Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Francja/Egipcjanin odczytuje nieznane dotąd teksty na obelisku na Place de la Concorde - Gospodarka i Biznes News

Francja/Egipcjanin odczytuje nieznane dotąd teksty na obelisku na Place de la Concorde

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

Francuski egiptolog Jean-Guillame Olette-Pelletier ujawnił, że odkodował wcześniej nierozpoznane inskrypcje na obelisku znajdującym się na Place de la Concorde w Paryżu, które pochodzą z Luksoru w Egipcie. Badacz ustalił, że symbole te przekazują szczegóły dotyczące panowania faraona Ramzesa II.

Odkrycia eksperta zostały udostępnione we wtorek na stronie internetowej znanego magazynu naukowego „Science et Avenir” („Nauka i przyszłość”). Olette-Pelletier wspomina o co najmniej siedmiu ukrytych inskrypcjach na obelisku, który pochodzi sprzed ponad 3300 lat. Jego badania obejmują badanie symboli, które mogą być ukryte w starożytnych egipskich wizerunkach – na przykład w przedstawieniach postaci; czasami nawet hieroglify osadzone w innych hieroglifach.

Jego dochodzenie zostało zapoczątkowane przez pandemię Covid-19, podczas której w 2020 r. egiptolog często obserwował obelisk podczas swoich spacerów i interpretował hieroglify. Początkowo doszedł do wniosku, że orientacja symboli wskazywała na określony kierunek – w stronę wejścia do Świątyni Amona w Luksorze. Paryski obelisk pierwotnie stał przed tą świątynią obok bliźniaczej budowli. Używając lornetki do zbadania inskrypcji, egiptolog wywnioskował, że zawierały one również zakodowane symbole.

Składają się one – jak wyjaśnia „Sciences et Avenir” – z różnych rebusów, tekstów ukrytych w innych rycinach, dostępnych wyłącznie wtajemniczonym – elicie. W poprzednich pracach Olette-Pelletier omawiał trójwymiarowe symbole, które jego zdaniem powstawały, gdy władca zasiadał na tronie, a jego ciało tworzyło kształt odpowiadający rycinom zdobiącym tron. W ten sposób wygenerowano całkowicie ukrytą frazę.

Uczony twierdzi, że takie symbole są również obecne na obelisku w Paryżu, nie są bezpośrednio widoczne na powierzchni, ale dostrzegalne z daleka. Obelisk został umieszczony w taki sposób, że był zwrócony w stronę Nilu i widoczny tylko pod kątem 45 stopni. Niektóre symbole można zobaczyć tylko pod tym kątem, a nie od dołu. Według egiptologa „czytelnicy” tej części obelisku byli członkami elity przybywającymi łodzią do Luksoru na doroczne obchody.

W 2021 roku, kiedy obelisk został otoczony rusztowaniem w ramach przygotowań do igrzysk olimpijskich, nadarzyła się okazja, aby zbadać ryciny na samym szczycie. Badacz przyjrzał się dokładnie rzeźbionej scenie ilustrującej Ramzesa składającego ofiarę Amonowi. Przedstawienie Ramzesa, który klęka przed Amonem z rękami wyciągniętymi w jego stronę, zawiera elementy, które można interpretować jako hieroglify. Ułożenie rąk faraona tworzy symbol oznaczający „robić”, podczas gdy ułożenie jego ciała oznacza „króla”. W połączeniu z ułożeniem postaci Amona i podstawą jego tronu, według egiptologa, powstaje fraza „Niech król złoży ofiarę Amonowi”.

Kontekst tych symboli odnosi się do wczesnych lat panowania Ramzesa II, który urodził się przed wstąpieniem na tron swojego ojca Setiego I. Zatem, zdaniem Olette-Pelletier, Ramzes II starał się zalegalizować swoją władzę jako boskiej postaci na ziemi w początkowych latach swoich rządów (w tym celu przyjął między innymi oficjalne imiona tronowe).

Obelisk na Place de la Concorde został wzniesiony w Paryżu w 1829 r., podarowany przez wicekróla Egiptu, Muhammada Alego. Jest najstarszym zabytkiem w stolicy Francji.

Z Paryża Anna Wróbel (PAP)

szydło/ szm/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *