Coś takiego zdarzało się rzadko w historii. Rosja na minusie w obrotach z zagranicą

Nadwyżki w handlu towarami, a głównie eksport węglowodorów skutecznie pozwalają utrzymać stabilność rosyjskiej gospodarki mimo prowadzonej wojny przeciw Ukrainie. No ale w lipcu stało się coś, na co warto zwrócić uwagę. Więcej pieniędzy z Rosji w tym miesiącu odpłynęło niż napłynęło — tak wynika z danych Centralnego Banku Rosji. Kwartalnie taka sytuacja ostatnio zdarzyła się siedem lat temu.

Władimir Putin przyzwyczajony był od lat, że więcej pieniędzy do Rosji wpływało niż z niej wypływało
Władimir Putin przyzwyczajony był od lat, że więcej pieniędzy do Rosji wpływało niż z niej wypływało | Foto: kremlin.ru / Kremlin.ru

Jak sprawdziliśmy w archiwach Centralnego Banku Rosji, na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat sytuacja, gdy więcej pieniędzy z Rosji odpływało, niż do niej napływało zdarzyła się tylko w czterech kwartałach, a ostatnio w trzecim kwartale 2017 r. Popyt na świecie na rosyjskie węglowodory był, jest i jeszcze długo będzie, więc pieniądze od lat zasilają Rosję bardziej niż z niej uciekają. Ale nie w lipcu br.

Czytaj też: Rosyjska gospodarka idzie na dno. Eksperci zapowiadają rychły upadek potęgi Kremla

Rosyjski eksport mierzony w dolarach spadł w porównaniu z czerwcem o 4,9 proc. rdr do 33,4 mld dol., a import wzrósł o 5,1 proc. do 25 mld dol. Nadwyżka w handlu towarami wyniosła 8,7 mld dol. i była niższa od czerwcowej o 25 proc. – podał CBR w środę.

Rosja saldo handlu towarami w mld dol.
Rosja saldo handlu towarami w mld dol. | Investing.com / Investing.com

Tę niższą nadwyżkę skonsumował jednak handel usługami i saldo wypłat dochodów. Z eksportu usług Rosja uzyskała 3,2 mld dol. w lipcu, a zaimportowała usługi warte 7,4 mld dol., czyli była na minusie 4,4 mld dol., o pół miliarda dolarów większym niż rok wcześniej w analogicznym miesiącu. Dodatkowo dochody wypłacane za granice Rosji wyniosły 7,8 mld dol., a w drugą stronę napłynęło 3,4 mld, więc minus wyniósł aż 4,4 mld dol. – a to już dwa razy więcej rok do roku. W lipcu doszło też do zmniejszenia aktywów rezerwowych o 0,6 mld dol.

Czytaj też: Jak Rosja radzi sobie z prowadzeniem wojny. Gospodarka Putina na sześciu wykresach

Dane z jednego lipca to oczywiście za wcześnie, żeby wyciągać już jakieś wnioski, ale tak wysokie wypłaty dochodów przez inwestorów zagranicznych dają do myślenia. A po drugie w sierpniu dolarowe ceny ropy Brent spadły o 4,8 proc., a we wrześniu już o 10 proc. i notowania są poniżej 70 dol. za baryłkę. Za baryłkę ropy Urals płaci się o 6 dol. mniej.

businessinsider.com.pl Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *