Kiedy offset węglowy może być za taki uznany

Aby offset węglowy mógł zostać uznany za wiarygodny i skuteczny, musi spełnić wiele rygorystycznych warunków. Nie wszystkie bowiem inicjatywy czy instrumenty związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych kwalifikują się jako prawdziwe offsety węglowe.

Kiedy offset węglowy może być za taki uznany - INFBusiness

Oto kilka kluczowych cech, które powinien spełniać offset węglowy:

  1. dodatkowość,
  2. trwałość,
  3. rzeczywista redukcja emisji,
  4. brak przeszacowania,
  5. brak negatywnego wpływu na środowisko i społeczeństwo.

Dodatkowość projektu offsetowego

Dodatkowość zapewnia, że redukcje emisji gazów cieplarnianych (GHG), które są finansowane przez offsety węglowe, są rzeczywiście dodatkowe w stosunku do tych, które miałyby miejsce bez interwencji projektu offsetowego. Innymi słowy, projekt redukujący emisje powinien prowadzić do ograniczenia emisji, które nie zostałyby osiągnięte w normalnych warunkach gospodarczych, czyli w scenariuszu business as usual.

To wymaganie sprawia, że projekty te nie zostałyby zrealizowane bez dodatkowego finansowania, pochodzącego z rynku offsetów węglowych, co podkreśla ich ważność. Unia Europejska dąży do wzmocnienia kryteriów dodatkowości, aby zapewnić, że finansowane projekty faktycznie przyczyniają się do redukcji emisji GHG. Będzie się to wiązać z wprowadzeniem bardziej rygorystycznych wymogów w zakresie monitorowania i weryfikacji projektów offsetowych. Niektóre kraje, takie jak Szwecja, już teraz stosują bardzo rygorystyczne standardy w zakresie dodatkowości, stawiając sobie za cel osiągnięcie negatywnych emisji netto.

Podejście UE koncentruje się na promowaniu projektów, które wspierają innowacje technologiczne i transformację w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej. Celem jest w tym wypadku zapewnienie, że projekty offsetowe nie tylko redukują emisje, ale także przyczyniają się do długoterminowych zmian strukturalnych w gospodarce, co może być uważane za przełom w kwestii zarządzania emisjami GHG.

Trwałość projektu offsetowego

Trwałość offsetu węglowego jest koncepcją zapewniającą, że „ujemny ładunek emisyjny” stworzony przez projekt offsetowy utrzyma się w czasie, nawet po wielu latach od momentu jego realizacji. Podobnie jak offset węglowy działa jako przeciwwaga dla „dodatnich” emisji. Jego trwałość zapewnia, że efekt ujemny utrzyma się, gwarantując stałą korzyść dla klimatu.

Załóżmy, że firma zainwestowała w projekt stworzenia leśnej plantacji, której zadaniem jest pochłanianie dwutlenku węgla. Kiedy drzewa rosną, ujemny ładunek emisyjny generowany przez projekt zwiększa się, kompensując równowartość emisji firmy. Kluczowe znaczenie ma tutaj trwałość tego ujemnego ładunku, co oznacza, że pochłonięty dwutlenek węgla pozostanie związany z drzewami i glebą przez długie lata, nawet dekady.

Trwałość offsetu węglowego oznacza, że po 10, 20 czy nawet 50 latach ujemny ładunek emisyjny wytworzony przez projekt wciąż istnieje. Na przykład jeśli firma zainwestowała w projekt zalesiania, który pochłania 100 ton CO2 rocznie, trwałość tego projektu oznacza, że obszar leśny będzie kontynuować pochłanianie CO2 przez cały okres swojego istnienia. Trwałość offsetu węglowego obejmuje także ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami. Na przykład jeżeli w wyniku pożaru obszar leśny zostanie zniszczony, ujemny ładunek emisyjny zostanie utracony. Stąd trwałość offsetu węglowego związana jest z mechanizmami zarządzania ryzykiem i ochrony, które zapewniają, że zrealizowane redukcje emisji będą trwałe.

Rzeczywista redukcja emisji

Rzeczywista redukcja emisji jest kluczowym elementem, który decyduje o skuteczności i wiarygodności projektu offsetowego. W istocie chodzi o to, aby inicjatywa ta nie tylko teoretycznie, ale przede wszystkim praktycznie przyczyniała się do obniżenia poziomu gazów cieplarnianych w atmosferze. Aby to osiągnąć, projekty muszą być oparte na solidnych dowodach naukowych i dokładnych pomiarach.

Rzeczywista redukcja emisji wymaga, aby każda tona CO2, która jest offsetowana, odpowiadała realnemu, dodatkowemu i trwałemu zmniejszeniu emisji. Nie może to być zatem efekt działalności, która i tak by nastąpiła bez projektu (tzw. business as usual). Projekty muszą również uwzględniać potencjalne wycieki emisji, czyli sytuacje, gdy redukcja emisji w jednym miejscu prowadzi do ich wzrostu gdzie indziej. Wyzwaniem jest tu zapewnienie, że metodyka pomiaru i raportowania emisji jest przejrzysta, dokładna i odporna na wszelkie manipulacje. To wymaga nie tylko zastosowania zaawansowanych technologii pomiarowych, ale też niezależnej weryfikacji wyników. Przejrzystość i możliwość weryfikacji są tutaj kluczowe, aby zyskać zaufanie zarówno uczestników rynku, jak i opinii publicznej, że rzeczywista redukcja emisji ma miejsce i przyczynia się do walki z globalnym ociepleniem.

Brak przeszacowania

Wiarygodność projektów offsetowych zależy od precyzji, z jaką są mierzone ich rzeczywiste korzyści dla klimatu. Przeszacowanie emisji może wystąpić w każdym rodzaju projektu, niezależnie od tego, czy są to projekty pochłaniające CO2, redukujące emisje albo unikające emisji. Może ono wynikać z niewłaściwego zastosowania metodologii, błędnych założeń lub nadmiernego optymizmu co do efektów projektu.

Na przykład w projektach redukujących emisje poprzez efektywność energetyczną przeszacowanie może wynikać ze zbyt optymistycznych założeń dotyczących oszczędności energii. W projektach zalesieniowych przeszacowanie może polegać na zbyt optymistycznym założeniu tempa wzrostu drzew. Z kolei w projektach unikających emisji, takich jak REDD+, może ono wypływać z nieadekwatnego oszacowania ilości węgla, która zostałaby wyemitowana, gdyby lasy zostały wycięte. Dlatego też istotne jest, aby podejście do wyliczeń było konserwatywne, oparte na solidnych danych i założeniach, które są weryfikowane przez niezależnych ekspertów. Tylko wówczas można uniknąć przeszacowania i zapewnić, że projekty offsetowe przynoszą rzeczywiste i mierzalne korzyści dla środowiska.

Aby uniknąć przeszacowania, projekty muszą być oparte na rzetelnej, naukowej metodologii oraz regularnych, niezależnych audytach i weryfikacjach, które potwierdzą ich rzeczywiste efekty. Ponadto powinny być projektowane z myślą o adaptacyjności, tak aby można było dostosować założenia i metody w razie potrzeby, zapewniając ich wiarygodność i skuteczność w dłuższej perspektywie.

Brak negatywnego wpływu na środowisko i społeczeństwo

Aby projekt offsetowy był uznany za skuteczny i etyczny, musi również wykazywać brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne i lokalne społeczności. Kluczowe jest, aby inicjatywy te nie tylko redukowały emisję gazów cieplarnianych, ale też nie powodowały niezamierzonych skutków, takich jak degradacja siedlisk, utrata bioróżnorodności lub naruszenie praw człowieka. Na przykład projekty zalesiania muszą być realizowane w sposób, który nie prowadzi do wypierania lokalnych społeczności lub naruszania praw ludności tubylczej. Podobnie projekty energetyczne nie powinny niszczyć cennych ekosystemów ani zanieczyszczać wód.

Wszelkie tego typu negatywne skutki mogą całkowicie podważyć pozytywny wpływ projektu na środowisko i społeczeństwo. W związku z tym kluczowe jest przeprowadzanie dokładnych ocen oddziaływania na środowisko i społeczność, włączając w to konsultacje z lokalnymi mieszkańcami oraz ekspertami środowiskowymi. Takie działania pomagają w identyfikacji potencjalnych zagrożeń i opracowaniu strategii ich minimalizacji. Transparentność i zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron są tu kluczowe, aby zapewnić, że projekty przynoszą realne korzyści dla planety i jej mieszkańców.

Autor: Bartosz Podziewski

CEO Green Savings Scheme S.A., mgr inż. Programowania komputerowego. Twórca projektu GSS Cert. Specjalista w projektowaniu, wdrażaniu oraz utrzymaniu systemów IT w branżach: produkcja, usługi, IT, klimat, środowisko, zdrowie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Artykuł sponsorowany Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się

Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER

Fatalna kondycja państwowej firmy. Związkowcy apelują do premiera Biznes

Fatalna kondycja państwowej firmy. Związkowcy apelują do premiera

dzisiaj 09:37 MR Największe lotnisko cargo w Niemczech ma problem. Koszty inwestycji szybują Biznes

Największe lotnisko cargo w Niemczech ma problem. Koszty inwestycji szybują

wczoraj 18:20 DS Tysiące bankomatów zniknęło z polskich ulic. Oto przyczyny Biznes

Tysiące bankomatów zniknęło z polskich ulic. Oto przyczyny

piątek 20:25 Jacek Frączyk Biedronka oddaje klientom po 150 zł. Wielu musi spełnić warunek Biznes

Biedronka oddaje klientom po 150 zł. Wielu musi spełnić warunek

piątek 19:04 JAF Rekordy polskich portów lotniczych. Dwa lokalne lotniska są jednak pod kreską Biznes

Rekordy polskich portów lotniczych. Dwa lokalne lotniska są jednak pod kreską

piątek 15:00 JAF Płatności odroczone dla firm. Nowa usługa na rynku Biznes

Płatności odroczone dla firm. Nowa usługa na rynku

piątek 08:49 ANA Koniec elektrycznych hulajnóg. Surowa decyzja kolejnego miasta Biznes

Koniec elektrycznych hulajnóg. Surowa decyzja kolejnego miasta

czwartek 19:00 kuni Co z rozliczeniem za nieudaną inwestycję w blok węglowy w Ostrołęce? Zarząd Energi odpowiada Biznes

Co z rozliczeniem za nieudaną inwestycję w blok węglowy w Ostrołęce? Zarząd Energi odpowiada

czwartek 15:51 BOX Polska spółka internetowa pełna optymizmu. Planuje rekordowy rok Biznes

Polska spółka internetowa pełna optymizmu. Planuje rekordowy rok

czwartek 13:35 MR Prezes Lidl Polska: bezpieczeństwo obywateli to także zapewnienie zaopatrzenia w podstawowe produkty Materiał promocyjny

Prezes Lidl Polska: bezpieczeństwo obywateli to także zapewnienie zaopatrzenia w podstawowe produkty

czwartek 13:00Zwalniani pracownicy państwowej firmy mogą liczyć na nowego pracodawcę Biznes

Zwalniani pracownicy państwowej firmy mogą liczyć na nowego pracodawcę

czwartek 12:33 MR Rząd poszedł na wojnę z branżą wiatrakową. "Zapłacą za to Polacy" Biznes

Rząd poszedł na wojnę z branżą wiatrakową. "Zapłacą za to Polacy"

czwartek 06:13 Barbara Oksińska Wielka firma budowlana chce przejąć pracowników PKP Cargo Biznes

Wielka firma budowlana chce przejąć pracowników PKP Cargo

środa 16:04 DS Ponad 2,8 mld zł z KPO dla przedsiębiorców. Kto i jak może sięgnąć po te pieniądze? Biznes

Ponad 2,8 mld zł z KPO dla przedsiębiorców. Kto i jak może sięgnąć po te pieniądze?

środa 14:16 ANA Firmy coraz odpowiedzialniej podchodzą do obrotu danymi i e-dokumentami. Rośnie popularność usług, które go zabezpieczają Materiał promocyjny

Firmy coraz odpowiedzialniej podchodzą do obrotu danymi i e-dokumentami. Rośnie popularność usług, które go zabezpieczają

środa 13:52PKP Cargo składa zawiadomienie do prokuratury na Jacka Sasina Biznes

PKP Cargo składa zawiadomienie do prokuratury na Jacka Sasina

środa 13:48 ANA Popularna sieć marketów spożywczych zmieni właściciela. Wiadomo, co z logo i sklepami Biznes

Popularna sieć marketów spożywczych zmieni właściciela. Wiadomo, co z logo i sklepami

środa 13:45 DS Włosi chcą przejąć znanego polskiego producenta ryżu i wafli ryżowych. Ruszyła procedura Biznes

Włosi chcą przejąć znanego polskiego producenta ryżu i wafli ryżowych. Ruszyła procedura

środa 12:16 DS Firmy wprowadzają opłaty za dostęp do e-dzienników. Rozporządzenie jest dziurawe Biznes

Firmy wprowadzają opłaty za dostęp do e-dzienników. Rozporządzenie jest dziurawe

środa 08:44 ANA Składki ZUS wzrosną, ale jest furtka Biznes

Składki ZUS wzrosną, ale jest furtka

środa 07:05 ANA Fundacja ojca Rydzyka tnie koszty o blisko połowę Biznes

Fundacja ojca Rydzyka tnie koszty o blisko połowę

środa 06:50 ANA Rada nadzorcza wybrała. Jest nowy prezes czołowego polskiego banku Biznes

Rada nadzorcza wybrała. Jest nowy prezes czołowego polskiego banku

wtorek 16:43 MR Spłonęła fabryka paluszków. Biegły zbadał przyczynę pożaru Biznes

Spłonęła fabryka paluszków. Biegły zbadał przyczynę pożaru

wtorek 12:41 BOX PRECOP 29: debata klimatyczna przed szczytem ONZ po raz kolejny w Katowicach Materiał promocyjny

PRECOP 29: debata klimatyczna przed szczytem ONZ po raz kolejny w Katowicach

wtorek 10:09Co PZU zrobi z dwoma bankami w grupie? Szef MAP: ten model się wyczerpał Biznes

Co PZU zrobi z dwoma bankami w grupie? Szef MAP: ten model się wyczerpał

wtorek 10:01 BOX Szef MAP o przyszłości koncernów energetycznych. "Już nie siedzą na miliardach" Biznes

Szef MAP o przyszłości koncernów energetycznych. "Już nie siedzą na miliardach"

wtorek 08:23 BOX To największa biznesowa wtopa Orlenu. Szef MAP mówi o "gigantycznym wyzwaniu" Biznes

To największa biznesowa wtopa Orlenu. Szef MAP mówi o "gigantycznym wyzwaniu"

wtorek 07:37 BOX W PKP Cargo zatrudnienie spadnie do 10 tys. osób. Listy osób do zwolnienia zostały już zatwierdzone Biznes

W PKP Cargo zatrudnienie spadnie do 10 tys. osób. Listy osób do zwolnienia zostały już zatwierdzone

wtorek 06:48 BOX Związki zawodowe w PKP Cargo zdecydowały. Dymisja w zarządzie Biznes

Związki zawodowe w PKP Cargo zdecydowały. Dymisja w zarządzie

poniedziałek 19:26 DS Polskie "dobro eksportowe" ma problem. Szuka szczęścia poza Europą Biznes

Polskie "dobro eksportowe" ma problem. Szuka szczęścia poza Europą

poniedziałek 17:23 ygi Volkswagen rozważa drastyczny krok. Tego w historii firmy nie było Biznes

Volkswagen rozważa drastyczny krok. Tego w historii firmy nie było

poniedziałek 17:11 DS Izera ma nowego prezesa. Poważne zmiany w zarządzie Biznes

Izera ma nowego prezesa. Poważne zmiany w zarządzie

poniedziałek 16:03 DS Złote łuki, czyli pokoleniowa franczyza bez taryfy ulgowej Materiał promocyjny

Złote łuki, czyli pokoleniowa franczyza bez taryfy ulgowej

poniedziałek 14:00Na to zabrakło pieniędzy w budżecie. Brudny problem wielkich koncernów Biznes

Na to zabrakło pieniędzy w budżecie. Brudny problem wielkich koncernów

poniedziałek 06:12 Barbara Oksińska Nowa usługa na rynku, dzięki której opłacanie miesięcznych rachunków będzie wygodniejsze Materiał promocyjny

Nowa usługa na rynku, dzięki której opłacanie miesięcznych rachunków będzie wygodniejsze

01.09.2024Wakacje we Włoszech mogą być jeszcze droższe. W tle nowe podatki Biznes

Wakacje we Włoszech mogą być jeszcze droższe. W tle nowe podatki

30.08.2024 kuni Uszkodzone auta zalewają polski rynek Biznes

Uszkodzone auta zalewają polski rynek

30.08.2024 ANA Drony z drewna z byłej fabryki mebli. Rażą Rosjan na nawet kilkaset kilometrów Biznes

Drony z drewna z byłej fabryki mebli. Rażą Rosjan na nawet kilkaset kilometrów

29.08.2024 JAF Polska amunicja 155 mm. Prywatna firma ujawnia wielkie plany Biznes

Polska amunicja 155 mm. Prywatna firma ujawnia wielkie plany

29.08.2024 JAF Dawne zyski największych kopalni węgla odeszły w niepamięć. Są coraz większe straty Biznes

Dawne zyski największych kopalni węgla odeszły w niepamięć. Są coraz większe straty

29.08.2024 DS Były polityk Lewicy trafił do zarządu PZU. To nie jedyna zmiana kadrowa Biznes

Były polityk Lewicy trafił do zarządu PZU. To nie jedyna zmiana kadrowa

28.08.2024 DS Orlen dostanie paliwa z czeskich rezerw strategicznych. Wystarczą na dwa tygodnie Biznes

Orlen dostanie paliwa z czeskich rezerw strategicznych. Wystarczą na dwa tygodnie

28.08.2024 DS Lukas Podolski ma nowy biznesplan. Stawia na kebabomaty Biznes

Lukas Podolski ma nowy biznesplan. Stawia na kebabomaty

28.08.2024 Carsten Dierig, Christoph Kapalschinski Wojciech Szczęsny zarobił krocie, a teraz chce iść w "deweloperkę" Biznes

Wojciech Szczęsny zarobił krocie, a teraz chce iść w "deweloperkę"

27.08.2024 KUC Ludzkość nie odejdzie od ropy. Tak twierdzi gigant tego rynku Biznes

Ludzkość nie odejdzie od ropy. Tak twierdzi gigant tego rynku

26.08.2024 ANA Twórcy Tigers i Applover jednoczą siły, by pomóc ulepszać polski rynek usług profesjonalnych Materiał promocyjny

Twórcy Tigers i Applover jednoczą siły, by pomóc ulepszać polski rynek usług profesjonalnych

26.08.2024ZUS też chce korzystać z AI, by optymalizować pracę Biznes

ZUS też chce korzystać z AI, by optymalizować pracę

26.08.2024 ANA Prezes spółki z branży gier zatrzymany w sprawie afery NCBR Biznes

Prezes spółki z branży gier zatrzymany w sprawie afery NCBR

26.08.2024 ANA

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *