Shein szuka poparcia wśród unijnych polityków?

shein

Były komisarz Unii Europejskiej, Günther Oettinger, jest jednym z lobbystów chińskiej spółki Shein – taką informację w zeszłym tygodniu opublikował francuski dziennik Le Monde. W odpowiedzi na liczne zapytania o prawdziwość tej informacji, azjatycki sprzedawca potwierdził współpracę z Oettingerem. Czy ta wiadomość oznacza, że Shein szuka poparcia wśród unijnych polityków?

Shein w Europie. Azjatycka marka szuka politycznego poparcia?

Od miesięcy instytucje podlegające Unii Europejskiej pracują nad zmianami prawnymi ograniczającymi działalność chińskich sprzedawców internetowych. Zwracają przy tym uwagę na przypadki nieetycznego traktowania pracowników przez producentów szybkiej mody oraz ich negatywny wpływ na tempo zmian klimatycznych. Zaostrzane przepisy odbijają się na zyskach takich spółek, jak Temu i Shein. Nic więc dziwnego, że starają się one powstrzymać proekologiczną legislację. Według rejestrów, do których dotarła redakcja Fashion Network, Shein może chcieć wpłynąć nawet na 20 unijnych polityków. Raport zaprezentowany przez Atlantico potwierdził między innymi spotkanie przedstawicieli chińskiej spółki z przewodniczącym Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego, Berndem Lange. Upublicznił również debatę dyrektora wykonawczego Shein, Donalda Tanga, z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Udział w niej wziąć miał nawet Roberto Viola, dyrektor generalny Komisji ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii.

Szczególnym przypadkiem jest jednak powiązanie chińskiego giganta z Güntherem Oettingerem. Jak podaje Bloomberg, spółka Shein zatrudniła byłego europejskiego komisarza w roli konsultanta, którego zadaniem ma być wspieranie jej polityki środowiskowej. Zdaniem wielu ekspertów rynku jest to jedynie przykrywka lobbingu, który polityk prowadzić ma w unijnych instytucjach. I choć nie ma na to dowodów, to nietrudno połączyć zatrudnienia Oettingera z okresem presji wywieranej przez Brukselę na azjatycki podmiot. Zauważmy, że w ostatnich miesiącach Unia Europejska uznała spółkę Shein bardzo dużą platformą on-line (VLOP) oraz dołączyła ją do podmiotów regulowanych aktem o usługach cyfrowych (Digital Services Act). Problemy Shein w Europie mają się jednak dopiero pomnożyć, dlatego decyzja spółki o ewentualnym lobbingu wśród unijnych polityków wydawać by się mogła, z jej perspektywy, krokiem rozsądnym.

Wspólnota dąży bowiem do zmiany prawa w kierunku wyeliminowania zwolnienia od opodatkowania paczek wwożonych do Europy, których wartość nie przekracza 150 euro. Ponadto w 2027 roku w życie wejść ma przepis zakazujący wjazdu do UE produktów mogących mieć pośredni związek z pracą przymusową. Przypomnijmy, że w 2020 roku pozarządowa organizacja Public Eye oskarżyła Shein o wątpliwie warunki pracy w jej zakładach produkcyjnych.

Przeczytaj również: Czy ubrania z Shein groźne dla zdrowia? Ten raport ujawnił szokujące fakty

Zastanówmy się też, czy biorąc pod uwagę okoliczności, zastosowanie przez azjatyckie biznesy lobbingu wśród osób decydujących o europejskim prawie jest działaniem etycznym? Czy część tych podmiotów nie powinna przekierować sił z poszukiwania politycznego wsparcia na zmianę strategii funkcjonowania przedsiębiorstwa? Temat ten rozbudza również dyskusję wokół innego zagadnienia. Czy nie należałoby wprowadzić regulacji zakazującej byłym politykom Wspólnoty pracy na rzecz podmiotów z krajów spoza Unii Europejskiej? Przypomnijmy, że przed laty Gazprom zatrudnił między innymi Gerharda Schrödera i Paavo Lipponena, lobbując projekty związane z budową i działalnością Nord Stream.

Shein szuka poparcia wśród unijnych polityków? - INFBusiness
Günther Oettinger (autor: Sven Mandel/Wikimedia/CC BY 4.0)

Przeczytaj również: Nowe oblicze męskości. Najgorętsze trendy na sezon jesień-zima 2024/2025

Kim jest Günther Oettinger? Kariera, wiek

Günther Oettinger to urodzony 15 października 1953 roku w Stuttgarcie niemiecki polityk. Działacz Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, który w latach 2005-2009 pełnił obowiązki premiera Badenii-Wirtembergii, natomiast w okresie od 2010 do 2019 roku komisarza europejskiego. Od 2021 roku Oettinger obejmuje stanowisko rektora prywatnego uniwersytetu EBS Universität für Wirtschaft und Recht w Wiesbaden.

Zdjęcie główne: Autor. Sven Mandel/Wikimedia/CC BY 4.0

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *