Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
A. Szeptycki: Międzynarodowy Dzień Studenta symbolizuje solidarność akademicką - Gospodarka i Biznes News

A. Szeptycki: Międzynarodowy Dzień Studenta symbolizuje solidarność akademicką

Źródło: NAWA Źródło: NAWA

Międzynarodowy Dzień Studenta symbolizuje solidarność akademicką oraz znaczenie współpracy międzynarodowej w świecie nauki – podkreślił wiceminister nauki Andrzej Szeptycki. Z okazji święta w Warszawie spotkali się studenci zagraniczni z 25 krajów, którzy studiują w Polsce.

Międzynarodowy Dzień Studenta jest obchodzony 17 listopada – upamiętnia studentów czeskich uniwersytetów, którzy w 1939 r. protestowali przeciwko nazistowskiej inwazji. Niemcy aresztowali wówczas ok. 1200 czeskich studentów, a następnie przewieźli do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Rozstrzelano 9 wykładowców, zamknięto wszystkie czeskie uniwersytety. Święto zostało ustanowione w 1941 r.

Z okazji święta Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) zorganizowała w Warszawie spotkanie studentów zagranicznych studiujących w Polsce. Do Warszawy przyjechało ok. 60 studentów pochodzących z Angoli, Argentyny, Azerbejdżanu, Białorusi, Brazylii, Kolumbii, Etiopii, Gruzji, Indii, Indonezji, Iraku, Jordanii, Kazachstanu, Kenii, Libanu, Meksyku, Nigerii, Północnej Macedonii, Palestyny, RPA, Tanzanii, Tunezji, Ukrainy, Uzbekistanu i Wietnamu.

Jak powiedział otwierając spotkanie wiceminister nauki Andrzej Szeptycki, święto to symbolizuje solidarność akademicką oraz znaczenie współpracy międzynarodowej w świecie nauki.

„Kiedy byłem studentem w latach 90., studenci zagraniczni byli raczej rzadkością, przynajmniej na moim macierzystym wydziale na Uniwersytecie Warszawskim. Dziś stanowią istotną część społeczności akademickiej. Widzimy wyraźnie, że w ciągu ostatnich trzech dekad, a zwłaszcza po wejściu Polski do Unii Europejskiej, nasz kraj stał się atrakcyjnym miejscem do studiowania dla studentów z zagranicy. Ich liczba stale rośnie, co jest efektem podejmowanych działań wspierających mobilność akademicką” – podkreślił Andrzej Szeptycki.

Przypomniał, że – oprócz programów prowadzonych przez NAWA – Polska jest aktywnym uczestnikiem międzynarodowych programów edukacyjnych, takich jak Erasmus czy mniej znany program CEEPUS, wspierający wymianę w Europie Środkowej i Wschodniej. Wspomniał także o inicjatywie polsko-amerykańskiej Fulbright, która odgrywa istotną rolę w promowaniu mobilności akademickiej.

Wiceminister nauki zaznaczył, że dwie największe grupy studentów zagranicznych w Polsce to Ukraińcy i Białorusini, co wynika zarówno z bliskości geograficznej, jak i podobieństw językowych. Jak uznał, wpływ na to mają również aktualne wyzwania: wojna w Ukrainie oraz coraz bardziej autorytarny reżim Łukaszenki w Mińsku. Na kolejnych miejscach znajdują się studenci z krajów, takich jak Indie, państwa Afryki oraz Azji Środkowej. „Te grupy co roku zmieniają swoją liczebność, ale Ukraina i Białoruś od lat dominują” – mówił Szeptycki.

Studenci, którzy spotkali się w Warszawie są stypendystami programu Banach NAWA – pozwalającego najzdolniejszej młodzieży z krajów rozwijających się na podjęcie studiów II stopnia w Polsce na uczelniach publicznych nadzorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych.

Jak wspomniał dyrektor NAWA Wojciech Karczewski, przed rokiem 2000 do Polski przyjeżdżało jedynie ok. 6 tys. studentów z zagranicy. „Obecnie liczba ta przekroczyła 105 tys. Istnieje wiele powodów tak dynamicznego wzrostu. Polska stała się atrakcyjnym krajem dla międzynarodowych studentów – jest bezpieczna, dobrze skomunikowana, a poziom naszych uczelni stale się podnosi. Co więcej, dyplomy uzyskane w Polsce są uznawane na równi z dyplomami innych renomowanych uczelni europejskich” – podkreślił Karczewski.

W trakcie spotkania, które rozpoczęło się w sobotę i zakończy w niedzielę, studenci biorą udział w warsztatach integracyjnych i międzykulturowych, a także m.in. poświęconych wystąpieniom publicznym czy zdrowiu psychicznemu.

W minionym roku akademickim (2023/2024) w ramach programów stypendialnych NAWA wsparcie otrzymało ponad 3 tys. zagranicznych stypendystów. Ponadto w kursach letnich NAWA średnio rocznie uczestniczy ok. 700 osób z całego świata zainteresowanych językiem i kulturą polską.

Spotkanie towarzyszy kampanii „Ready, Study, Go! Poland”, która ma na celu promocję Polski jako kraju, w którym warto studiować, prowadzonej przez NAWA od 2017 r.(PAP)

bar/ mow/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *