowadzania ankiety w formie bezpośredniej rozmowy (CAPI), telefonicznej (CATI) oraz internetowej (CAWI). Próba wyniosła 939 osób.

***

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *