Badanie: Ćwiczenia chronią przed lękiem, depresją i demencją tak samo skutecznie jak leki

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

Podejmowanie jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej, zwłaszcza regularne, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń lękowych, depresji i demencji — wynika z najnowszych, jeszcze nieopublikowanych badań z Chin. Eksperci podkreślają, że ćwiczenia mogą być równie skuteczne jak leki.

Naukowcy, którzy przeprowadzili to badanie, zbadali poziom zdrowia i aktywności fizycznej znacznej grupy — ponad 73 tysięcy dorosłych, w wieku średnio 56 lat — wyjaśnił prof. Jia-Yi Wu ze szpitala Huashan na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju w oświadczeniu dla CNN. Potwierdził, że aktywność fizyczna ma znaczący wpływ na zdrowie mózgu i związane z nim schorzenia, w tym depresję, zaburzenia lękowe i demencję.

Według prof. Jia-Yi Wu intensywność ćwiczeń nie ma aż tak dużego znaczenia; najważniejsze jest, aby wykonywać je regularnie, ponieważ daje to najlepsze efekty.

Tę perspektywę podziela prof. Scott Russo, dyrektor Brain and Body Research Center w Nowym Jorku, który nie brał udziału w ostatnich badaniach. Zauważył, że jest to kolejny dowód ilustrujący znaczący wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne i funkcjonowanie mózgu. Zauważył, że różne rodzaje badań, zarówno obserwacyjne, jak i te ustalające związek przyczynowo-skutkowy, popierają ten wniosek.

„Jestem o tym głęboko przekonany” – twierdzi ekspert. Powołuje się na badania opublikowane w ostatnich latach, które wskazują, że ćwiczenia mogą być równie skuteczne jak leki w leczeniu depresji. Niemniej jednak wskazuje, że zwiększona intensywność aktywności fizycznej jest ogólnie lepsza dla zdrowia.

Amerykański ekspert wyjaśnia, dlaczego ćwiczenia fizyczne odgrywają tak ważną rolę w zdrowiu psychicznym i psychologicznym. Uważa, że depresja nie jest stanem wyjątkowym i może wynikać z różnych przyczyn. Niektórzy badacze sugerują, że 25-30 procent przypadków depresji może wynikać z podłoża immunometabolicznego związanego ze zwiększonym stanem zapalnym i problemami metabolicznymi w organizmie. Ćwiczenia fizyczne mogą zmienić ten metabolizm i zmniejszyć stan zapalny. „Dlatego ćwiczenia mogą być szczególnie korzystne w przypadku tego typu depresji” – dodaje.

Prof. Jia-Yi Wu twierdzi, że wszystkie formy wysiłku są cenne, czy to chodzenie, czy ogrodnictwo. Nie ma potrzeby angażowania się na przykład w forsowne bieganie. Jak podkreśla, wszelkie aktywności, w których bierzemy udział, pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie i poprawią nasze ogólne samopoczucie.

Prof. Russo zaleca korzystanie z dowolnego urządzenia elektronicznego, które śledzi Twoją aktywność, takiego jak krokomierz w smartfonie. Badania wskazują, że dokumentowanie i liczenie wysiłku fizycznego zachęca do regularnych i intensywniejszych ćwiczeń, co jest korzystne dla Twojego zdrowia.

Kompleksowe wyniki badań chińskich naukowców zostaną zaprezentowane na kongresie Amerykańskiej Akademii Neurologii (AAN), który odbędzie się w dniach od 5 do 9 kwietnia w San Diego. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *