Ceny transakcyjne mieszkań – II kw. 2024 r. [Raport]

Choć średnie ceny transakcyjne mieszkań nie rosną już w tak morderczym dla kupujących tempie jak na przełomie 2023 i 2024 r., to podwyżkowa fala wciąż nie oszczędza szukających własnego „M” – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium. W górę w dalszym ciągu idą w szczególności stawki płacone za najmniejsze mieszkania.

Wzrost cen mieszkań wyhamował, ale podwyżki wyższe niż przed rokiem
fot. Soho A Studio / / Shutterstock

Jak co kwartał razem z firmą Cenatorium i „Pulsem Biznesu” redakcja Bankier.pl prezentuje ceny transakcyjne nieruchomości (czyli te, za które mieszkania faktycznie są sprzedawane) w wybranych dużych miastach Polski. Analizujemy rynki lokalne w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Olsztynie i Lublinie.

Ceny transakcyjne mieszkań w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku

W II kw. 2024 r. za wspomniane już najmniejsze mieszkania, czyli takie, których powierzchnia nie przekracza 35 mkw., płacono średnio od ponad 2 proc. (Warszawa, Gdańsk i Wrocław) do 4 proc. (Lublin) więcej niż trzy kwartał wcześniej. Tym samym zanotowane wzrosty były przeciętnie od 1 do 4 pp. niższe, a jeśli porównamy je do podwyżek obserwowanych pod koniec 2023 r. nawet o 6 – 7 pp. Średnie ceny transakcyjne w II kw. 2024 r. rosły jednak w większości analizowanych miast szybciej niż rok wcześniej.

Średnie ceny transakcyjne mieszkań w wybranych miastach (0-35 mkw.)
Infogram

Przy obserwowanych rekordowych stawkach, nawet 2-procentowy wzrost w ujęciu kwartalnym sprawił, że w Warszawie średnia cena transakcyjna po raz pierwszy przekroczyła 16 tys. zł/mkw. Krakowskie kawalerki zbliżyły się już do 15 tys. zł/mkw., a do miast ze średnią stawką przekraczającą 10 tys. zł/mkw. (należy do nich także Gdańsk, Wrocław i Poznań) zbliżył się Lublin, gdzie w II kw. 2024 r. zanotowano średnio 9990 zł/mkw.

Tak wysokie stawki to oczywiście efekt wcześniejszych podwyżek spowodowanych wystrzałem popytu, który podsycany był przez rządowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. W ujęciu rocznym mówimy bowiem o wzrostach średnich stawek rzędu 20 – 26 proc. a nominalnie od 1,6 do blisko 3 tys. zł/mkw. Względem II kw. 2022 r. wzrosły one z kolei o 25 – 37 proc.

Ze wzrostem cen słabszym niż w poprzednich kwartałach mieliśmy do czynienia także w przypadku najpopularniejszych mieszkań o powierzchni od 35 do 60 mkw. Średnie ceny wpisywane w aktach notarialnych w II kw. 2024 r. rosły od 2,5 do 3,5 proc. k/k. W poprzednich dwóch kwartałach pisaliśmy o „podwyżkach” wahających się od 3 do nawet 10 proc. (w IV kw. 2023 r.).

Średnie ceny transakcyjne mieszkań w wybranych miastach (35-60 mkw.)
Infogram

Mimo wyraźnie słabszego wzrostu w Poznaniu po raz pierwszy za mieszkania o tym metrażu płacono przeciętnie powyżej 10 tys. zł/mkw.

Średnie ceny transakcyjne mieszkań w wybranych miastach (60-80 mkw.)
Infogram

Podobnie jak przed trzema oraz sześcioma miesiącami, najstabilniej kształtowały się przeciętne kwoty wpisywane w aktach notarialnych przy sprzedaży największych, ponad 80-metrowych mieszkań. W II kw. 2024 r. W większości analizowanych miast w II kw. 2024 r. średnie ceny wzrosły od 1 do 2 proc. W Warszawie mogliśmy mówić jednak o stabilizacji z „podwyżką” o 0,4 proc. k/k.

Średnie ceny transakcyjne mieszkań w wybranych miastach (powyżej 80 mkw.)
Infogram

Jedynie w przypadku największych mieszkań możemy mówić także o wzrostach w ujęciu rocznym nieprzekraczających 10 proc. Taka sytuacja miała miejsce w Warszawie oraz Lublinie.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *